Nincs megállás: idén is kitart a bérrobbanás

2018. március 24. 11:08

Hazánkban az EU átlagát jóval meghaladó, a tagországok között az egyik legnagyobb mértékű volt a fizetések emelkedése az utóbbi két évben. Interjú.

2018. március 24. 11:08
Szalai Piroska
Szalai Piroska
Figyelő

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss jelentése alapján úgy tűnik, hogy 2018-ban is marad a magas béremelkedési dinamika. De mindannyian érezzük?

Először is szögezzük le, hogy az elmúlt években a béremelkedések miatt mindenki jól járt. Például a 2010-es bruttó átlagbér, ami 202 ezer forint volt, a tavalyi esztendő végére 297 ezer forintra nőtt. A növekedés mértéke megközelítette az ötven százalékot! Számítások szerint a reálértéken vett javulás is  jelentős, mintegy harminc százalékos. S ha a közfoglalkoztatottak nélküli, úgynevezett elsődleges munkaerő-piacon vizsgáljuk a nettó keresetek reálértékének változását a családi adókedvezmények figyelembe vételével, akkor több mint 41 százalékos növekedést tudunk kimutatni az elmúlt hét év során. Ilyen jelentős béremelkedés még nem volt nálunk korábban soha! Sőt, a 2006-2010 közti években öt százalékkal csökkent a fizetések értéke.

Minek tulajdonítható a folyamat?

Több tényezőnek is. Egyrészt a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedésének, másrészt pedig a foglalkoztatás bővülés következtében erősödő munkaerő-hiánynak köszönhető.

Hogy állunk európai összevetésben?

Hazánkban az EU átlagát jóval meghaladó, a tagországok között az egyik legnagyobb mértékű volt a fizetések emelkedése az utóbbi két évben. Uniós szinten még csak a tavalyi esztendő első 9 hónapjainak adatai ismertek, az Eurostat jelentése szerint Románia után a dobogó második helyén állunk. Érdekesség, hogy a legnagyobb növekedésű 11 ország között egyetlen régi tagország sincs. A nyugat-európai országok között csak a legjobbak növekedtek az uniós átlag körüli 2 százalékkal, majdnem mindenhol stagnálnak a bérek. Ez azt jelenti, hogy zárul az olló kelet és nyugat között, de olyan mértékű a lemaradásunk, hogy van még bőven mit lefaragni.

Visszatérve a KSH januári jelentésére, miszerint immár 310 ezer forint a bruttó átlagbér, mi jósolható az év egészére?

Jó hír, hogy minden esélyünk megvan a 8 százalék feletti, forintban mért reálkereset emelkedésre idén is, ami tíz százalék körüli bruttóbér növekedést jelent. Az OECD decemberben kiadott dollár alapon számolt előrejelzése szerint 2018-ban nálunk várható a legnagyobb bérnövekedés, s ez bizakodásra ad okot. Ha pedig a jelenlegi sikeres gazdaságpolitika marad Magyarországon, akkor a következő 3-5 évben mindenképp az átlagnál nagyobb javulás várható.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 148 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
aleb19
2018. március 25. 09:44
viccesek ezek cucialist termelesi jelentesek, kar hogy a szanalmasan alacsony magyar munkaberek igy sem erik a lengyel szintet ...mert partunkeskormanyunk szavakban szabadsagharcos,de tettekben neolibsi.... https://www.napi.hu/magyar_vallalatok/lecserelunk_titeket_ukranokra_mert_ok_olcsobbak_feszultseg_egy_multicegnel.657715.html erre a legjobb pelda a magyarul nem beszelo szerb/ukran migrancsok beozonlese a magyarugarra
Pinter68
2018. március 24. 20:45
Volt mit bepótolni! És még így is jelentősen le vagyunk maradva. Szóval, nagyon nem kellene dicsekedni azzal, hogy a 8 éves kormányzásuk utolsó 2 évében sikerült elkezdeniük valamilyen bérfelzárkóztatást!
Berecskereki
2018. március 24. 15:39
Az elmúlt 27 évben a leggyatrább kormányok a 2002-2009 időszakban működő kormányok voltak. Nem véletlenül mondta öszödön Gyurcsány Ferenc; Gyerekek, nem vagyunk tökéletesek! Egyáltalán nem. Nem is leszünk. Ezért sem szabad rájuk szavazni.
noMores
2018. március 24. 15:13
Ez a riportalany fideszes vagy csak szeretne kokolyabb poziciot? Szep nyalintas.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!