Selyemút és selyemzsinór

2017. november 28. 07:15

Az Európai Unióban már kezdik felismerni a kínai terjeszkedés fojtogató jellegét, s mind óvatosabb az Egyesült Államok is.

2017. november 28. 07:15
Stier Gábor
Stier Gábor
Magyar Nemzet

„Egyáltalán nem meglepő tehát, ha házigazdaként elégedettség tölti el Orbán Viktort. Nem véletlenül, hiszen most retorziók nélkül, nyugodtan beszélhet arról, hogy a Kelet csillaga áll magasan, és Ázsia felemelkedésének korszakát éljük. Ez tényleg így van, mint ahogy az a helyzetértékelés is megállja a helyét, hogy olyan korszak következik, amelyben a fejlődéshez szükség lesz a Kelet pénzügyi részvételére. Részben a technológiájára is. Különösen az örökös tőkehiányban szenvedő, a lemaradásukat minél előbb ledolgozni kívánó országokban. Erre szolgálnak térségünkben az uniós pénzek, amelyek fogytával még inkább felértékelődik a kínai, s minden az EU-n kívüli tőke bevonásának a lehetősége.

Jól mutatja ezt a magyar–kínai kapcsolatok zászlóshajójaként felmutatott Budapest–Belgrád-vasútvonal modernizálása, amely a 160 kilométeres szakaszra jelenleg kalkulált 750 milliárd forintos áron brutálisan drága. A Peking által ajánlott együttműködési modell sem igazán vonzó, hiszen a kínai bankok piaci kamatozással ajánlanak hiteleket infrastruktúra-fejlesztésre, a beruházásokat pedig kínai vállalatokkal végeztetnék el. Ennek alternatívája azonban az, hogy marad hat óra az út.

Szóval azt még csak-csak megértjük, hogy Orbán miért szeretné, ha a kínai tőke európai kapuja lenne Magyarország. Az Egy övezet, egy út kezdeményezésről azonban a miniszterelnökkel ellentétben már nem gondoljuk, hogy az a kölcsönös tiszteleten és a kölcsönös előnyökön alapulna. Sajnálattal kell megjegyeznünk, hogy ez is tanárokra és diákokra osztja fel a világot. Csak a maga kínai módján. Mosolyogva, de ellentmondást nem tűrő mosollyal, valamint a win-win csodálatos gondolatát hirdetve a kínai befolyás növelése jegyében. Mert ne legyen illúziónk afelől, hogy nem geopolitikai célokat követ. Csak a kereskedelem és az infrastruktúra fejlesztésének álarca mögé bújva.

Az Európai Unióban már kezdik felismerni a kínai terjeszkedés fojtogató jellegét, s mind óvatosabb az Egyesült Államok is. Megszabják például a napelemek minimális piaci árát, de Berlin is felébredt, miután a kínaiak megvették az ipari robotokat gyártó legnagyobb német céget, a KUKA-t. Velük szemben Afrika már nincs abban a helyzetben, hogy visszautasítsa a megtévesztően puha és selymes szorítást. Az olyan országok pedig, mint Magyarország is, egyelőre inkább szomorkodnak amiatt, hogy az új „nagy testvér” csak beszél, és nem önti ide a tőkét. Nem baj, a kevesebb néha több.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
luisbathhelena
2017. november 29. 09:59
Az iszlám terjeszkedés jó (sőt mi gerjesztjük) A kínai terjeszkedés rossz. Stier Gábor és a hsonszőrüek sem lesznek már hülyébbek
terra
2017. november 28. 19:13
Egymás után jönnek a riogatások, hogy majd a kínaiak jól kihasználnak bennünket, "fojtogató ölelés", stb. Én ettől nem féltem az országot. Magyarország földrajzi és geopolitikai adottságai folytán értelemszerűen kulcsszereplő lehet egy ilyen kapcsolatban és nem egyszerű befektetési terep. Rengeteg kapcsolódási és bevételi, munkahely teremtési lehetőséget jelenthet a tranzitország és regionális logisztikai szerepkör. Van még egy nagyon lényeges szempont. Ha a kínaiaknak fontos lesz Magyarország tevékenysége és az általunk nyújtott szolgáltatások, ha egyre több lesz a magyarországi beruházásuk, akkor ezzel arányosan nő Kína érdekeltsége abban, hogy Magyarországot számára fontos gazdasági övezetként és egyéb érdekszféraként megvédje.
quiet
2017. november 28. 11:24
" Szóval azt még csak-csak megértjük ('!), hogy Orbán miért szeretné, ha a kínai tőke európai kapuja lenne Magyarország. Az Egy övezet, egy út kezdeményezésről azonban a miniszterelnökkel ellentétben már nem gondoljuk (!), hogy az a kölcsönös tiszteleten és a kölcsönös előnyökön alapulna. Sajnálattal kell megjegyeznünk(!), hogy ez is tanárokra és diákokra osztja fel a világot. " -------------------------- Ez a 'királyi' többesszám olyan sugallós... olyan taknyon... csúszik, érzitek? Olyan.....hm... olyan... kommunista . --------------------- De, bmeg, gondoljuk.. meg még sokmindent gondolunk.. de nem azt , amit te, azt semmiképpen nem...beteg arrogáns hazugság árad belőled.
zakar zoltán béla
2017. november 28. 11:07
"MN" Mint tegnap este szeretőszabolcs afiókszerkesztőkklubjábanatöbbrehivatottleáldozotterdősmikivel
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!