„Van egy kormányunk, amely a szavazatok hajszállal kevesebb, mint a felével kétharmados többségben irányítja majd az országot, és van egy ellenzékünk, amely jelenleg olyannyira nem képes szembenézni saját hibáival (amit erről a múlt héten írtam, az ezen a héten még igazabb), hogy már a választópolgárok elől is megfutamodik. Mit várunk tőlük a következő négy évben?
A nagy kérdés: várunk-e még tőlük valamit? Várunk-e egy olyan csodalényre, aki az unikornisnál is ritkább, a jeti hozzá képest puhány házikedvenc, és kevesebben látták, mint a Loch Ness-i szörnyet: az Egyetlen Ellenzéki Jelöltre? A kontrák rekontrájára, a választások Fedák Sárijára egy olyan rablóultiban, ahol előre le vannak osztva a lapok…
Vagy elfogadhatjuk, hogy a politika játékszabályai mások, és hogy ha választott politikusainkra várunk (akik elméletben ugye népképviseletre hivatottak), akkor talán úgy 2030 magasságában kihalásos alapon találnak maguk közt valakit, aki mögé a maradék besorolhat. Bár ez sem valószínű.
Ahogy én látom, két lehetőségünk van: vagy álldogálunk továbbra is a Kossuth téren, és üvöltjük, hogy „Európa, Európa”, mely skandálás kiüresített mondanivalója valójában semmit sem takar, mert nem tudjuk, hogy milyen Európa az, amit követelünk, vagy kicsit végre komolyan vesszük saját magunkat (mások úgyse fognak), és elkezdünk azon gondolkodni, hogy valójában mi a teendő.
Szolidaritás – ez az a méltatlanul meghurcolt fogalom, amelyre ma boldog-boldogtalan hivatkozik, transzparensek tömkelegére festik fel tüntető kezek, szónokok ejtik ki áhítattal, könnytől bepárásodó szemekkel, hogy aztán a szolidaritás eszméjével átitatva menjen mindenki békésen haza, és ne csináljon semmit.
A szimbolikus küzdelmek ideje lejárt. A tüntetések végképp kiüresedtek, mert konkrét követelések nincsenek, a NER pedig 8 évet tett arra, hogy tökéletesen figyelmen kívül hagyhassa akár a legnagyobb tüntetéseket is. Orbán Viktort ebben a formában nem lehet leváltani, és nem csak azért (bár rendkívül fontos szempont!), mert nincs kire leváltani, de azért is, mert nincsenek eszközeink arra, hogy megdöntsük a kormányt. Tüntetésekkel, amelyeken unalomig ismert szónokok ugyanazokat a sablonfelháborodott frázisokat sütik el, petíciókkal, amelyeket párezer ember aláír, aztán senki sem olvas el, új mozgalmak megalakításával, amelyeknek nem lesz erőforrása arra, hogy valóban csináljanak bármit, nem lehet eredményeket elérni.