Bródy János keményen megkapta a magáét, dőltek a tabuk a Kontextusban
A költő és irodalomtörténész szerint a magyarság léte most is a kultúrán múlik.
Érezzük a brutális társadalmi különbségeket? Szagoljuk az egyenlőtlenséget a levegőben?
„A KSH adatai szerint idén januárra az előző évekhez képest óriásit növekedtek a bérek. Az átlagbér 273.800 forintra nőt. Ez mindenképpen jó hír, csakhogy még a minimálbér emelés mellett is feltételezhetjük, hogy az átlagbér növekedésének oka a a leggazdagabbak jövedelmeinek növekedése. Hogy miért?
A nemzeti adó- és vámhivatal 2015-re vonatkozó adatai szerint a közel 4 millió alkalmazottból 39.613 volt olyan, aki átlagosan bruttó egymillió forint fölött keresett havonta, havi 500 ezer fölött 210 ezer adózó keresett, havi 300 fölött pedig 658 ezer. A KSH jelentése szerint a bruttó átlagbér 2015-ben 245.500 forint volt, efölött 955.425 fő keresett.
Értjük mit jelent ez? 2015-ben a munkabér után adót fizetők közül csupán 23%-a keresett az éves átlagbér felett. A munka után adózók 77%-a az átlagbér alatt keresett. Annyit érdemes hozzátenni, hogy a KATA és egyéb egyéni vállakozói státusz megbolondítja ezeket a számokat (ezek a bevételek adójogilag nem munkajövedelmek), de mivel ezeket inkább a jobban keresők tudják igénybe venni, lényegi változást nem hoz az arányokban.
(...)
De szükség van az adórendszer átalakítására is, mert nevetséges az a helyzet, hogy 200 ezer forintból valaki ugyanolyan arányú SZJA-t fizet mint 2 millió forintból. Hogy valakinek adóelvonás után a gyereke nyári táborára nem jut pénz, míg másnak ez azt jelenti, hogy évi 4 alkalom helyett csak háromszor megy külföldi nyaralásra a családjával. És igen, szükség van arra ma Magyarországon, hogy a leggazdagabbak nagyobb részt vállaljanak annak a katasztrófának az elhárításából, aminek az előidézése alatt, 27 évig, nyertesek voltak. Az a kicsivel több, mint 40 ezer ember, akit érintene egy vagyonadó, vállaljon nagyobb részt ebben!
Ezt jelenti a fizessenek a gazdagok, és talán a fenti számok meggyőzik a most hümmögőket arról, hogy ha az MSZP-t érthető módon nem is akarják támogatni, a fizessenek a gazdagok ma nem demagógia, hanem észszerű válasz az ország válságára.”