Egy év elég lehet a lázadásra

2017. május 06. 08:59

Van egy ilyen értelmiségi, budapesti közeg, amelynek a nagy része amúgy is bármikor kivihető az utcára Orbán Viktor ellen. Ők a „lázadók”. Interjú.

2017. május 06. 08:59
Pogátsa Zoltán
Pogátsa Zoltán
Népszava

„- Igaza lesz Orbán Viktornak, és ez a lázadás éve?

- Semmilyen értelemben nem gondolom, hogy így lenne. Annak, hogy Magyarország lázad az Európai Unió (EU) ellen, eleve nem volt értelme, de más uniós nemzetek sem »lázadoznak«, hiszen ahol mostanában választások voltak, sehol sem jött be - ha egyáltalán volt ilyen - a »lázadó« jelölt győzelme. Már, ha erre gondolt Orbán Viktor. Magyarország lázadása elvetélt gondolat lenne, hiszen számos elemzés szól arról, hogy az EU-s pénzekből van Magyarországon gazdasági növekedés. Nincs miért lázadnunk. Ugyanakkor azt sem gondolom, hogy ez a jóslat megfordulhatna, és idén az emberek lázadnának fel Orbán ellen. Az, hogy most volt egy kis tüntetés, alapvetően nem változtatott a politikai erőviszonyokon, hiszen a Fidesznek a biztos pártválasztók körében továbbra is 40 százalék feletti bázisa van. Annak pedig, hogy az egész népesség arányában kicsit lement a Fidesz, semmilyen jelentősége nincs, hiszen a biztos szavazó az, aki el is megy választani, nem pedig a pártnélküli, bizonytalan. Valójában lassan hat éve változatlanok a politikai arányok, és semmiféle lázadás nincs.

- És a nemzetközi közvélemény esetleges lázadása Orbán Viktor és kormánya ellen a CEU-, illetve a civilügyben?

- Nem gondolom, hogy ez több lenne a már eddig megszokottnál. Ráadásul az elmúlt évek tapasztalata éppen az, hogy amikor valamiféle tiltakozás volt Magyarországon, azt olyan társadalmi csoportokhoz lehetett kötni, amelyek valamilyen szinten mobilizálhatóak. Például azok a fiatalok, akik az internetadó kapcsán aktivizálódtak, eleve ott voltak és vannak a Facebookon, könnyen elérhetőek, s rávehetőek arra, hogy csatlakozzanak egy utcai megmozduláshoz. Akkor épp azért, mert az internet volt számukra az eszképizmus, a menekülés a valóságból. Egy olyan országban, amelyben minden konfrontatív és depresszív, a szüleiknek nincs munkája, minden összetört, reménytelen - ott az internet az eszképizmus. És ha ezt akarják elvenni tőlük, akkor kimennek az utcára. A CEU ugyanez a sztori: vagy járt oda valaki, vagy jár, vagy gondolkodott rajta, hogy egyszer majd fog oda járni, netán valamilyen ismerős járt oda. Alternatívája a külföldön tanulásnak. Van egy ilyen értelmiségi, budapesti közeg, amelynek a nagy része amúgy is bármikor kivihető az utcára Orbán Viktor ellen. Ők a »lázadók«. Most kiment 30-40 ezer ember, ők nagyjából azonosak azokkal, akik a korábbi felsőoktatási és a Milla-tüntetések közönsége voltak. Majd akkor lesz valami, ha már nem csak ők vannak az utcán, hanem azok is, akik a ma nem mobilizálható tömeg. Mert például a Munka Törvénykönyve kapcsán alig voltak tüntetések, miközben az négymillió embert érint, és rengeteg olyan ügy volt és van, amely sokkal szélesebb rétegeket érintene, mégsem mozgósíthatók a tömegek. Mert nincs, aki mobilizáljon. Látni kell persze, hogy a CEU egy jól integrált közeg, amely tud aktivizálni sokakat, miközben a szakszervezetek elvesztették ezt a képességüket, a politikai pártok pedig szintén évek óta képtelenek erre - kivéve talán a Momentum legutóbbi tüntetését.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 90 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sulammit
2017. május 08. 21:34
Van egy ilyen értelmiségi, budapesti közeg, amelynek a nagy része amúgy is bármikor kivihető az utcára Orbán Viktor mellett! "Van egy ilyen értelmiségi, budapesti közeg, amelynek a nagy része amúgy is bármikor kivihető az utcára Orbán Viktor ellen."
Morgen
2017. május 08. 13:01
"Mert például a Munka Törvénykönyve kapcsán alig voltak tüntetések, miközben az négymillió embert érint, és rengeteg olyan ügy volt és van, amely sokkal szélesebb rétegeket érintene, mégsem mozgósíthatók a tömegek. Mert nincs, aki mobilizáljon." Az nem lehet, hogy a tüntikézőket sem érdekli , mi van azokkal, akik nem "értelmiségiek"? Vegyük csak szemügyre a "fekete ruhás nővér" ügyét! Őt sem elsősorban a betegek érdekei érdekelték, hanem a saját politikai karrierje (amihez eléggé primitíven állt hozzá azzal, hogy Puklihoz csatlakozott) , mindenkinek világos volt, hogy egy megvezetett "csórika" az illető. Hiteles az a nővér lenne, aki a betegek oldaláról közelítené meg az ügyet. Na, de ehhez és máshoz is, ész kellene és HITELESSÉG!!! Hitelesség abban, hogy a beteg és hozzátartozói azt lássák, hogy a nővér nem 1.000 Ft juttatásért teszi tisztába a beteget, hanem azért, mert tiszteli a beteg emberi méltóságát!
Zokni
2017. május 08. 09:49
"...Mert például a Munka Törvénykönyve kapcsán alig voltak tüntetések, miközben az négymillió embert érint, és rengeteg olyan ügy volt és van, amely sokkal szélesebb rétegeket érintene, mégsem mozgósíthatók a tömegek..." - mondja. Az nagyon szomorú, hogy ez a tényállítás anélkül hangzik el, hogy ne tegyék hozzá, hogy ez - mármint a mozgósíthatatlan tömegek emlegetése - a végtelenül manipulált mesterséges közvélemény alakítás következtében mondható CSAK el. Tehát valóságosan NEM tükrözi a társadalom szociológiai megoszlását, valós érdekeit, valódi véleményét. Vagyis ez egy HAMIS kép. Enélkül viszont, minden hasonló megállapítás végső soron az "agresszor", a kormánypárt érdekeit szolgálja, mert az ellenzék esélyeiről mond le. Tudja, Kedves Közgazda úr...
Hunyadi Mátyás
2017. május 08. 09:12
Szegény Pogátsát is belerángatták ebbe a politológusi szerepbe. Pedig nagyon eredeti közgazdász. Jobban tenné ha maradna a kaptafánál. Több hasznunk lenne belőle.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!