1848-ról méltányosan

2017. március 14. 17:44

Kossuthék nem értették meg, hogy a nemzetiségi értelmiség túlnyomó része lojális kíván maradni a magyar hazához, de elsősorban románként, szlovákként, szerbként akar annak polgára lenni.

2017. március 14. 17:44
Paár Ádám
Méltányosság

„A nemzetiségi kérdés valóban időzített bombaként ketyegett az 1840-es évek Magyarországán, és végül 1848-ban felrobbant. Kossuthék nem értették meg, hogy a nemzetiségi értelmiség túlnyomó része lojális kíván maradni a magyar hazához, de elsősorban románként, szlovákként, szerbként akar annak polgára lenni. A nemzetiségi kérdés valóban időzített bombaként ketyegett az 1840-es évek Magyarországán, és végül 1848-ban felrobbant. Kossuthék nem értették meg, hogy a nemzetiségi értelmiség túlnyomó része lojális kíván maradni a magyar hazához, de elsősorban románként, szlovákként, szerbként akar annak polgára lenni. A magyar elit éppolyan érzéketlen volt a külön nemzetiségi kollektív jogokkal szemben, mint ahogyan a mintaadó Franciaország elitje. (...)

Ám a nemzetiségi viszonyok sem voltak olyan egydimenziósak, mint az gyakran a köztudatban él. Teljesen szlovák legénységű ezredek harcoltak a honvédseregben. Az erdélyi románok és a délvidéki szerbek többségének, valamint a dél-erdélyi szászok és a felvidéki szlovákok egy részének kivételével a nemzetiségi lakosság lojális maradt a közös hazához, amelytől a jobbágyfelszabadítást, törvény előtti egyenlőséget és a közteherviselést kapta

A forradalom legfontosabb célja, a rendi viszonyok megszüntetése, a polgári átalakulás megvalósult, ha végül nem is a független Magyarország keretében (de mint tudjuk, 1849 áprilisáig a függetlenség nem is tartozott a háborús célok közé). A fegyveres harc elbukott, de a »kőszívű ember unokái« megnyerték – hogy Albert Camus szavait idézzük – »a királyi örökséget«, a szabadságot.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dénia
2017. március 15. 11:56
Miért hazudtok, miért kezditek el hamisítani már ezt a történetet is? Teljesen világos, hogy ez a történetnek csak egyetlen oldala, egy szelete, 48-nak nem az volt a fő célja, hogy eltörölje a királyságot és köztársaság legyen. És megölje a nép a saját arisztokráciáját. Teljesen egyértelműen az volt a célja, hogy a Habsburg birodalom megszállása és elnyomása ellen vívjon szabadságharcot. Ebben volt egységes az akkori magyar nemzet. Beleértve a lojális kisebbségeket is, akiknek minden joguk meg volt arra, hogy saját nemzetiségük saját kultúrája szerint éljenek. Nem is tudott jó részük magyarul.
catalina9
2017. március 15. 08:01
Kossuth egy felelőtlen lázító volt..
korona
2017. március 15. 07:52
Az egész "1848" a SZABADKŐMŰVESEK műve volt. Kik voltak, már akkor, a szabadkőműves társaságok zöme és vezetői? Kossuth bizony erősen szabadkőm,űves volt. Magyarország utolsó békés napja 1848. március 14-e volt. Aztán meg Kossuth szépen elslisszolt külföldre, hátrahagyva a támogatóit, akik tübbek között az "aradi vértanúk" is voltak. Bár az akkori törvények szerint soknak halálbüntetés járt volna, Ferenc József királyunk számos rebelisnek megbocsátott. Később egy soha nem látott felvirágzás következett. Kossuth meg Torinóból pampogott ide.
Arma Gedeon
2017. március 15. 01:06
1848-ban világforradalmi hullám volt.A magyar elvtársak sopánkodtak, hogy lemaradnak a szocialista munkaversenyben, mert nemcsak a párizsiak, hanem még a bécsi elvtársak is hamarabb csináltak forradalmat, mint ők... :-)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!