A Transparency International gyenge lábakon álló listájáról

2018. február 23. 20:10

Amellett, hogy a lista összeállításában komoly módszertani hibákat látok, ugyancsak látom az elképesztő mértékű közpénzáramoltatást.

2018. február 23. 20:10
Stumpf András
Válasz

„Szerda este, amikor a Transparency International nyilvánosságra hozta éves korrupcióérzékelési jelentését és listáját, majd minden sajtótermék hírt adott róla, hogy tovább romlott a helyzet, hogy már csak Bulgária korruptabb Magyarországnál, ha az EU 28 tagállamát vizsgáljuk. A jelentés tegnapi bemutatójáról már kevesebb hír született, én magam sem terveztem írni róla – olyan eseményről, amelynek szereplője vagyok, nem szoktam.

Most mégis fogok, mégpedig azért, mert a PestiSrácok-on olvastam, milyen szépen kiosztottam a Transparency-t. Ez egyrészt igen megtisztelő, a cikkbe azonban egy sor tévedés vagy ferdítés is becsusszant. Tehát a jegyzőkönyv kedvéért:

1. Gyenge és propagandisztikus húzás azzal vádolni a Transparency-t, hogy direkt a magyar kampánykezdetre időzítette az eseményt. Minden évben bemutatják korrupciós listájukat, azt berlini központjuk készíti és 180 országot rangsorolnak. Ugye nem gondoljuk, hogy egy 180-as, Berlinben készülő listát nyilvánosságra hoznak minden évben, csak azért, hogy négyévente jól beavatkozzanak általa a magyar kampányba?

2. Az a vád sem helytálló, hogy a Transparencyt meglephette valóban kritikus hozzáállásom. Két éve is kerekasztal-résztvevő voltam, tudták, mire számíthatnak tőlem, ráadásul utána sem húzták a szájukat. Bár így viselkedne a magyar kormányzat, szóba elegyedne az emberrel, vitatkozna, stb.

3. S hogy mi a bajom a korrupciós listával? Miért állítom, hogy nem sok értelme van ennek a rangsorolásnak? Egyrészt a listázás módszertana miatt. Korrupciót amúgy sem igen lehet objektíven mérni, hiszen nagyrészt törvénybe ütközik (igaz, itthon ma már éppenhogy nem - az állam lenyúlása majdnem teljesen nyilvános, de erről később). Nem véletlen, hogy a Transparency is korrupció-érzékelési indexről beszél. Oké, de mi alapján? Nos, más intézetek felméréseinek összesítésével rakják össze az aktuális év adatait. 12 szervezet 13 felmérése az irányadó. Azaz: nem kutat a hazai Transparency, hanem a berlini központ fogja a mindenféle nemzetközi intézetek mindenféle országokra vonatkozó adatait és összeveti azokat. De még csak nem is mind a 13 felmérést, mind a 180 országra vonatkoztatva! Bizonyos országoknál elég, ha három rendelkezésre áll, az alapján is besorolják a listába. (Magyarország esetében tíz felmérést vettek figyelembe.) Ez így bizony almát körtével. Aztán nézzük csak, milyen szervezetek megállapításait veszik figyelembe! Például a Freedom House-ét. Azt a rangsort, amelynek Magyarországra vonatkozó megállapításait olykor egyetlen (egyébként magyar) ember állítja össze. Ilyenkor azért előugrana (figyelem: méretügyi önellentmondás következik!) az emberben megbúvó Németh Szilárd, hogy belehörögje az Echo TV mikrofonjába: egy Soros-szervezet más Soros-szervezetek tanulmányait összeollózva ekézi hazánkat! Lenne alapja: nem csak a Transparency kapott forrásokat a Soros-féle Open Society-től, de a Freedom House és több, a listában szereplő szervezet is. Ezzel azonban nem lenne még baj, ha a lista maga nem állna olyan gyenge lábakon. Ha elmondana bármit a magyar korrupciós... na jó, hagyjuk ezt az okoskodó zsargont, tehát a közprédálás ügyéről. De nem mond már csak azért sem, mert még ha úgy vesszük, hogy precíz a lista és minden stimmel benne, akkor is nyilvánvaló: ha minden más ország javul, mi viszont nem, viszont nem is romlunk, akkor is hátrébb kerülünk a mezőnyben. Nem csak a listával, a jelentéssel is gondom van: megállapítja például, hogy a versenyképesség és a korrupció mértéke szorosan összefügg, majd kihozza, hogy egy év alatt Magyarországon a korrupció nőtt, a helyzet romlott, viszont a versenyképesség javult némileg. Önmagának mond tehát ellent. A beruházások mértékét sem lehet egyszerűen párhuzamba állítani a korrupcióéval: egy adott évben egyetlen nagyobb beruházás is megdobhatja ezt a számot, ami a következő évben a bázishoz mérten nagy csökkenést fog jelenteni.

