A schiffertelenített LMP

2017. március 27. 21:43

Ha a Momentum tartósan marad – és a buborék is körülötte –, úgy egyre nehezebb lehet az LMP dolga is.

2017. március 27. 21:43
Böcskei Balázs
Magyar Nemzet

„Az LMP számai négy évvel ezelőtt sem voltak jobbak, csak akkoriban vezetett pártnak tűnt. Szakítás után voltak, a szerepfelállás az lett, hogy kifelé Schiffer viszi a pártpolitikát, Szél a szakpolitikai munkát. Utóbbi került fel aztán az óriásplakátra, és ők ketten viszonylag kellemes politikai környezetben – az Összefogás, a Fidesz és a Jobbik alkotta pályán – jeleníthették meg a párt protestjellegét. 2018-as külön indulások esetén az LMP-hez hasonlóan többen is bírnak majd ezzel a jelleggel, s a párt balról is kaphat kihívókat a 2014 utáni szereplőktől. Egyúttal kevéssé lehet sikeres abban, hogy összefogásnak állítsa be a baloldali pártok koordinált indulását; ehhez sem érve, sem nyilvánossága nincs az alakuló politikai környezetben – nem beszélve arról, hogy a koordináció nem összefogás.

Adódik továbbá a kérdés: ki lesz, aki a párt nevében a különböző fórumokon a többi szereplővel meg tudja vívni a politikai kampánycsatákat? Schiffer András sokszor kimagasló vitapartnere volt a többi párt vezetőjének, jelen esetben ez az előny, a »political animal« Schiffer távozásával (pontosabban távoztatásával) redukálódott. Meg tudja-e ismételni sikerét – azaz esetében az öt százalék feletti eredményt hozni – az az LMP, amely négy év alatt lényegében szervezetileg nem erősödött? Nyilván több tagja van, mint a Párbeszédnek vagy az Együttnek, de kevesebb, mint amit előirányzott magának négy éve. Ráadásul ennyi »poszt-2014-es« párt árnyékában az LMP-re szavazásnak a legutóbbi választáson tapasztalthoz hasonló automatikus protestmotivációja is kérdéses.

Természetesen előállhat az a helyzet is, hogy az LMP »a legnagyobb kicsi« pozíció okán – már amennyiben a mérésekben a többiek beragadnak – ebben az állapotában is bekerülhet a parlamentbe (»legalább ők jussanak be«). A népszavazási kezdeményezés egy számukra fontos, de a többségnek távoli témában (Paks II.) csekély láthatóságot nyújt, és ezzel a párt megint hónapokra bent ragadhat a Paks-tematikában. Emellett a Párbeszéd (Jávor Benedek) és az Együtt által korábban kezdeményezett Paks-népszavazás után ez inkább pótcselekvésből fakadó versenyfutás, mint a kivitelezést komolyan gondoló lépés.

A küszöb átlépése Schifferrel és nélküle is a fentiek okán 2018-ban nehezebb lehet, mint 2014-ben volt. Mindenkire nézve igaz, hogy választási kampányban nem szakpolitikusok, hanem ügyeket, témákat, a pillanatot megérző politikusok is kellenek. Csak szakpolitikus karakterek ebben a politikai térben könnyen válnak láthatatlanná. Ha a kisebb pártok külön indulása esetén a kampányban nem lesz jelen az LMP (a reggeli tévészereplés nem azonos a jelenléttel), akkor leginkább abban bízhat, hogy a többiek sem lesznek jelen. Ugyanakkor ők szintén ebben bíznak az LMP-t illetően.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zenebono
2017. március 28. 21:05
Berni még hagyján. De ez a Hadházy, ez olyan ostoba, hogy most hirtelen nem is tudnék hasonló ökröt említeni a politikai színtéren, pedig erős a mezőny. Ostoba és rosszindulatú. Én tartanék tőle az LMP helyében. Megsértődik, lelép, visszafelé köpköd.
Megtalálta
2017. március 28. 12:06
A Momentum lufiból már most alig érzékelhető valami. Az LMP Schiffer nélkül meg béna kacsa. A Párbeszéd gyakorlatilag nem létezik. Ebből az MSZP DK és az Együtt profitálhat, meg még akik jönnek. Nem mintha egyébként lenne bármi jelentősége. Újraosztanak pár parlamenti széket.
pollip
2017. március 28. 07:36
Soproni: Kommentben buktatta le magát a Momentum alelnöke Bokor Gábor Bokor Gábor 2017. március 27. 19:28 Soproni Tamás, a párttá avanzsált viccpárt alelnöke saját magát és pártját is lebuktatta egyetlenegy, öt évvel ezelőtti kommenttel. Az ifjú tesiből felmentett titán szerint épp arra a politikai oldalra kell állni, amelyik legjobban megfelel az érdekeiknek. A momentumos alelnök, Soproni Tamás nem is gondolhatta volna, milyen következményekkel járhat az, ha valaki hülyeségeket kommentel a Facebook-oldalán. Történt ugyanis, hogy öt évvel ezelőtt Soproni oldalára egy ismerőse feltöltött egy mémet, amit azon nyomban kommentelt is. Kibaszottul utálom a konzervatívokat, náluk jobban csak a kibaszott szocialistákat, meg a buzeráns liberálisokat gyűlölöm" – áll a képen. Soproni haverja még azt is megkérdezte, hogy "Melyik oldalra álljunk? :D" Soproni ehhez ezt írta: ":D :D azt hiszem, hogy épp arra, amelyik a legjobban megfelel az érdekeinknek –úgy vettem észre, hogy elég gyorsan tudunk irányt váltani :D" A bátor ifjú titán később törölte a kommentet, azonban itt egy kép az örökkévalóságnak: A találatért köszönet a Pesti Srácoknak!
pollip
2017. március 28. 07:15
A médiabuborékot kiszúrta a ballib:-)))))) Balázs kérlek, ne úgy vigyorogj az echo-n, ahogy a múltkori adásban, mert nem áll jól. Elhúztad a szádat és úgy hagytad:-))
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!