Nemzetállamok és nemzeti kisebbségek

2017. július 30. 09:22

Trianon következményeit kizárólag az egységes, a személyek és az áruk szabad mozgását lehetővé tevő, vámhatárok nélküli Európa tudja enyhíteni.

2017. július 30. 09:22
Jeszenszky Géza
Jeszenszky Géza
Magyar Nemzet

„A kommunizmus összeomlása után az Európa Tanácsnak, az Európai Uniónak és a NATO-nak nagy befolyása volt az összes olyan államra, amely e szervezetek tagjává kívánt válni. Ezt a befolyást fel lehetett volna használni arra, hogy a kormányok garantálják nemzeti kisebbségeik jogait. Nyugat-Európában az európai integráció együtt haladt a regionalizmus terjedésével. Dél-Tirol nincs egyedül. Spanyolország és Belgium a tartományok föderációja, Skóciának és Walesnek saját parlamentje van. Csakúgy, mint Norvégiában finnugor rokonainknak, a számiknak (lappoknak). Schleswig dán és német része egyaránt kétnyelvű, a Svájci Konföderáció pedig az autonóm kantonok szilárd szövetsége. Látjuk azonban, hogy Romániában és Szlovákiában, sőt Szerbiában is egy magyar többségű autonóm terület a domináns nemzet szemében ma is elfogadhatatlan.

Trianon következményeit kizárólag az egységes, a személyek és az áruk szabad mozgását lehetővé tevő, vámhatárok nélküli Európa tudja enyhíteni. Az uniós tagságnak és a schengeni rendszernek köszönhető, hogy a magyar–szlovák határnál már meg sem kell állni. Nem kérnek semmilyen igazolványt, nem motoznak a vámosok. Nagyon kívánatos, hogy mielőbb ez legyen a helyzet valamennyi határunknál. Az Európa Tanács hivatott a nemzeti kisebbségek széles körű jogainak biztosítására, az Európai Unió pedig minden diszkrimináció fölszámolására. Mindkét intézmény súlyosan elmarasztalható, amiért süket és vak a magyar kisebbségekkel szembeni jogsértések ügyében. Ez megváltoztatandó – nélkülük viszont a magyar államnak nincs eszköze. Külföldi nyomás nélkül nem képzelhető el a helyzet javulása, de egy minden tekintetben példamutató Magyarország – a baráti országok támogatását maga mögött tudva, és rámutatva, hogy a kisebbségekkel szembeni türelmetlenség világszerte még mennyi feszültséghez és konfliktushoz vezethet – elérheti a külhoni magyarok jogos igényeinek a nemzetközi felkarolását.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 75 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kovács József
2017. július 31. 11:25
Jól döntött Viktor, hogy kiszorította a külügy közeléből Jeszenszkyt. Fogjuk rá jószándékkal, hogy Géza bácsi öregszik, azért ír ilyeneket.
Onurisz
2017. július 31. 09:39
Lehet továbbra is illúziókban élni, de jobb lenne, ha szembenéznénk azzal, hogy Trianon következményeit nem enyhíti a személyek és az áruk (nem is értem, hogy jön ide) szabad mozgása. Az egyének szintjén igen, mert ha valaki már nem bírja tovább a nacionalista repressziót, elköltözhet. És elköltözhet ettől függetlenül is. Úgy néz ki, hogy a határon túli magyarok folyamatosan költöznek is el otthonról, s a többség még csak nem is Magyarországra. És ők valószínűleg jóval kisebb arányban akarnak és fognak hazatérni, mint az anyaországi magyarok. Nincs már messze az az idő, amikor a szomszédos országokban a magyarok száma a parlamenti bejutási küszöb alá csökken. Márpedig akkor nem lesz visszatartó erő, szabad utat kap a magyarellenes törvénykezés és nőni fog az asszimilációs nyomás. S örökre megszűnik a területi autonómia lehetősége. Nem az illúziókkal kellene foglalkozni, hanem meg kellene találni a módszereket arra, hogy a székelyföld magyar tulajdonban maradjon akkor is, amikor már nem lesz elérhető az 5%-os parlamenti küszöb.
noMores
2017. július 31. 02:28
Nemigaz! Csak az illiberális demokrácia egy kedves Bástya elvtárssal! Csak ez a megoldás jó. Látszik is, hiszen ezért békemeneteltek a birkák is..
BőröndÖdön
2017. július 30. 21:08
A Géza bôlcsessége nagyon hiányzik a külügyből. :(
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!