Közép-Európa önállósága

2018. január 03. 08:17

Közép-Európa intenzív együttműködése és a kapcsolatok kiegyensúlyozása Kelet és Nyugat között csak rajtunk múlik.

2018. január 03. 08:17
Lóránt Károly
Magyar Hírlap

„Magyarország a millennium körüli időkben és a két világháború között néhány területen a világ technológiai fejlődésének élvonalában járt, erről tanúskodik a Bánki–Csonka-féle porlasztó, a Puskás Tivadar által létrehozott telefonközpont, a transzformátor, a Kandó-féle fázisváltós villanymozdony, a Jendrassik-féle dieselmotor, a kriptonégő, és hosszasan lehetne sorolni még a világhírű magyar találmányokat. Mindezzel csupán azt kívántam érzékeltetni, hogy egyáltalán nem vagyunk kiszolgáltatva a Nyugat technológiai innovációinak, amivel nem azt akarom mondani, hogy ne legyen intenzív kapcsolatunk Európa nyugati felével, csak azt: ne tekintsük magunkat eleve alárendeltnek, eleve csak követőnek, ne egyoldalúan függjünk, hanem legyenek önálló céljaink, legyen önbizalmunk, hogy a magunk lábán is meg tudunk állni.

A közép-európai együttműködésnek vannak tudati és politikai akadályai is. Mit akarsz te a lengyelektől, csehektől (nem is beszélve a bolgárokról, vagy isten ments, a románoktól)? – tették fel nekem, annak idején, sokszor e kérdést. Amikor egy tervhivatali előterjesztésbe beírtam, hogy a kis KGST-országokkal szorosabb gazdasági kapcsolatokat kellene kiépíteni, az elnökhelyettes vastag pirossal kihúzta, mondván, hogy „ez volt a politikum” az anyagban, vagyis a szovjet elvtársak nem szívesen veszik az ilyenfajta gondolatokat. Akkor is minden kis közép-európai ország egyedileg kapcsolódott a Szovjetunióhoz, ugyanúgy, mint most Németországhoz, és – nincs új a nap alatt – ma az unió vezetői nézik gyanakvó szemmel a Visegrádi Együttműködést.

Közép-Európa intenzív együttműködése és a kapcsolatok kiegyensúlyozása Kelet és Nyugat között csak rajtunk múlik. Nyilván nem mindenben fogunk egyetérteni, de meg kell találnunk a közös érdekeket és azok mentén erősíteni kapcsolatainkat. E közös érdekek közül talán a legfontosabb a történelmi hagyományoknak megfelelő saját kultúránk megőrzése, és úgy tűnik ezt a közép-európai országok vezetői egyre inkább felismerik, ami biztató lehet a jövőre nézve.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BőröndÖdön
2018. január 03. 18:47
Ugyanmá,East is East...
vendelin
2018. január 03. 09:30
Az a baj, hogy az a jelenség, világértelmezési kísérlet, amely nálunk "nyugatosnak", "európainak" nevezi magát, paradox módon éppen a saját lábunkon való megállástól fél a legjobban. Az ő "európaiságuk" alapja az önfeladás, az önkéntes alárendelés, a saját nemzeti karakter feladása (ez utóbbi fogalomtól már eleve kirázza őket a hideg...). Így, bár magukat a haladás zászlóvivőinek képzelik, fő funkciójuk az, hogy a nyugati luxusszerelvények végén zötyögő tehervagonná degradálják az országot.
kizökkentidő
2018. január 03. 09:14
Hiába vannak világhírű találmányaink, ha egyet sem viszünk sikerre idehaza. Nem stadionokra kellene elszórni a pénzt, hanem olyan gyárakra amelyeket hazai szellem terméke táplál. Ugyan mit érnek világhírű találmányaink ha nem tudunk velük mit kezdeni? Ázsiában ezeket felismerték, mert ott nem csak kitalálnak, fejlesztenek, hanem meg is valósítanak.
balbako_
2018. január 03. 09:03
Nagyon egészségtelen, hogy az export 79%-a, az import 76%-a az EU tagállamaival - ne szépítsük döntően Németországgal - folyik. Ez már függelmi kapcsolat! Bár már jelentősen csökkent hála az Orbán kormányoknak az 50-50% lenne egészséges.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!