Nagy Imréről folytatólag

2018. december 30. 15:26

A parasztság szemében ő is a rendszer gyűlölt figurája volt.

2018. december 30. 15:26
Stefka István
Stefka István
Pesti Srácok

„A vidéki Magyarországon, az agrártársadalom nagy részében nem olyan pozitív Nagy Imre-kép élt, mint a budapesti reformkommunistákban. Ismerték a moszkovita és 1945 utáni múltját, végső soron annak a rendszernek volt oszlopos tagja, amely eljuttatta az országot ’56-ig.

A parasztság szemében ő is a rendszer gyűlölt figurája volt.

Emlékeztek a könyörtelen padlássöprésekre, ő volt az az élelmezésügyi miniszter, aki az utolsó szem gabonát elvette tőlük, és belügyminiszterként az ő hatáskörébe tartoztak a háborús bűnösök mellett a kommunisták ellenfeleivel is leszámoló népbíróságok. Ugyanabban az időben szerepe volt több, a kommunisták által elkövetett gyilkosság eltussolásában, ráadásul a németek erőszakos kitelepítése idején is ő volt a belügyi tárca vezetője.

Népszerűsége viszonylagos volt, és igazán csak a reformkommunisták bíztak benne, de nem a nép.

Nagy Imre hívei, a reformkommunisták korábbi kőkemény sztálinisták közül kerültek ki (például Méray Tibor, Aczél Tamás, Losonczy Géza, Vásárhelyi Miklós), akik irányt váltottak Sztálin halála után. Részben miattuk alakult ki torz Nagy Imre-kép a köztudatban. Írásaikban idealizálták Nagy Imrét. Ő lett a jó kommunista.

Ma már tudjuk, hogy a kommunizmust nem lehet megreformálni, ahogyan a fasizmust sem. Nagy Imre miniszterelnöksége idején kormányrendeletbe foglalta Sztálin dicsőítését, noha éppen a szovjet vezető halála utáni változások nyomán léphetett elő; akkor adták ki Moszkvában a parancsot a tehetetlen Rákosi leváltására és új kormányprogram megírására.

Ennyiben volt ő reformer.

Nem szabad azt sem elfelejteni, hogy Nagy Imre végig ott volt a párt vezetőségében, és részt vett a döntésekben is, amelyek erősítették a kommunista diktatúrát. Nagy Imre 1956-ban nem volt a forradalom vezetője, nem volt a forradalom egyetlen arca, bár miniszterelnök volt. Valójában ő végig az eseményeket követte.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 158 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Peter8811
2018. december 31. 11:47
Kádárék bebizonyították Nagy Imre esetében is azt a régi tézist: A halott kommunista a legjobb kommunista.
becike4
2018. december 31. 10:23
Szívesen halgattam volna ezt a fejtegetést 2989.06.16-án a Hősök terén O1G beszéde után Stefka elvtárstól.
kerekperec
2018. december 31. 08:32
Kommunizmus mint államforma még sohasem volt a világon. Ami volt a kommunizmus név alatt és van az egy aljas, ördögi gazemberek által szervezett, mások jogait, érdekeit semmibe vevő, csupán a saját kénye-kedve szerinti gengszterizmus. Kommunizmus az egy gyönyörű álom, elképzelés, és ritkán meg lehet találni családokban, de csak ott ahol szeretet van.
oskar
2018. december 31. 00:25
Nagy Imrének (és Kádárnak is amíg el vitték a szovjetek) volt egy felismerése kommunista létükre, hogy a magyar nép dicsőséges forradalma volt 1956. Nagy Imre kilépett a Varsói Szerződésből, de nem kérte a felvételt a NATO -ba hanem semleges akart maradni. Erről mélyen hallgatnak ma. Az AVH- t törvényen kívül helyezte. Ezért helyes, hogy van szobra és mindegy,hogy hol. Szerintem a Jászai M téren több magyar ember foja látni. Tehát Nagy Imrének voltak helyes és helytelen tettei. Talán mint Hortynak és Kádárnak. Megengedhető lenne egy demokráciában, szobruk legyen nekik is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!