Legyünk bátran jobboldaliak!

2018. május 03. 08:22

Sem a baloldal toposzait, sem a cinizmusát nem kell átvennie a jobboldalnak. Más pályán játszunk, más elvekkel, más gondolatokkal, más szívvel és főleg más aggyal.

2018. május 03. 08:22
Trombitás Kristóf
Trombitás Kristóf
Mandiner

Legyen menő jobboldalinak lenni! Ami az ember mindennapi érzelmeit illeti, nem is lehetne jobban óhajtott eredménye az újabb győzelemnek és kétharmadnak, a már biztosan 12 évre nyúló, egyhuzamban letudott, nemzeti kormányzásnak.

Úgyszólván mindenki beleragadt abba az élethelyzetbe – különösen, ami a 2010-es éveket illeti –, hogy folyamatosan hárítani kénytelen a politikai meggyőződése miatt. Igen, jobboldali vagyok, de ezzel meg azzal nem értek azért egyet. „Jobboldali, de...”

Mások és önmagunk felé is ez volt talán az első gondolatunk, amikor a meggyőződésünk miértje és hogyanja merült fel. Egy kénytelen, már-már atavisztikus mentegetőzés.

Nincs erre szükségünk.

Nincs szükségünk persze a középső ujj felmutatására sem, mivel nem érzelmi alapon döntöttünk az elveink mellett, és azok megsértését sem úgy értékeljük, mintha a családunkat érte volna szidalom.

Nem kell átvenni a balliberális tótumfaktumok toposzait és cinizmusát sem,

hogy egy nemzeti változat legyen belőle. Saját stílus és saját út szükségeltetik, nem az utált formula magunkra szabása.

Az elmúlt évtizedekben mikor láttunk szabadkozó baloldalit? Tépelődő liberálist? Igazáról nem teljesen meggyőződött centristát? Ilyen fajta, ekkora számban csak a konzervatívoknál akad.

Az egész persze onnan ered, hogy minekutána az értelmiség, a véleményformálók és a művészek világában a vallás helyét a baloldali, világjobbító ideák vették át, hirtelen az számított követendőnek. Dogmává vált egy sor elképzelés, amelyek ettől függetlenül továbbra is csak ötletek. Baloldali ötletek. A 20. században pedig már alapszabály volt, hogy a vagány lázadás, bohém életmód és a megcsontosodott, társadalmi szabályokkal szemben való élet lehet csak az igazán értékes.

Attól még, hogy egy ártalmas szubkultúrát mérceként emeltek fel az elmúlt – sajnos elég hosszúra nyúlt – időszakban, attól az még nem mérce.

A rombolás és a hanyatlás nem vált örömmel üdvözlendővé,

mindössze azért, mert sokaktól ezt látjuk. Ezeket a belénk vert alapokat egyszer és mindenkorra el kell felejteni.

A jobboldaliság nem jelent középszerűséget. Akkor sem, ha a művészvilág vállt vállnak vetve kifiguráz mindent, ami számunkra fontos, érték és megőrizni való.

Éppenséggel Jézustól tudjuk, hogy igazunk van, és ezt se szégyelljük újra és újra megvallani. Pontosan megmondta, hogy aki azokat az értékeket fogja követni, amit ő, azt üldözni fogják. Előre közölte velünk, hogy ezen az úton járva utálkozás és megvetés lesz a társunk. És olykor az is csekély vigaszként hathat, hogy őt előbb vetette meg a világ. A dolgunk ilyen szempontból tehát egészen egyszerű. Ha meggyőződésünk szerint cselekszünk, és ezzel a mindenkori baloldal dühét, hisztériáját és gúnyját váltjuk ki, akkor biztosak lehetünk abban, hogy jót tettünk, megfelelően viselkedtünk. Köznapi és ami még fontosabb, metafizikai értelemben is. Ahol a liberálisok kerek szemekkel hitetlenkednek, ott valami előremutató történik.

Családban, baráti körben, munkahelyen vagy bárhol máshol, ha felmerül a politikai meggyőződésünk, fejünket felvetve és büszkén kell végre elmondani – nem bevallani –, hogy mi a helyzet. Mindegy, mit mond Hollywood, a Körút, ezernyi díjas entellektüelek és műproletár jogvédők.

Más pályán játszunk, más elvekkel, más gondolatokkal, más szívvel és főleg más aggyal.

A támadásokkal szemben nem a kezünket tördelni, hanem a sarkunkra állni és azt mondani, igen, így gondolom. És ha ez nem tetszik, akkor tehetsz egy szívességet.

