A nép tétlen készpénze

2018. november 02. 10:06

Mi, magyarok szeretjük a készpénzt. Ez régóta így van, szinte genetikusan kódolt módon.

2018. november 02. 10:06
Boros Imre
Magyar Hírlap

„Mi, magyarok szeretjük a készpénzt. Szeretjük, ha egy összeg állandóan ott lapul a tárcánkban, zsebünkben.

Ez régóta így van, szinte genetikusan kódolt módon és talán nem véletlenül. Készpénzszeretetünk valahol mélyen bele tartozik történelmi hagyományainkba, de aligha hiszem, hogy ennek nincs nagyon is reális magva, legalábbis nemzetállamunk felbomlása, a török invázió óta.

A házából, falujából elüldözöttnek ugyanis a túléléshez mindig is készpénzre volt szüksége, amiért minden beszerezhető. Gyors menekülési kényszerben szinte mást nem is tudott magával vinni. Sokszor azonban még a pénzzel is jól megjárta. Mire el akarta költeni jól elértéktelenedett. Öt évszázad alatt ezt is többször megtapasztalta. Ez ugyanúgy jellemző volt Mohács előtt, a napóleoni háborúk után, mint a legutóbbi évszázad két világháborúját követően, de igazán a rendszerváltásunk első két évtizede is pénzromlásról szólt.

A magyar tehát már régóta úgy gondolkodik, hogy amire szükség van azt gyorsan vegyük is meg, mert esetleg később nem lesz, vagy jóval többet kell érte fizetni. A pénzőrzésre felhatalmazott bankok ma sem tudnak, esetleg nem is kényszerülnek alternatívát adni arra, hogy a rájuk bízott pénzért olyan jövedelmeket biztosítsanak, amelyek kompenzálnák az el nem költött, de „ugrásra kész” pénzzel szemben táplált elvárásainkat. Szóval imádjuk a készpénzt, ez a lényeg.

Amióta meg jobban csörgedezik hozzánk, még inkább. A nép készpénzállománya az induló 2010-es 2000 milliárd forintról idén 5500 milliárdra nőtt, ami a hazai éves GDP csaknem tizenöt százaléka. Ha a nemzetgazdasági szempontokat vesszük górcső alá ez a hatalmas összeg tétlenség helyett hasznot hozó módon dolgoztatna is, de hogyan, ez itt a kérdés?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 55 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
istvánkeve
2018. november 03. 15:26
Boros Imrének igaza van abban, hogy (az állam szempontjából nézve) hasznosabb lenne az államadósságot belföldi (és Forint) részre átütemezni a külföldi helyett, mert ezáltal a gazdaság spekulácio-stabilabb lenne. Ez minden állampolgár közös érdeke. Az egyének oldaláról nézve ez a kép más szineket is kap.
duhle78
2018. november 03. 03:14
Talán nem kellett volna bevezetni az idióta átutalás-adót és akkor többen használnák ezt a módot... Másfelől pedig a bankkártyával totálisan ki vagyunk szolgáltatva a bankoknak, illetve totális megfigyelés történik az ügyben, mit várásolunk. Szóval igazából a bankkártyás hype is a háttérhatalom céljait szolgálja. Kedvencem a "készpénzkímélő" kifejezés. :D
Tiszafa
2018. november 02. 15:40
Amerika megtehette, hogy garantálta a win-win helyzetet, mert ő diktálta a pénzügyi játékszabályokat. Vagy Amerikán belül akik valójában diktáltak és még ma is diktálnak, ezt a kedvezményes lehetőséget megengedték az ottani bankoknak. Mit gondol a szerző, nekünk feketeseggűeknek vajon meddig engednék meg ugyanezt?
kizökkentidő
2018. november 02. 11:41
"2.) Fukusima példája megmutatta, hogy a pénzforgalom teljes digitalizálása súlyos ellátási kockázatokat rejt magában. A cunamival sújtott térségben - nem az erőművi katasztrófa miatt -, leállt az informatika, és százezrek nem tudtak a nyitva tartó üzletekben semmit sem venni, többek között ivóvizet, és majdnem szomjan haltak." A kormányok a legkisebb vészhelyzetre sincsenek felkészülve, miközben az ellenkezőjét szajkózzák, aztán amikor lehullik a tervezhető téli 1 cm-es hó, akkor megbénul a közlekedés egy része. Hol vagyunk mi ettől? http://www.pto.hu/tateyama-hofolyoso-japan-alpokban/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!