„Az EP-ben jelenleg függetlenként helyet foglaló Jobbik mind az Európai Néppárt, mind a brit tory-kat és a lengyel PiS-t magában foglaló ECR-frakció irányában tapogatózik, puhatolózik. Miután nyáron Sneider Tamás Jobbik-elnök az Azonnalinak bejelentette, a párt néppárti tagsága a cél, a Fideszt is sorai között tudó Néppárt egy szóvivője elzavarta önöket, mondván, nem tudja, mit szívnak. Vagyis lényegében csak az ECR marad önöknek, onnan viszont a brexit miatt elmennek a brit tory-k, tehát komoly létszámgondok lesznek. Önök mentik meg a konzervatív frakciót?
A 2019. május végi EP-választást követően minden borulni fog. A brexittel két frakció léte is megkérdőjeleződik: mind az ECR-é, mind az EFDD-é, amelyben Nigel Farage-ék foglalnak helyet. Elég sok képviselőt és háttérembert ismerek az ECR-ből, és azt látom, hogy ott is komoly belső feszültségek vannak, nagy átrendeződésre készülnek ők is. Hogy az Európai Néppárt valamelyik szóvivője mit mond? Mindegy, szíve-joga.
De az önök pártelnöke oda készül, miért lenne mindegy? Nem biztos, hogy a Fidesz tétlenül végignézi, ahogy önök Néppárt-tagok lesznek, hiszen anno az MDF-et se engedték be a frakcióba, ezért kötött ki végül Bokros Lajos az ECR-ben.
A Fidesz és a Néppárt viszonya finoman szólva sem jó, megkockáztatom, hogy a Jobbik és a Néppárt viszonya még így látatlanban is jobb. Találkoztam olyan néppárti képviselővel, aki még csak egy légtérben sem hajlandó lenni Orbán Viktorral.
Most a luxemburgi Frank Engelről beszélünk?
Róla is többek között.
Azért ő egy apró ország apró pártjának néppárti képviselője, aki ráadásul a Demokratikus Koalíció egy budapesti rendezvényén is részt vett már a Fidesz elleni hevületében...
De néppárti, nem?
Igen, de azért nem egy fontos figura.
Világos, de most a Néppárton belüli törésvonalakról van szó. A Néppárt helsinki kongresszusán a spitzenkandidati versenyben konkrétan egy tét volt csak: Orbán Viktorral vagy nélküle?
Vele vannak. Bécsbe megy a CEU, és még mindig Néppárt-tag a Fidesz. És az Orbánt megrendszabályozni akaró Spitzenkandidat-jelölt, a finn Alexander Stubb 20 százalékot kapott csak Helsinkiben.
Húsz százalék bőven elég egy töréshez. A győztes Manfred Weber nyilatkozatai is távol állnak az egyértelműtől, neki sem lehet könnyű a helyzete frakción belül, lényegében a Fidesz EP-képviselőin múlik a Néppárt többsége jelenleg, nem babra megy a játék. Amíg ez a helyzet, addig a Néppárt vezetésének minden nap egy újabb kihívás Orbán Viktorral szemben, aki viszont láthatóan nem csak élvezi a helyzetet, hanem ki is használja ezt a feszültséget.”