Azok a sarokpontok, amelyek nekik fontosak, azok a személyek – írók, költők, filmesek, filozófusok –, akik nekik non plus ultrák, nekünk nem sarokpontok. Nem foglalkozunk velük, nem rajongunk értük, nem tartjuk őket hivatkozási alapnak. Az ugyanis nem működik, hogy miközben egy kulturális jelenséggel és politikai oldallal nem értünk egyet, azonközben ugyanolyan elismerésben részesítjük az ikonjaikat, mintha a sajátjaink lennének.

Vessük össze, ők hogyan értékelik mindazokat az elveket és embereket, amelyek és akik számunkra bírnak komoly súllyal? Miért kéne nekünk a továbbiakban játszani a szerepünket és jól idomított, ritkán harapó, viszonylag egzotikus háziállatként viselkedni? Nem kérünk a baloldali hőseitekből, sem a maiakból, se a múltban alkotókból.

Van saját panteonunk, éljünk vele!

Tiszteljük jobban a sajátjainkat. Ám mindenekelőtt a bocsánatkérésekkel hagyjunk fel. Minden múlt- és jövőbeli tettünkért bőven esedeztünk már. Nincs több ingyen Canossa.

Mostantól ne törődj azzal, ki és mit gondol arról, ahogy élsz, amit cselekszel, amilyen elveket fontosnak tartasz, csak valósítsd meg azokat minden lépésedben. Semmi más nem kell ehhez, csak elhatározás.

Összesen 111 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
terra
2018. május 03. 16:54
Egyetértek Trombitással. Bár a "jobboldali" kifejezés helyett szívesebben használom a "nemzeti konzervatív" jelzőt, az én világnézetem amióta egyáltalán foglalkozom politikával, mindig is jobboldali volt. Eddig ezt sok más hasonló emberrel együtt én is úgy éltem meg, hogy a baloldali és liberális hangoskodók mellett inkább hallgattam, mert nem volt kedvem kitenni magamat a lesajnáló leszólásoknak és tekinteteknek. Most viszont valami határozottan megváltozott, a szerepek kezdenek felcserélődni. Az én környezetemben legalábbis azt tapasztalom, hogy most az ellenzéki pártokra szavazók azok, akik letagadják vagy lesütött szemmel vallják be, hogy mondjuk az MSZP-re, DK-ra szavaztak, de ugyanez a helyzet a Jobbikkal és az LMP-vel is. Rögtön hozzáfűznek a vallomáshoz valami bizonytalan önigazoló magyarázatot (leginkább az, hogy "Orbán" vagy "lopnak"), de nem mulasztják el sietve hozzáfűzni azt sem, hogy világért sem arról van szó, hogy kedvelik azt a pártot, sőt utálják az összeset. Érdekes módon az első két 2/3-os győzelemnél teljesen más volt a helyzet. Elgondolkodtam rajta, hogy most mi változott? Az egyik tényező talán az, hogy a kognitív disszonanciával együttélésnek is vannak határai, a valóság és a diszkomfort érzet előbb-utóbb feszegetni kezdi a határokat. Egy rutinos baloldali szavazó például védte a Bokros-csomagot, de még hitt a baloldaliságban, aztán még védte a Gyurcsány-kormányt, de akkor már nem hitt semmiben azon kívül, hogy Orbán maga a patás ördög, most pedig el akarják vele hitetni, hogy minden szörnyű rossz, bár a saját egyéni életében számos javulás van. A Jobbikosoknak még nehezebb lehetett megélni a cukisodást és a nemzet nyílt elárulását. Úgy gondolom, hogy mégsem ez okozta a fordulatot, hanem az, hogy a hatalom görcsös akarása miatt az ellenzéki pártok teljesen feladták az arculatukat, az elvtelen összefogósdi közben már arra sem vették a fáradtságot, hogy valami látszat-ideológiát nyújtsanak a választóiknak, amit azok megvédhetnének. Az ellenzéki pártok látványos morális összeomlása kihatott a szavazótáborra is.
realista
2018. május 03. 15:28
A Fidesz ideológiailag nehezen besorolható. Bár jobboldalinak nevezi magát, tulajdonképpen poszt-kádári, enyhe rákosista beütéssel, amely egyfajta államkapitalizmust próbál építeni, de a feudalista jegyek is fellelhetők, és a latinamerikai oligarcha tipus is jellemző rá. Tehát egy katyvasz az egész, viszont ennek köszönheti viszonylagos népszerűségét, mert sokan megtalálják benne a nekik tetsző vonásokat.
Robur
2018. május 03. 15:10
Trombitás, a jobboldal ott kezdődik, hogy piacpárti, nem úgy mint a narancskomcsi Orbán.
szekula
2018. május 03. 12:47
Ha trombitás, miért szaxizik folyton?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!