Trump megdöntené az észak-koreai rezsimet

2017. május 02. 11:36

Elképzelhetőnek tartom, hogy annyira elegük van Kim Dzsongunékból a kínaiaknak, hogy belemennek a rendszer megdöntésébe, a válságot, a menekültkérdést pedig valahogy kezelik. Interjú.

2017. május 02. 11:36
Salát Gergely
SzegedMa

„- Arról is tudunk, hogy Trump be akar keményíteni az Észak-Koreával üzletelő vállalatokkal szemben, ami a kínai cégeket is erőteljesen érinti. Milyen az észak-koreaiak és a kínaiak kapcsolata?

- Észak-Korea egy kellemetlen partner Kína számára. A népköztársaságnak egyáltalán nem jó, hogy egy kiszámíthatatlan, atomfegyverekkel játszó, rakétakísérleteket végrehajtó, folyamatosan feszültségeket generáló szomszédja van. Azonban szüksége van egy ütköző államra a saját határai és az amerikai katonai támaszpontokkal teli Dél-Korea között. Ha egyszer csak összeomlana Észak-Korea, s a jelenlegi feltételek mellett végbemenne egy országegyesítés a félszigeten, akkor Kína határainál amerikai tengerészgyalogosok masírozhatnának.

Ezért éppen csak, hogy életben tartja a rendszert, de ez nem biztos, hogy örökké így fog maradni. Egyre reálisabbnak gondolom, hogy Trump szeretne egy történelmi hagyatékot maga után, s az észak-koreai rezsim megdöntése egy jó pont lenne a történelemkönyvekben. Elképzelhetőnek tartom, hogy annyira elegük van Kim Dzsongunékból a kínaiaknak, hogy belemennek a rendszer megdöntésébe, a válságot, a menekültkérdést pedig valahogy kezelik, s cserébe megegyeznek abban, hogy az egyesült Korea kikerül az amerikai érdekzónából, azaz távoznak onnan az Egyesült Államok csapatai. Egyelőre még nem nagy ennek a valószínűsége, de nem zárható ki ilyen alku.

(...)

- Nemrégiben kapta fel a média azt a hírt, hogy a legtöbb külföldi ingatlant vásárló Magyarországon vagy orosz, vagy kínai. Miért vesznek ilyen sokan lakást, házat? Van-e köze ennek Magyarország uniós tagságához?

- Ez egy világjelenség, a kínaiak felvásárolják az ingatlanokat, ehhez tulajdonképpen Magyarország viszonylag későn csatlakozott. Arról lehet szó, hogy a kínai felsőosztály, a felső-középosztály szeretné a vagyonát biztonságban tudni. Egy ingatlanbefektetés, ami az ő vagyonukhoz képest nem olyan jelentős, az Európai Unió egy tagországában értékállónak számít. A magyar ingatlanok ráadásul elképesztően olcsóak a kínai lakásokhoz képest. Nevetni szoktak a kínai üzletemberek egy-egy budai új lakás árán – pedig számunkra nagyon drágának tűnnek. Ez később számukra akár menekülőpálya is lehet egy keményvonalas politikai fordulat, vagy egy komolyabb gazdasági krízis esetén.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bokros Birka
2017. május 02. 12:51
Valamit nem szabad elfelejteni Észak-Korea elvakultabb, mint a Szovjetek voltak a második világháborúban. Nem számít a veszteség nekik, Amerikát már elérik és atomjuk is van. Amerika nem tudja mi a háború, ami saját földjét érinti. Megmutatják neki és a veszteség listát is, akkor behúzza a farkát Ő is.
VESZ ÉSZ
2017. május 02. 12:51
Trump kénytelen lépni , mert Észak-Korea márt a gazdáját, Izraelt fenyegetik.Bár a zsidóknak is több eszük lehetne és nem pofáznának feleslegesen,pont az atombombákról.Hiba lenne támadni,de az amcsik először lőnek, és utána sem gondokódnak.
szemlelo
2017. május 02. 12:45
A probléma kulcsa a kínaiak kezében van, de ők nem akarják kinyitni az ajtót. A délieknek nincs elég erejük hozzá, minden más segítséget a kínaiak fenyegetésnek értelmeznek. (hiszen aki lerohanja Észak Koreát, ott áll a kínai határon) Az egyesítés is igen problémás. Képzeljünk el egy német egyesítést, ahol a két fél között a különbség százszor vagy ezerszer akkora, mint a németeknél volt. A déliek egy jól fejlődő gazdasággal rendelkeznek - és egy innét szinte láthatatlan város-vidék ellentéttel. De ez a gazdaság nem viselhetné el az egyesítés terhét. Padlóra kerülne tőle. A németeknek 15-20 év kellett, amíg a bekebelezés után a böfögés is csillapult. Koreának száz év sem lenne elég - ha van egyáltalán annyi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!