4. Aki fentieket a közvagyon eltérítésének mentegetéseként szeretné értelmezni, azt el kell, hogy keserítsem. Amellett, hogy a lista összeállításában komoly módszertani hibákat látok, ugyancsak látom az elképesztő mértékű közpénzáramoltatást: a miniszterelnök legszűkebb környezetéhez. Csak ennek megértéséhez nem kell Berlinben összetákolt lista: elég olvasni, amit a kollégák megírnak. Vagy amit a Transparency alkalom adtán kiperel a kormánytól, amely néha valamiért még szeret titkolózni. Három téma (Tao, letelepedési kötvény, Elios) a jelentésbe is bekerült, ezek jó összefoglalók, ez tehát erénye az anyagnak. Az is, hogy átfogó képet kaphatunk a tavalyi közpénzköltések iszonyatos méretéről. Ezek viszont nem titkos adatok. Olyannyira nem, hogy még ideológiát is gyártottak hozzájuk a kormányoldalon. Öt éve azt, hogy nemzeti nagytőkét építenek és ez legitim cél. Nos, azóta teljesen nyilvánvalóvá vált, hogy nem nemzetinek kell lenni, hanem havernak. Ez tehát megdőlt. Jött aztán újabb ideológia: amit lopásnak neveznek, az a rendszer lényege. Eszerint eredeti tőkefelhalmozás van, igen, haverok és rokonok halmozzák fel a tőkét, de ez hosszú távon a nemzet érdekét szolgálja. Ha csak úgy nem.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 90 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina9
2018. február 25. 11:23
Stumpf úr előáll végre valamivel, vagy csak gyáván kussol tovább? "Stumpf András Puzsér módra fertőz. Kissé halkabban, de ugyanúgy próbálja tisztára söpörni az utat a Jobbik előtt. Üt balra, üt jobbra, de egyetlen egy konkrétummal nem áll elő. Jön a szokásos "haverok" stb. stb. Stumpf Úr, kérem vezessem le egy, azaz EGY tetszőlegesen kiválasztott ügyet, és csak azt vezesse le, hogy maga szerint miben áll a korrupció ténye, ki volt korrupt, miben volt korrupt, kit mekkora kár ért. Nem kell Polt Péterre hivatkozni, elég ha csak a saját maga által tapasztalt, persze azért megalapozott tényekre hivatkozik. Nyugodtan Olafozhat, Tiborczozhat, Orbánvejézhet, Mészároslörincezhet, ha elfogadható bizonyítási lánccal áll elő, én nyilvánosan el fogom ismerni. Eddig mindenki belebukott, minden próbálkozóról kiderült, hogy csak blöfföl, de talán magának sikerül! Kérem gondosan járjon el, jusson eszébe a Teller levél, a bajai videó, Gudfrend elvtárs vitézkedése, Horváth András zöld dossziéja i tak dalse... Rajta, óra indul!"
catalina9
2018. február 25. 11:03
Stumpf nem hazaáruló, ő nem árulja a hazát, hanem játszik vele. Szerencsejátékot. Pénzfeldobós fej vagy írást.
balbako_
2018. február 24. 19:11
George Soros végigkorrumpálja a világot! Sorra veszi meg kilóra a politikusokat, a civil szervezeteket, sőt az EU és az ENSZ döntéshozóit is!
catalina9
2018. február 24. 17:40
Amellett, hogy a lista összeállításában komoly módszertani hibákat látok,.." terel Stumpf elvtárs... módszertani...micsoda képmutató kifejezés, ez olyan, mintha a Rajk perben perrendtartási hibákon akadna fenn... vicc!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!