A józan ész megsértése

2017. április 05. 10:49

Önök a Fidesz vagy a CEU mellett állnak? Nyílt levél Manfred Weber úrhoz, az Európai Néppárt frakcióvezetőjéhez.

2017. április 05. 10:49
Szanyi Tibor
Szanyi Tibor
Közlemény

„Tisztelt Weber Úr!

Lévén, hogy pártjaink a politikai spektrum ellentétes oldalain helyezkednek el, számos dologban nem értünk egyet. Így természetes, hogy habár mindketten az Európai Unió és országaink fejlődésért dolgozunk, mindig lesznek különbségek az elképzeléseink között. Ugyanakkor, pártcsaládjaink még így is képesek az együttműködésre, mert az eltérő ideológiák ellenérealapvető értékeink, úgy mint a demokrácia és a jogállamiság melletti megkérdőjelezhetetlen elkötelezettségünk, azonosak.Mindnyájan az európai polgárok legjobb érdekét kívánjuk szolgálni.

Biztosra véve, hogy a fenti értékeket mindketten osztjuk, azért írok Önnek, hogy megosszam véleményemet arról a támadásról, amelyet az Európai Néppárt tagja, a Fidesz indított a budapesti székhelyű Közép-európai Egyetem (CEU) ellen. Egyúttal arra kérem, hogy cselekedjen Ön is hasonlóan és ossza meg saját valamint az Ön által elnökölt Európai Néppárt EP frakció nézetét ez ügyben.   

Frank-Walter Steinmeier, német államfő már megtette ezt az Európai Parlamentben tartott beszédében. Egyetértettem vele, mikor azt mondta, hogy Európa nem maradhat néma, amikor a civil társadalom, illetve maga a tudomány elől veszik el a levegőt, mint ahogy az most Budapesten történik a Közép-európai Egyetemmel. Szintén osztom másik honfitársa, Norbert Röttgen véleményét, aki arra buzdította az Európai Unió intézményeit, hogy álljanak ki a CEU létét fenyegető magyar kormányzati tervekkel szemben.

Orbán pártja gyorsított eljárásban vitte keresztül azt a törvénymódosítást, amely szigorú kritériumokat állít a nemzetközi egyetemek elé. Bár a kormány azt mondja erre a transzparencia biztosításához volt szükség, bárki aki követte az elmúlt hét eseményeit, tisztán látja, hogy a javaslat kifejezetten a CEU ellen irányult. Ennek tagadása a józan ész megsértése.

Ez a döntés több ezer magyar és nemzetközi akadémikus, közöttünk 20 Nobel-díjas tudós, valamint diákok és tüntetők tehetetlen felháborodását váltotta ki. Több mint 40.000 szakember fordult a magyar kormányhoz, hogy vonják vissza a Közép-európai Egyetemet támadó törvényjavaslatot, de hangjukat semmibe vették. Most az emberek Budapest utcáin tüntetnek, továbbra is kiállva az egyetem mellett.

Ez nem az első alkalom, hogy Orbán és pártja támadást indít a demokratikus társadalmak egyik alap pillére ellen. Európa végig nézte ahogy elesik a magyar szabad média; szemtanúja volt annak, ahogy lecsapnak a magyar civil társadalomra; és most szemmel kísérheti ahogy kimúlik Magyarországon az akadémiai szabadság. Nem csoda, hogy a magyar politikát követő megfigyelők gyakran hasonlítják Orbán politikai stílusát Vlagyimir Putyinéhoz.

Az európai emberek tisztában vannak azzal, hogy Orbán az EPP tagjaként építi illiberális demokráciáját, vagy populista autokráciáját (bármelyik jelző is jellemezze jobban a mai Magyarországot). Így adódik a kérdés: az Európai Néppárt EP frakciója egyetért-e ezekkel az értékekkel? Az EPP helyesli-e Orbán politikáját?

A parlament előtt tüntető magyar emberek és nemzetközi támogatóik sokasága tudni akarja a választ a fenti kérdésekre, és az EPP képviselőcsoport elnökétől akarják azt hallani: Önök a Fidesz vagy a CEU mellett állnak?

Tisztelettel,

Szanyi Tibor”

Összesen 65 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina9
2017. április 06. 17:50
no nézzük mit is tapasztalt Ablonczy Bálint /aki most a Válasz-ban jajong/ a nagy, demokratikus, Ámerikában: "Hisztéria. Nincs jobb szó arra, ami számos egyetemi kampuszon folyik jelentős médiatámogatással. Diákok csoportjai valós és vélt sérelmekre hivatkozva fenyegető hangnemben követelőznek; az egyetemek vezetői pedig rettegnek a megbélyegzéstől és igyekeznek az áldozati szerepért versenyt futó csoportok kedvében járni – különben könnyen fajgyűlölőnek, elnyomónak, szexistának bélyegzik a jellemzően idősebb, fehér férfi intézményvezetőket. A hangnemtől, a stílustól meg az újabb diáknemzedék egy részének nárcizmusától még a józanabb liberális oktatók is irtóznak, de szólni csak kevesen mernek. Az egész helyzetet jól jellemzi, hogy az egyik közép-nyugati állam egyetemén tanár beszélgetőtársam lehalkította a hangját és becsukta az ajtót, amikor a kampuszt megrázó tiltakozásokról kérdeztem. (Amelyeken különben többek között azt követelték, hogy a dékán „szüntesse meg az egyetemen a rasszizmust” és „ítélje el Palesztina izraeli megszállását”.) A hisztéria átszivárgott a politikába is. Észak-Karolina állam például azért lett náci (Bruce Sprinsteen lemondta tervezett koncertjét, egyes cégek pedig beruházásaikat fújták le), mert olyan szabályozást fogadott el, amely szerint a transzneműek csak a „születési nemüknek” megfelelő nyilvános mosdót használhatják. Azaz például a magát nőnek érző férfi nem mehet a női vécébe. Igen, jól olvasták." talán sokkal inkább ez van a LEX CEU mögött, talán ezt akarja elkerülni a Fidesz. Jól teszi!
catalina9
2017. április 06. 17:46
megbuktak a látványílibsik a Soros-Magyar Bálint délibábegyetemmel, ilyenkor pánikszerűen moralizálnak....
Burmin
2017. április 05. 21:49
Ne igyál Tibi !!!!
zakar zoltán béla
2017. április 05. 20:40
uuuuuuuuuuuuuuuuuuummmmmmmmmmmmmmmmnn
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!