Nosztalgia-Európa

2017. április 04. 09:18

Hatvan évvel a római szerződés aláírása után illene szembenéznünk azzal, hogy nincs mihez felzárkózni.

2017. április 04. 09:18
Ungár Péter
Ungár Péter
168 Óra

„»Hamarosan a nosztalgia csak egy másik neve lesz Európának« – írta egykor Angela Carter írónő, és a római szerződés hatvanadik évfordulóján a gondolat talán minden korábbinál aktuálisabb. Hatvan éve uralja az európai közbeszédet, hogy a béke, a mélyülő integráció, valamint az emberi jogok, a szabad piac és a demokrácia prosperitást hozott a kontinensnek. Ám a mag-Európáról szóló egyre hevesebb vita, a növekvő orosz befolyás, valamint a Brexit kikezdte e hat évtizedes Európa-értelmezés érvényességét.

Magyarország számára Európa a felzárkózás mítoszát jelenti, vagy, ahogy ezt az eddigi politikai vitáinkban leggyakrabban neveztük: a konvergenciáét. Ha helyesen cselekszünk, vagyis ha követünk egy bizonyos nyugati modellt, akkor mi is részesülünk Európából. Alekszander Kijosszev bolgár teoretikus azt írta a felzárkózás mítoszáról, hogy a félperifériát soha nem kellett gyarmatosítani, hiszen a mindenkori elit a konvergenciával elérte, hogy ők legyenek a »modern nyugati értékek hordozói«, a mindent tudó élcsapat. Ez biztosította 1990 után sokáig a magyar elit legitimitását is, a konvergencia ígéretén alapuló politika segítette Magyarország betagozódását a bipolárisból multipolárissá váló világrendszerbe.

Hatvan évvel a római szerződés aláírása után illene szembenéznünk azzal, hogy nincs mihez felzárkózni.

Először is nem igaz, hogy Európában nem volt háború az EU létrejötte óta. Aki ezt állítja, nem veszi figyelembe, hogy Vukovár ugyanúgy Európa része, mint Brüsszel, valamint nagyvonalúan eltekint az EU-tagállamok által más kontinensekre exportált háborúktól. Az eredeti állításból annyi igaz, hogy EU-tagállamok között nem volt háború. Ez a történelem tapasztalatait végiggondolva tényleg nagy eredmény, de hiba lenne ezt kizárólag az EU létezésének betudni. Európát ugyanis a második világháborút köve­­tően kettéosztották, a szuperhatalmak pedig nem itt folytatták le a hidegháborús egyensúlyt biztosító regionális összecsapásokat.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
puszika
2017. április 05. 10:27
Öcsém! Leesett a tantusz!! Akkor magyarázd már el ,mi a fészkes fenét imádtok a Nyugaton,amely módszereit tekintve rosszabb mint a szovjetek/nem oroszok/ voltak. Kérdezd Szél Bernit,ő kimerítő választ ad a kérdésre hiszen "ösztöndíjon" tanulta, hogy hogyan kell szülőhazáját alázni!!
Akitlosz
2017. április 04. 16:58
De van, illetve lenne mihez felzárkózni. Nettó átlagbér Liechtensteinben 5425 euró Nettó átlagbér Luxemburgban 3149 euró Nettó átlagbér Ausztriában 2124 euró. Nettó átlagbér az EU-ban 1508 euró Nettó átlagbér Szlovéniában 1074 euró Nettó átlagbér Észtországban 945 euró Nettó átlagbér Csehországban 824 euró Nettó átlagbér Horvátországban 792 euró Nettó átlagbér Szlovákiában 755 euró Nettó átlagbér Magyarországon 622 euró. Sz'al nemhogy a nyugathoz, de már a volt kommunista országokhoz sem tud Magyarország felzárkózni. illetve lépést tartani nem tud, egyre inkább lemarad már Szlovákiától is. Magyarország egyetlen szerencséje, bár ez is csak időlegesen, hogy felvették az EU-ba Romániát és Bulgáriát is. Mert különben csak a sereget hajtaná.
tevevanegypupu
2017. április 04. 13:11
Nézzen a térképre, és akkor meglátja, hogy Oroszországnak miért olyan nagy a befolyása..egyébként egész Európára.
Senye Péter
2017. április 04. 10:11
"...növekvő orosz befolyás" - az EU szétfoszló lehetőségeit próbálják oroszellenes hisztériával pótolni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!