Az értelmiségi, az egy baloldali műfaj

2017. május 04. 15:18

Az egyetemi világ a háború után radikálisan balra tolódott. A jobboldaliakat szépen kiszorították. Interjú.

2017. május 04. 15:18
Molnár Attila Károly
Molnár Attila Károly
888

„GFG: Kezdjünk egy friss benyomással, amikor a magyar miniszterelnök a minap Brüsszelben védte meg a magyar álláspontot, azt vehette észre az egyszeri tévénéző, hogy csupa jóllakott napközissel, elpuhult európai politikussal kell hadakoznia, akik egyébként az általuk képviselt európai civilizáció és értékrend ékkövének nevezték Soros egyetemét.

MAK: Hogy mi az európai civilizáció, melyek az értékei, mi az ékköve – ezekben a kérdésekben már rögtön a kiindulópontnál nem értenénk egyet velük. Azt persze érteni vélem, hogy a Soros-ügyet megpróbálják felminősíteni. Ha valaki azt mondja, hogy baromi jó egyetem, hát lelke rajta. Azért mondja, mert neki ez fontos. Én ebben a kérdésben nem vagyok elfogult, se pro, se kontra. Én nem érdeklem őket, és ők sem érdekelnek engem. De megértem az ott dolgozókat, akik aggódnak a munkahelyük miatt, hiszen ebből élnek. Nem öröm, ha akárcsak egy magyar ember is veszélyeztetve látja a megélhetését.

GFG: Véleményed nyilván van róla.

MAK: Érteni vélem, hogy az egész ügy miért épp most alakult ki. Ugyanakkor látható, hogy az európai és magyar kritikusok is az egyetemi autonómia fogalmát hangsúlyozzák. Itt minimum két dologról van szó. Az egyik az, hogy az egyetemi világ a háború után radikálisan balra tolódott. Ez a németeknél, az olaszoknál és a franciáknál is ez egyértelműen a nácitlanítással függött össze. A jobboldaliakat szépen kiszorították az egyetemi világból, azt mondták, hogy elégedjenek meg a gazdasággal, termeljen a kapitalizmus, cserébe viszont a kultúrát igenis ellenőrzés alatt kell tartani, hogy felszámolhassák a nemzeti elfogultságokat, a nemzetek közötti konfliktusokat. Nálunk ugyanezt 45 után a kommunisták hajtották végre. Az autonómia védelme tehát egyrészt nyilván ennek a status quónak a védelmét jelenti. Másfelől ez egy foglalkozási csoport küzdelme. Akik régebben a szabad művészetekben ügyködtek, azoknak nem volt eladható termékük, ezért patrónusra szorultak. Elég csak a Canterburyi mesék oxfordi diákjára gondolni, aki bárkinek eladná magát. Ebből a világból alakult ki az úgynevezett értelmiségi a 19. század végén. Az értelmiség számára mai napig probléma a patrónusi rendszer kezelése, elfogadása, főleg, hogy a patrónus lehet az állam is. A háború után kialakult autonómiaeszmény azt jelenti, hogy az állam pénzt tol be az egyetemi szférába, aminek így nem kell a piacon megméretni magát, de tartalmilag nem szól bele az egyetemek működésébe. Ezt a foglalkozási status quót is védik.

GFG: Ezzel az állam egyúttal pacifikál egy széles réteget, akik értelmiséginek nevezik magukat.

