A napokban, október 28-án volt száz éve, hogy kikiáltották Csehszlovákiát.
Most az ősök, akik földművelők, mérnökök, munkások, közösségszervezők, politikusok, családapák és -anyák, fasiszták és kommunisták, keresztényszocialisták és nemzetipártiak voltak, talán odafentről lenéznek ránk, s remélhetőleg ennyit mondanak: még ott vagyunk!
Mi pedig száz év után is elmondhatjuk immár Szlovákiában: itt vagyunk!
A kisebbségi sors létérzésével mondhatjuk ezt, mert emberségességünktől fogva csak ennyit mondhatunk helyzetünkben: csak hozzuk ki a lehető legjobbat belőle!
Idealista vagyok. Tudom.
A legjobbat kellene kihozni közösségünkből,
amely bár kényszerközösség, mégis egyedülálló kulturális térben él, akárcsak az erdélyi magyarság, a németországi szorbok vagy épp a dél-tiroli németek. A legjobbat, ami a kisebbségi létben a kultúrák mezsgyéjén élve a nemzetek közötti humanizmus felismerése.
Felismerése és arra való törekvés egy olyan korban, amelyre a mellveregetés, a vox populi veszett kutyaugatássá való torzítása és a polgári „értékköntösbe” öltöztetett – szociális érzékre nem hajlamos – új arisztokrácia térnyerése jellemző. Olyan kor, amikor sajnos célkeresztbe került nem egy faj, vallási irányzat vagy nemzet, hanem a társadalom azon rétege, amely a mérsékelt irányításra képes. Endlösung: tudomány és értelmiség!
Száz éves a felvidéki/(cseh)szlovákiai/szlovenszkói magyarság. Talán felnőtt már, talán nem. 1930 szeptemberében Tomáš Garrigue Masaryk, csehszlovák köztársasági elnök 1 millió koronát áldozott egy csehszlovákiai magyar tudományos akadémia létrejöttére, amely később az ún. Masaryk Akadémia (eredeti neve: Csehszlovákiai Magyar Tudományos, Irodalmi és Művészeti Társaság) néven híresült el. Persze, lehet átkozni és egy kalap alá venni mindenkit, aki bármennyire is közrejátszott az Osztrák-Magyar Monarchia bukásában. Csak jegyezzük meg azt is, hogy a történelem nem fekete-fehér.
Egyik legfontosabb kérdésünk szerintem az, hogy milyen korban élünk egyáltalán. Magunk sem tudjuk, nem fogjuk fel. Nemcsak a közösségek, de általuk a politikai spektrum is változik. Mindenesetre a legjobbat kell kihoznunk abból, amiben élünk: közösségünkből, kisebbségi kultúránkból, gondolkodásunkból, és igen, az országból, amiben élünk (tarthatjuk hazánknak vagy nem, de itt élünk), Szlovákiából.