„Nézzük a legutóbbi közvélemény-kutatási eredményt: Nézőpont, 2018. január 26. A Fideszt a teljes lakosság körében 54 százalékra mérték, ami lényegesen több, mint ahányan az ellenzéki pártokat összesen támogatják. Mivel rossz a szemem, közelebb kellett hajolnom, hogy megkeressem a Párbeszéd támogatottságát. Egy százalék. De meg lehet nézni más friss felméréseket is. A biztos szavazók körében 49 százalékot mért a kormánypártoknak a Publicus, 50-et a Závecz. Vagyis nagyjából minden második biztos szavazó készül újra a kormánypártokra voksolni.
Nem sokkal fényesebb az ellenzék helyzete az összes választópolgárt tekintve sem. Mivel meg sem fordult a fejemben, hogy egy képzett politológus a passzív és bizonytalan polgárokat is en bloc az ellenzéknek húzza be, arra gondoltam: a jelölt a 2014-es választási eredményre gondolhatott, amikor »a legjobban szervezett kisebbségnek« nevezte a nagyobbik kormánypártot. Való igaz, a Fidesz az akkor szerzett 44,87 százalékkal irányít. Ám aligha ugyanazokba az iskolákba jártunk a termetre óriás, támogatottságát tekintve törpe Karácsonnyal (a Párbeszéd az MSZP-vel együtt is összesen 10 százalékon áll), ugyanis a kvázi 45 százalék egy többpártrendszerben nem kevés, hanem éppenséggel rengeteg.
Aki kevésnek gondolja, menjen tanulmányútra a liberálisok pesti templomába, az Egyesült Államok nagykövetségére, hiszen Donald Trump a leadott egyéni voksok 46,1 százalékának birtokában kormányoz Washingtonban. Ráadásul az USA-ban jóval alacsonyabb volt a választási részvétel, mint 2014-ben Magyarországon. Trump a 325 milliós Amerikában alig 63 millió voksot gyűjtött. Franciaországban Emmanuel Macron mindössze a választópolgárok 43,4 százalékának a bizalmát nyerte el, amikor tavaly 20,7 millió voksot szerzett. Londonban Theresa May csak 42,3 százaléknyi leadott szavazattal kormányoz jelenleg, ez a May segítségére siető északír törpepárttal kibélelve sem több, mint a leadott voksok 43,2 százaléka.”