„A Magyar Nemzeti Bank és az Európai Unió előrejelzése szerint a magyar gazdaság reálnövekedése 2017-ben meghaladta a 4 százalékos szintet. Hasonló eredmény várható 2018-ra is. Bár ez a teljesítmény belföldi viszonylatban átlagon felüli, hiszen több mint tíz éve nem láttunk ilyen értékeket.
Az euróövezet örömmel venné a 2,5 százalékos növekedési rátát. A kelet-közép-európai régió országai visszatértek arra a konvergenciaútra, amelyet tíz évvel ezelőtt el kellett hagyniuk a globális pénzügyi és gazdasági krízis miatt. Ebben jelentős szerepük volt a fejlesztési célú EU-forrásoknak és a robusztus német konjunktúrának.
A szomszédos Romániának különösen nagy mennyiségű forrás jutott, aminek meg is lett az eredménye. A nyolcszázalékos reálgazdasági növekedés az elmúlt évben már aggodalomra késztetett egyes szakembereket, mondván, hogy ez a tempó nem tartható fenn huzamosabb ideig. A V4-ek országai is átlagon felül teljesítettek. Rá kell világítani az adott körülményekre és a stratégiai lépésekre, amelyek különösen a 2008–2009-es pénzügyi és gazdasági válság után váltak szükségessé.
A körülmények közül továbbra is az ország adósságállománya a fő téma. Nem mintha újra adósságcsapdába kerültünk volna, hanem azért, mert meg kell őrizni azt a pénzügyi stabilitást, amelyet a két utolsó kormányciklusban elértünk. Az MNB elnöke egy 2011-ben megjelent tanulmányában a következőket írta: »Ahhoz, hogy a magyar gazdaság újra talpra álljon, szükséges a makrogazdasági stabilitás megteremtése, aminek elengedhetetlen része az eladósodás csökkenő pályára helyezése. Fontos lépés ez Magyarország versenyképességének javítása érdekében és a megfelelő vállalkozási környezet kialakításában.«
A fenti kijelentést úgy is lehetne értelmezni, hogy a célkitűzés nem annyira azért volt fontos, hogy megint élharcosok legyünk, hanem azért, hogy megmaradjunk. A nemzetközi szervezetek továbbra is nagyon odafigyelnek az ország közgazdasági adataira, miután megvívtuk a szabadságharcot pár évvel ezelőtt a Nemzetközi Valutaalappal. Húszmilliárd euró hitelt törlesztett az ország még az előző kormányciklusban. Az államadósság csökkentésének azonban meglett az ára.”