A válságnak vége – és most?

2018. január 02. 13:43

Nem igaz a kormánypropaganda, miszerint az illiberális, azaz elnyomó rendszerek mindegyikében pezseg a gazdaság, szemben a fáradt demokráciákkal.

2018. január 02. 13:43
Bod Péter Ákos
Bod Péter Ákos
Heti Válasz

„Hát igen, az Orbán-kormány a javuló külső feltételek előnyös következményeit élelmesen saját teljesítményének állította be: »a magyar reformok működnek«, és »Magyarország jobban teljesít«. A politika már csak ilyen, legyinthetünk a kincstári öndicséretre, bár az arra költött adómilliárdjaink mehettek volna értelmes célokra is. Ám az ügy ennél súlyosabb: a valóság módszeres eltorzítása téves következtetésekre vezet és kárt okoz. Először is, nem igaz a kormánypropaganda, miszerint az illiberális, azaz elnyomó rendszerek mindegyikében pezseg a gazdaság, szemben a fáradt demokráciákkal. Európa nem hanyatlik, ma már szintén »jobban teljesít«. Éppen a javuló európai konjunktúra, a nemzeti jövedelmünk négy százalékára rúgó éves EU-támogatás dúcolja alá gazdaságunk mostani növekedését. Az unió eleinte valóban küszködött a válsággal, bár ez is csak az uniós átlagra igaz: a magyar (meg a lengyel, szlovák, cseh) gazdaságnak fontos német–osztrák–holland mag hamar magára talált.

A mediterrán térség sokáig vergődött, velük viszont nincs sok dolga a visegrádi csoportnak. A V4-ek között a válság előtt a második legfejlettebbek voltunk – ma az utolsók vagyunk.

Itt ismét elválik a kormányzati pr és a kritikus szakmai értékelés, ami persze joggal kelt értetlenséget az érdeklődőkben: kinek van igaza, netán hamisak az adatok? A számok ügyét félretéve, a nézeteltérés oka nem az, hogy a mindig kritikus közgazdászok ne látnák a napnál világosabb eredményeket. Nem, az eltérést a viszonyítási mérce megválasztása, a folyamatok hajtóerőinek és a kilátásoknak az értékelése magyarázza. Ha a viszonyítás alapja a 2009-es válságév, akkor nálunk valóban sokat javult a világ. De a világ egésze is. Sőt ugyanezen idő alatt a hasonló fejlettségű és adottságú országok jóval előbbre jutottak. Ami a fejlődés motorjait illeti: a kormánymagyarázat szerint a folyamatos válsághelyzetben az ország az állami erőközpontosítás és a nemzeti érdekek harcos képviselete révén fejlődik. A közgazdasági elemzés viszont pont az aktivista kormánypolitika által gerjesztett bizonytalanságot, a voluntarista döntések következményeit tartja felelősnek azért, hogy az elmúlt évek kegyelmi viszonyai ellenére nem tudtunk a lengyel, cseh, román, szlovák ütemben modernizálódni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 150 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balsors
2018. január 03. 15:40
Bod Péter Ákos elcsúsztatja a valóságot, nálunk a válság a 2006-os öszödi beszéddel kezdődött (a kisember számára). Onnantól kezdve konvergálás, IMF palotába rohangálás, szíjaknak szorongatása volt (a kisember irányába). Tipikus pénzelit csicska, aki szerint akkor a legjobb mikor a legszarabb az embereknek (kisember megadóztatása a bankok helyett).
brekker
2018. január 03. 00:17
A válságnak vége – és most? 2018. január 2. 13:43 Bod Péter Ákos Heti Válasz És ez az ember valaha jegybankelnök volt.
néhai Ch.Pilot
2018. január 02. 22:57
Bod Péter Vajákos...
zolizolizoltan
2018. január 02. 17:20
A mesterséges intelligencia forradalma kiugrási lehetőséget ad a magyar gazdaságnak, de le is lehet szakadni. Ezért fontos. Ugyanilyen kiugrási lehetőségünk volt a rendszerváltáskor is, de ezt jól elbasztunk, abszolút rossz irányt választottunk. Ez a csapból is dől, nem részletezem. A jövőkutatás tudományos, műszaki-gazdasági felkészültséggel most nagyon fontos lenne, mert most kell kijelölni a helyes irányt és meg is kell tenni a lépéseket is. Vakmerőségre is szükségünk van, mert még nem látjuk tisztán a negyedik ipari forradalmat, de meg kell tenni az első lépéseket, hiszen aki koncepciótlan, bizonyosan lemarad.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!