Történelmi esély

2018. április 30. 19:40

Dél-Korea egyetlen jelentős geostratégiai döntést sem hozhat Washington nélkül, a békemegállapodáshoz a nagyhatalmak hozzájárulására is szükség van.

2018. április 30. 19:40
Rónay Tamás
Rónay Tamás
Népszava

„Joggal nevezik történelminek az észak- és a dél-koreai vezető pénteki csúcstalálkozóját. Ahhoz képest, hogy tavaly még arról szóltak a hírek: minden korábbinál közelebb került a háborúhoz a két állam, már az is nagy szó, hogy egyáltalán találkoztak egymással. Hitet tettek egy nukleáris fegyvermentes Koreai-félsziget mellett, illetve szót ejtettek arról is, hogy végre tárgyalnak egy békemegállapodásról, amely lezárná a 65 évvel ezelőtti háborút. Ez utóbbi nem olyan egyszerű. Ezért is lesz annyira fontos Kim Dzsong Un és Donald Trump május végén vagy júniusban megrendezendő csúcstalálkozója. Dél-Korea ugyanis egyetlen jelentős geostratégiai döntést sem hozhat Washington nélkül, a békemegállapodáshoz a nagyhatalmak hozzájárulására is szükség van.

Vágyálom-e az, hogy Phenjan lemondjon atomfegyvereiről? Kim Dzsong Un fokozatos leszerelést akar, bármit jelentsen is ez, az Egyesült Államok ezzel szemben azt követeli, minél hamarabb szabaduljon meg tömegpusztító fegyvereitől. Csakhogy Észak-Korea teljes külpolitikája arra épül, hogy elrettentő nukleáris erejével váljék megkerülhetetlen tényezővé a világban. A sztálinista rezsimnek csak atomfegyverei, rakétái vannak, gazdasága romokban hever. Kim Dzsong Il vezetése idején a hivatalos ideológia lényege az volt: a hadsereg mindenek felett áll, mindent meg kell adni neki akár annak árán is, hogy a lakosság éhezik. Fia, Kim Dzsong Un, talán egykori svájci tapasztalataira hagyatkozva, megkísérelt változtatni ezen, igyekezett valamiféle minimális nyitást keresztülvinni a gazdaságban. Csakhogy erős falakba ütközött, az országgal szembeni nemzetközi büntetőintézkedések hatására pedig a mozgástere nagyon beszűkült.

Bár Phenjan korábban már számos alkalommal próbált fogócskázni a nemzetközi közösségekkel, most először valódi esély nyílhat a leszerelésre. Ám a békekezdeményezéseket csak akkor koronázhatja siker, ha a nemzetközi nyitás észak-koreai belpolitikai változásokkal is párosul. Ez már azonban olyan kihívás lenne a „kis vezér” számára, amibe könnyen beletörhet a bicskája.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Anonymtalan
2018. május 01. 12:09
"a békemegállapodáshoz a nagyhatalmak hozzájárulására is szükség van. " Ideje lenne már levetkőzni ezt a seggnyaló attitűdöt.
Csigorin
2018. május 01. 11:30
Megint azt a hibat kovetik el hogy szintiszta kulpolitikaba bele akarnak keverni belpolitikaval kerdeseket amihez semmi kozuk. Ezert maradt sikertelen minden eddigi kiserlet Trumpeval ellentetben
Harangláb
2018. május 01. 05:42
Aztán majd Magyrországhoz hasonlóan a kommunista vezetők felismerik a rendszerváltáskor, hogy ők tulajdonképpen demokraták, előtte még ellopják azt az állami vagyonból privatizáció címén, ami megmaradt, és a Népszavához hasonló "haladó" baloldali Észak-Koreai lapok pedig az egész felhalmozott csődtömegért az első szabadon választott kormányt okolják majd...
Akitlosz
2018. április 30. 23:38
Azt a nagyhatalmi hozzájárulást valószínűleg előzetesen megkapták. Mivel az Amerikai Egyesült Államok és Kína is háborúzó felek voltak, így a békeszerződésnek eleve csak akkor van komoly értelme, ha mind a 4 ország aláírja. Különben a legfelsőbb vezetők eleve már csak akkor ülnek le egymással tárgyalni, ha az embereik előre már mindent leegyeztettek. Tehát igen valószínű, hogy már sínen van az ügy, a két Korea nem önállóskodik, hanem ez a forgatókönyv. Trump eleve el sem menne tárgyalni, ha nem bízhatna abban, hogy sikeres lesz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!