A magyar ellenzék fogta magát, nagy hévvel felpattant, fenyegetőzött égre-földre, csapkodott és kiabált egy kicsit, majd durcásan elviharzott, nem elfelejtve becsapni maga mögött az ajtót. Sokadjára.
Bár országgyűlési fellépéseknek, európai parlamenti megjelenéseknek, sajtóközleményeknek, tévéinterjúknak, tüntetéseknek, mozgalmaknak és ember legyen a talpán, aki fel tudja sorolni, még mi mindennek csúfolják megmutatkozásaikat, ezek lényegében hisztik. Bújtathatják akárhány köntösbe, rejthetik bárhány véka alá,
a lényeg nem változik, mindez az marad, ami: egy kamasz kiborulása.
Az ellenzék ugyanis fejlettségi szintjében – jobb napjain – egy tizenéves érzelmi és értelmi színvonalát hozza. Ha csak az utóbbi két hét történéseire gondolunk, láthattuk, hogy az ellenzék képes egy saját országát gyengítő, önnön választóinak hátrányt generáló jelentést támogatni, bohóckodásnak ható kormánybuktató tüntetéseket szervezni, vagy éppen kifejteni, miért rossz nagyjából minden azoktatásegészségügyben. Mindezek közben pedig képes – a realitást félresöpörve – halálosan komolyan venni önmagát.
Ha a pszichológia szemüvegén keresztül nézzük ezeket a dolgokat, az autoritás elleni lázadást, a realitáson túlmutató vágyakozást, az énkép zavarát, valamint fekete-fehér, szintetizálást elutasító gondolkodásmódot látjuk. Ezek egytől egyig egy átlagos tizenéves jellemzői.
Konkrét példát véve gondoljunk csak a migráció körüli, évek óta tartó kálváriára. A Fidesz állást foglalt, kimondta, hogy nem szeretne bevándorlókat Magyarországra, majd ehhez hűen cselekedett.
Az ellenzék egy része változatos módokon lázadt ez ellen: az érzelmekre apellálva azt hangoztatta, hogy minden ember egyforma, és kötelességünk lenne segíteni, míg a racionalitásra hatandó arról beszélt, a demográfiai válság okán társadalmunk profitálni fog az embertömegek érkezéséből. Néhányan a tettek mezejére léptek – például Gyurcsány Ferenc –, és otthonukba fogadtak egy-két menekültet. Ez azonban a probléma méreteit tekintve álmegoldás, nagybetűs Semmi, díszcsomagolásban.
Más ellenzéki pártok a migráció kapcsán identitásválságba kerültek, hol elítélték, hol támogatták azt – éppen mint egy tini, aki kedden már zajnak tartja hétfői kedvenc együttesének zenéjét. Az ellenzék lázadt, de a lázadás mögött nem volt semmi, ami versenyezhetett volna a meglévő rendszerrel. Elfogadhatatlan, undorító, embernek nem való világ volt, amiben a szülők éltek, csak éppen jobbat még nem találtak ki.