A nyavalygás kultúrájában élünk

2018. január 23. 10:58

Az okok változnak, de a forradalmi hevület állandó. Pedig a gyerekek szabadok, és jellemzően fogalmuk sincs, mekkora szerencséjük van.

2018. január 23. 10:58
Trombitás Kristóf
Trombitás Kristóf
Mandiner

Olyan rettenetesen fárasztó. Már megint itt van egy újabb felháborodás, egy újabb friss erő, egy újabb nekibuzdulás, ami meg akarja mutatni, hogy amit az „öregek” tesznek, művelnek, akarnak és egyáltalán pártolnak, az szükségszerűen meghaladott. Mert ide nekünk az iPaden oktatott programozást, bolognai rendszert a közoktatásba, és főleg le azzal a meghaladott elképzeléssel, hogy az iskola talán nem csak melegedő. Esetleg ennél többre szolgál. Nem primér módon a matematikát és a történelmet akarja megtanítani nekünk, hanem nevelni is szándékozik.

A 21. században már csacskaságoknak számító dolgokra – nem is csodálom, hogy újabban a huszonegyedik század emlegetése divatos lett bizonyos pártok köreiben, legalább nem is tagadják, hogy a hagyománnyal szemben határozzák meg magukat –, mint erkölcs, morál vagy hit. Újra és újra végig kell néznünk, ahogy a progresszív sajtó felemeli az éppen esedékes, lánglelkű, izzó szemű fiatalok tiszta lelkű demonstrációit.

Az okok változnak,

de a forradalmi hevület állandó.

Tüntetni kell a röghöz kötés ellenében! Arról meg ne beszéljünk, hogy a felsőfokú oktatás nem jog, hanem lehetőség. Olyan opció, amivel kétfajta módon élhetsz. Kifizeted a tanulmányaid hozzávetőleges értékét, majd a megszerzett diplomáddal azt teszel, amit csak szeretnél. A másik lehetőség, hogy a társadalom kifizeti neked az egyetemi éveidet. Nem jófejségből és nem azért, mert osztozik izzó fantáziádban. Az ilyet befektetésnek hívják. És amikor egy kormányzat szóvá teszi, hogy a magyar adófizetők nem a svéd és német állampolgárok, hanem saját javukra fizettek, akkor azt helyesen teszi, mert ez az egyetlen, akceptálható hozzáállás.

Ez nem egy baráti társaság, ideje felébredni. Az, hogy te két kisfröccs között milyen terveket szövögetsz a dobbantásodra, mindenkit teljesen hidegen hagy, aki nem a kocsmai asztalodnál ül.

És itt a legújabb mánia, tüntetni az iskolai túlterheltség ellen! Mert ők nem felnőttek, hogy 8 órát dolgozzanak. Csak hallgatom ezt az elkényeztetett nemzedéket és Cato módjára tódul fel bennem a szinte mániás gondolat: tényleg ezt a társadalmat kell megvédeni külső hatásoktól? Ezt féltjük? Ezt akarjuk őrizni?

Nagyszüleink polgári generációja az átlagos tárgyak mellett latinul és gyakran ógörögül is tanult, mindennapos volt a zenei képzés, nem beszélve a modern nyelvekről. A magyarórákon nem pár sort, hanem hosszas memoritereket kellett bebiflázni. Folyamatosan komoly elvárások voltak a reáltantárgyakban. Ma minek kell megfelelni? A 20 százalékos eredményt elérő érettségi már elégségest jelent. A gyerekek szabadok,

és jellemzően fogalmuk sincs, mekkora szerencséjük van.

De persze, túlterheltek.

A nyavalygás kultúrájában élünk. Egyúttal az anyagi javakat, jólétet és személyi biztonságot tekintve Magyarország egyik legprosperálóbb időszakában. Mi más irányíthatja rá jobban figyelmünket arra a tényre, hogy a lelki egészség nem csak és kizárólag a szabadság és a pénzügyi prosperálás eredője, ha nem az a helyzet, amiben ma élünk?

Európának tényleg nem az a fő problémája, hogy gazdag, hanem az, hogy gyenge. És amiről a progresszió büszkén azt hiszi, hogy a fejlődés egy-egy állomása – felvilágosodás, polgári forradalmak, ’68-as rendbontások –, azokról utóbb mindig kiderül, hogy a bomlás felé vezettek.

A kérdés az, hogy sajnáljuk-e azokat, akik mindezekben részt vesznek. Hiszen jelentős részük megtévesztett és tudatlan. Amikor ki tudja melyik, forradalmi csíraképződmény abban kulminálódott, hogy valamelyik budapesti, belvárosi téren az éjszakai órákban elkezdődött a technobuli és erről a baráti média lelkesen, percenként közvetített, legkésőbb ott nyilvánvalóvá lett, miért is voltak ott ezek a gyerekek.

A buliért.

Elvégre nem mindenkinek jut egy rendszerváltoztatás, szegény ember vízzel főz.

Összesen 91 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2018. január 23. 20:27
Nagyszüleink korában a XXI. századot még római számokkal írták. Igazából ma is. Egy anglomán, csupán angol nyelvű cikket fordító fiatal "újságírótól" sem szép a "21. század", de érthetőbb. De egy ilyen kioktató, a mai gyerekekket lenéző, valószínűleg saját kútfőből író cikkírótól már kevésbé. Már mitől lennének a gyerekek szabadok? A kötelező óvodába járástól?
Akitlosz
2018. január 23. 20:22
"Kifizeted a tanulmányaid hozzávetőleges értékét, majd a megszerzett diplomáddal azt teszel, amit csak szeretnél." Ez így rendben is lenne, ha ez az ár a magyarországi jövedelmekből megfizethető lenne. De sajnos nem az. Dolgozó ember a fizetéséből soha az életben nem szerez diplomát, akármilyen képességei is vannak. A diplomaszerzés költsége végképpen nincsen benne a magyarországi fizetésekben.
ThunderDan
2018. január 23. 19:31
Nagyon jó cikk. Egyre többször érzem én is azt: az emberek nagy része fel sem fogja, mennyire kivételesen privilegizált helyzetük van akár csak az 50-100 évvel ezelőtti viszonyokhoz képest... Egy picit gondoljunk bele mondjuk egy a 19. század végén született ember életébe... a világháborúk valósága az nagyjából csak a keret...
enes
2018. január 23. 19:15
HOgyan is volt régen? 5 év egyetem, ha kevés volt, volt még egy év. Még mindig nem volt elég? Akkor nem 8 év "Bologna", hanem 13 hó katonaság jött.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!