Politikai vakság azt feltételezni, hogy Orbán Viktor nem gondolta alaposan végig, mit tesz, amikor álomgyilkosnak állt.
„Ez persze kevéssé kell, hogy érdekelje Orbán Viktort. Okkal gondolja, hogy a nemzetközi pénzügyi elit is megrökönyödve nézte bankadóját, aztán micoda sikertörténet lett. Az már most látható, a CEU nem lesz az számára.
Mert megrendítő erejű, ha az Andrássy úton menetelő ezer ember azt énekli: »Áder János azt üzente, nincs szükség az egyetemre, ha még egyszer azt üzeni, mindnyájunknak el kell menni, éljen a magyar szabadság, éljen a haza!«
Ebben a nótában ugyanis ott van minden, amit a magyar ifjúság gondolhat Orbán Viktor intézkedéséről: a lépés nem szolgálja a haza és a fiatal nemzedékek érdekeit. Hiszen ahol bármilyen okból bezárnak egy egyetemet, ott biztosan ártanak a tehetségeknek, egyúttal azt üzenik: nem számít a jövőjük, a holnapjuk.
Ugyanakkor politikai vakság azt feltételezni, hogy Orbán Viktor nem gondolta alaposan végig, mit tesz, amikor álomgyilkosnak állt.
Irracionálisnak tűnő lépések ugyanis nagyon hamar válhatnak politikailag racionálissá. Amikor például a Népszabadságot bezárták, az akció irracionálisnak látszott. Felszámolni egy hatvanéves intézményt, vállalni a nemzetközi botrányt egy hosszú ideje csökkenű példányszámú napilap miatt: ez nem logikus. Ám a stratégia bevált: a botrány lecsengett, politikai árat nem kellett érte fizetni, hiszen a Fidesz támogatottságát nem befolyásolta az ügy (morális szempontok, ugye, régen nem játszanak a pártnál), de kinyírása másnapjától a lap már nem szállított az ügyeket Rogán Antal helikopterezésétől Matolcsy György vállalhatatlan lakáshasználati ügyéig. Az irracionálisnak, indulatinak tűnő döntés napokon belül igazolta, hogy politikailag racionális, szépen átgondolt akció volt.”