Százéves a szlovákiai magyarság

2018. október 30. 22:02

Száz év után is elmondhatjuk: itt vagyunk!

2018. október 30. 22:02
Czáboczky Szabolcs
Vendégszerző

A napokban, október 28-án volt száz éve, hogy kikiáltották Csehszlovákiát.

Most az ősök, akik földművelők, mérnökök, munkások, közösségszervezők, politikusok, családapák és -anyák, fasiszták és kommunisták, keresztényszocialisták és nemzetipártiak voltak, talán odafentről lenéznek ránk, s remélhetőleg ennyit mondanak: még ott vagyunk!

Mi pedig száz év után is elmondhatjuk immár Szlovákiában: itt vagyunk!

A kisebbségi sors létérzésével mondhatjuk ezt, mert emberségességünktől fogva csak ennyit mondhatunk helyzetünkben: csak hozzuk ki a lehető legjobbat belőle!

Idealista vagyok. Tudom.

A legjobbat kellene kihozni közösségünkből,

amely bár kényszerközösség, mégis egyedülálló kulturális térben él, akárcsak az erdélyi magyarság, a németországi szorbok vagy épp a dél-tiroli németek. A legjobbat, ami a kisebbségi létben a kultúrák mezsgyéjén élve a nemzetek közötti humanizmus felismerése.

Felismerése és arra való törekvés egy olyan korban, amelyre a mellveregetés, a vox populi veszett kutyaugatássá való torzítása és a polgári „értékköntösbe” öltöztetett – szociális érzékre nem hajlamos – új arisztokrácia térnyerése jellemző. Olyan kor, amikor sajnos célkeresztbe került nem egy faj, vallási irányzat vagy nemzet, hanem a társadalom azon rétege, amely a mérsékelt irányításra képes. Endlösung: tudomány és értelmiség!

Száz éves a felvidéki/(cseh)szlovákiai/szlovenszkói magyarság. Talán felnőtt már, talán nem. 1930 szeptemberében Tomáš Garrigue Masaryk, csehszlovák köztársasági elnök 1 millió koronát áldozott egy csehszlovákiai magyar tudományos akadémia létrejöttére, amely később az ún. Masaryk Akadémia (eredeti neve: Csehszlovákiai Magyar Tudományos, Irodalmi és Művészeti Társaság) néven híresült el. Persze, lehet átkozni és egy kalap alá venni mindenkit, aki bármennyire is közrejátszott az Osztrák-Magyar Monarchia bukásában. Csak jegyezzük meg azt is, hogy a történelem nem fekete-fehér.

Egyik legfontosabb kérdésünk szerintem az, hogy milyen korban élünk egyáltalán. Magunk sem tudjuk, nem fogjuk fel. Nemcsak a közösségek, de általuk a politikai spektrum is változik. Mindenesetre a legjobbat kell kihoznunk abból, amiben élünk: közösségünkből, kisebbségi kultúránkból, gondolkodásunkból, és igen, az országból, amiben élünk (tarthatjuk hazánknak vagy nem, de itt élünk), Szlovákiából.

Mert a legjobb, amit kihozhatunk ebből, az nem bármiféle érték és szellemiség megőrzése. Ennél kézzelfoghatóbb, de sokkal nehezebb a feladat: magyar gyermekeket a magyar iskolákba!

Boldog/nem boldog születésnapot, felvidéki magyarság! Itt vagyunk!

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2018. november 02. 15:00
A szlovákiai magyarság 1200 éves Szlovákia pedig nincs 100 éves.
viewty
2018. október 31. 11:28
"Nem a mi ünnepünk. Csehszlovákia 100 évvel ezelőtti megalakulása a csehek vagy a szlovákok számára ünnep, de nekünk, magyaroknak nem az. Sohasem lesz. Ez az ország nem velünk és értünk jött létre, hanem a megkérdezésünk nélkül és ellenünk. Az október 28-át előkészítő csehszlovák politikusok kiszakítottak minket abból a természetes térből, amelyben ezer évig éltünk, és kisebbségi létbe taszítottak. Ha arra panaszkodunk, hogy Dél-Szlovákia alulfejlesztett, elmaradott régió, ahol nem épültek autósztrádák, ahol nagyobb a munkanélküliség és alacsonyabbak a bérek, mint az országos átlag, akkor jusson eszünkbe, hogy ez mind 1918. október 28-ának öröksége. Dolgozzunk azon, hogy jobb legyen itt élni, hogy legyen jövőnk ebben az országban! De ne ünnepeljük azt, amelyen nekünk semmi ünnepelnivalónk sincs!" (Menyhárt József - MKP)
alex.leopardi
2018. október 31. 10:37
https://www.youtube.com/watch?v=KmUMvShEq-E,az erdélyi sorstársaitok küldik a dalt
ThunderDan
2018. október 31. 07:42
Azért erről a párizsi "béke"rendszerről sok mindent elmond az utóélete... hol van ma Csehszlovákia? Hol van a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!