Én magyar nemzeti alapon állok – Napi Maxima

2017. augusztus 31. 09:19

Én magyar nemzeti alapon állok.

2017. augusztus 31. 09:19
Alexander Bernát
Levél Lukács Györgynek

Napi Maxima – Szalai Zoltán rovata

 

„Még egyet, ezt nem szabad elhallgatnom. Én magyar nemzeti alapon állok. Nem cserélek nemzetiséget, nem szakíthatom ki a nemzeti szempontot. Hitem az, hogy a filozófiának nemzeti szellemben kell gyökereznie. Ez előttem fontosabb mindennél.”

 

Alexander Bernát levele Lukács Györgynek 1910. december 25-én. In: Lukács György Levelezése (1902-1917). Budapest: Magvető, 1981, p. 316.

Alexander Bernát (1850-1927) zsidó származású magyar filozófus, aki a Budapesti Egyetem filozófia tanszékének vezetője volt. Az MTA rendes tagja, a Magyar Filozófiai Társaság elnöke, legnagyobb teljesítménye a Filozófiai Írók Tárának megalkotása, amelyből élete során 35 kötetet jelentetett meg. A sorozat a kortárs filozófia remekei mellett a legfontosabb klasszikus műveket is magában foglalta. Alexander 1919 után emigrált, katedrájától, akadémiai tagságától megfosztották, nyugdíját megvonták. Alexander inkább a körülmények áldozata volt, mintsem hogy a Tanácsköztársaság híve lett volna. „Bűne” az volt, hogy a kommün hónapjai alatt is folytatta egyetemi és tudományos tevékenységét.

A fenti idézet egy Lukács és Alexander között kialakult vita mellékterméke, amelyben a két tudós egy folyóirat kiadási jogán vitatkozik. Az idézetben felfedezhető a Monarchiára nagy hatást kifejtő, nemzeti alapokon álló, asszimilálódó zsidóság és az új, baloldali, magát progresszívnak mondó szocialista, kommunista fiatal zsidó generáció vitája és annak egyik sarkalatos pontja: a magyar nemzethez való viszonyuknak a kérdése.

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2017. augusztus 31. 19:19
"Én magyar nemzeti alapon állok" Én is.
yndi
2017. augusztus 31. 10:33
"Nemzeti alapon álló" filozófus? "Nemzeti szellemben gyökerező" filozófia? Az mégis mi fán terem? Kicsit túlasszimilálta magát... A mandiner szerint a gyáva, gerinctelen, a szellemi erőforrásait tömeggyilkosok szolgálatába állító Lukács György, illetve a jelek szerint zavaros identitású és zavaros fejű Alexander Bernát közötti választás aktuális ma Magyarországon (nyilván az utóbbi iránti preferenciával)? Ez egyrészt önmagában is szomorú kór-/kortünet, másrészt enyhén szólva arra utal, hogy a mandiner szellemi horizontja igencsak korlátolt.
Csigorin
2017. augusztus 31. 10:30
Kár hogy ezek a rendes zsidók nagyrészt kihaltak, nem kis részben a fajtársaik keze által.
dávid
2017. augusztus 31. 09:36
Nagyon jó
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!