MAK: Igen, persze. Ugyanakkor ez az értelmiség roppant büszke a szellemi függetlenségére. Ennek ellenére a mai egyetemi világban nagyobb kultusza van és jobban elfogadott a liberális demokrácia, mint a monarchia volt a 14. századi a katolikus egyetemeken. Talán pont azért, mert alapvetően mégis az állam, ma a liberális demokrácia tartja el. Azt mondhatjuk, hogy ma az alapvető politikai kérdésekben az egyetemek teljesen rendszerkonformak. A politikai rendszer és a független értelmiségi között nincs éles törés.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 108 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
polnemkor
2017. május 05. 12:44
Egy lényeges rész az eredeti cikkből: "a konzervatív állandó gyanakvással él az olyan politikai irányzatokkal és cselekvőkkel szemben, akik azt mondják magukról, hogy ők valamiféleképpen megvilágosodtak, tudásuk tökéletesebb, helyesebb, teljesebb, mint a körülöttük élő embereké. Edmund Burke-től kezdve Roger Scrutonig nagyjából mindenki, aki az elmúlt kétszáz év konzervatív kánonjába bekerült, gyanakvó mindazokkal szemben, akik valamiféle megvilágosodásra hivatkozva úgy gondolják, hogy az ő értelmük magasabb rendű, mint az átlag halandóké. Az értelmiségi kifejezést nagyjából oda kellene helyezni, ahová a forradalom szavunk is való." Tökéletes.
br-o
2017. május 05. 10:35
" Ezzel az állam egyúttal pacifikál egy széles réteget, akik értelmiséginek nevezik magukat." Gnóm Fodor biztosan nem érzi az (ön)iróniát ebben a kérdésében. XD
Vass Dávid
2017. május 05. 09:46
"Kezdjünk egy friss benyomással, amikor a magyar miniszterelnök a minap Brüsszelben védte meg a magyar álláspontot" OV egyszemélyben a magyar közvélemény, nem túlzás ez, már nem tudom hova tovább ebben az alternatív valóságban, a CEU ellehetetlenítése a magyar álláspont, ezt hagyni kell, hogy a birkák döntsék el. "Az egyetemi világ a háború után radikálisan balra tolódott" Könnyebb ezt mondani, mint hogy hülyék vagyunk. A másik, hogy a hülye fejetekbe nem fér már semmi több csak a sorosozás meg az össze-vissza nyilatkozás. Az egyetemi világ, alapból nyitott világ, a ti zárt gondolkodásotokhoz képest, ennek egyszerű oka van, a tudománynak nincs nemzeti és politikai színe, ott nem ezzel foglalkoznak, hanem azzal ki mit tud felmutatni. Nincs az, hogy valaki más színű pólóban van és kedvezményt kap érte. Már elnézést a hülyeségért de hogy lehet egy kutató jobb vagy baloldali ez valahogy nem jön össze. A tudományos élet alapvető lényege, hogy pártatlan, objektív. Itt csak az nem tetszik látszólagosan, hogy Nobel-díjasok is hülyének néznek titeket, pont ezzel van a probléma az a vágyálom, hogy bárkit félre állíthassatok, ha az nem tetszik, az értelmiséget ezzel zavarjátok el, meg kell mondani mit gondoljon miről, ha az nem felel meg lehetetlenítsük el. Ez veri ki a biztosítékot, menteni a menthetetlen. Jobboldali értelmiségi nem igazán létezik, ha igen is elbújik már a fidesz és a jobbik miatt. Ha ez az eredmény, ez a "jobboldali" értelmiségi égköve, hogy tud sororozni és migránsozni, brüsszelezni, akkor tényleg nincsen. A kommunistás marhaságodról nem is beszélve, igaz, hogy a nemzeti érzületet rontotta ez a korszak. "Nálunk ugyanezt 45 után a kommunisták hajtották végre" - Látom bújtatottan élteted a III. birodalmat. De ha tanultál történelmet rendesen, nem a kormányzati félretájékoztatáson nevelkedtél akkor tudhatod, hogy a magyarok sok néppel éltek együtt elég sokáig nem volt ebből semmi gond, a horvátok is autonóm dönthettek magukról a magyar királyságon belül. Nem értem ezt az újkeletű nacionalizmust, amit képviselnek egyesek, valahogy a szívük húz Moszkvához és a nemzeti szocializmushoz, ha ezt jelenti magyarnak lenni nagy gáz van. Itt szépen kommunistázunk, aztán Pestön a felújított 56-os ellenforradalmat jön ünnepelni az orosz, még felépített szentélye is van a helynek, egy aktivistát megfenyegettek, mert mert a kommunista VÖRÖSCSILLAGOS emlékművét meggyalázta. Az nagy kommunistázás eddig tart szerintem, ha fizetnek, érdek fűződik hozzá nem zavar senkit. A Heinekenen gond, a magyarokat 56-ban megtámadó szovjet katonákat dicsőítő emlékművön elfér a vöröscsillag. Ezért nem lesz mellettetek értelmes, józan eszű ember, mert az egész hazugságra épül. Nem csak a CEU meg az egyetemi autonómia megsértése miatt, ha útban van valami, azt el akarjátok takarítani, néhány szavazatot megér egy egyetem, meg a balhé.
kapdom
2017. május 05. 08:27
Sokkal többet kéne írni, beszélni erről, ill. hogy ez hogyan alakult Magyarországon. Mi a háttere, története például az elte-tátk-nak (!), ahol a cikk szerzője is tanított (valamiféle megtűrt konzervatív fekete bárányként). Tisztelt Tanár Úr! Írjon sokat, mondja el, derüljön ki!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!