A kivándorlás huncut számairól

2017. március 28. 11:45

Sokféleképpen lehet csűrni-csavarni a kivándorlási adatokat. Az ördög a részletekben, a számokban bújik meg.

2017. március 28. 11:45
Benderik
Mandiner

Hogy ez itt mi? S miért? Hisz' már a címe is elég tekertnyakú.

Elmondom sorjában.

*

Volt jó hónapja egy velős, figyelmet felkeltő – s eléggé fel is keltett – cikk a spiler.blog.hu-n a magyarországi „kivándorlásról”, mely egy ENSZ-adatokra alapozott cseh elemzés nyomán számokkal mutatta be, mennyire nem igaz a vád, hogy Magyarországról hatalmas a kivándorlás – mi több: ami kivándorlás volt, az is a ballib kormányok alatt csúcsosodott, s az Orbán-kormány alatt jócskán (felére) esett.

A cikk mutat is egy térképet, melyen jól látható, hogy európai összehasonlításban még mindig meglehetősen alacsony a külföldön élő magyarok aránya, majd egy hatásos grafikon be is mutatja a kivándorlás fent említett időbeli eloszlását.

A grafikon:

(kép forrása: a fenti cikk)

Végül ütős mondattal zárul: „Ezek a tények. Mondani persze bármit lehet”.

Rövid, velős, szemléletes, terjedt is futótűzként.

*

Annyira, hogy számait jó egy hónappal később a Magyar Idők is számról számra hűen átvette, válaszféléjében Kiss Tibornak.

S a kivándorlásról szóló részt ő is ezzel zárja: „Vagyis a balliberális kormányok alatt érte el csúcspontját az elvándorlás, és a jelenlegi kormány alatt esett vissza a felére. Ezek a tények.” (kiemelés tőlem)

*

Időközben nekem is sikerült megtalálnom az első cikk által hivatkozott ENSZ-adatokat.

Felkeltette kíváncsiságomat ez az egész, mert én azért folyton abba ütközök számok nélkül, hogy mindenki panaszkodik, hogy nincs munkaerő, hogy a szerviz hetekre vállalja az autót, mire egyáltalán majd nekifognak, mert nincs emberük. Meg egyébként is, ha ilyen ütős ábrába botlok, szeretek mögé nézni. Foglalkozási ártalom talán.

Aki maga is belenézne: az eredeti cikkben található link, és ott az "International migrant stock alatt a "By destination and origin" mögötti excel.

*

Először is: én nemigen hiszek abban, hogy nagyon szoros összefüggés van az egyes kormányok és a kivándorlás között.

Egyrészt, mert nem vagyunk egy mozgáshoz szokott nép. Ahogy pl. a nyolcvanas években lengyel piacnak hívtuk a kínai piacot, mert szegény lengyeleket kiüldözte a világba csencselni az otthoni válságuk, s így ők kényszerűen megtanulták módját, hogyan lehet úgy élni, hogy közben szerte a világban járnak, úgy mi akkortájt a legvidámabb barakkba kényelmesedve ittuk a Traubit, így az EU-nyitás előtt még kis hazánkon belül sem igen migráltunk a saját országrészeink között.

Más környező országban is kialakultak már a rendszerváltás előtt a kiáramlás alapjai. Jugoszlávia elég nyitott volt, és annyit utaltak haza, hogy már a nyolcvanas években a német márka volt a féllegális fizetőeszközük.Utódaik aztán csúnya belháborúba is keveredtek, sok halottal, ahonnan menekülni az életet jelenthette...

Másrészt mi nyelveket sem beszéltünk túlzottan, így végképp semmi ismeretünk nem volt arról, hogyan kell tömegesen külföldön dolgozni.

Aztán az egyszerű polgárt – pláne a fenti nehezen mozdulót – nemigen billenti ki biztonságot adó otthonából se sajtószabadság, se holmi fékek és ellensúlyok, se azok hiánya. Hogy mozduljon, ahhoz kézzelfogató szegénység, kifizetetlen gázszámla, devizahitel és hasonlók kellenek. Amiben persze már van közvetett szerepe kormányoknak is, csak sokkal lassabban hatva, így ilyesféle hatásokat nehéz kormányváltások dátumaihoz kötni.

S ahogy már utaltam rá, a külföldre mozdulás is olyasvalami, amit tanulni kell és lehet; így bár először lassan indul, miután azonban megvannak a módok és csatornák, meg felnő az új, nyelveket tudó és mozgékony nemzedék. Így már akkor is pöröghet, ha már csak kicsivel jobb kint, mint bent – vagy nem is jobb, csak másmilyen, így miért ne próbálnának valamennyien folyton szerencsét.

Jelzem, szerintem egy egészséges mértékű mozgás még jó is, frissíti a vért, a magukba forduló népeket a Történelem idővel kiüti.

*

Ugyanezért azonban még a mögöttes számok nélkül is gyanítottam, hogy a 2004-es uniós belépés hatása jelentős részben nem a 2000-2005 időszakban látható, hanem a 2005 utániban. Fentiek tükrében ugyanis elég délibábos elképzelés lenne, hogy 2004. április 30-án ott toporog a határon a nyitásra váró munkaerő, hogy másnap a nyitáskor hirtelen egyszerre kizúduljon. A belépés előtti este pechemre a Tescóban (vagy Auchanban, már nem emlékszem) voltam, és ott tényleg hatalmas tömeg rabolta lefele a polcokat, hogy a másnapi belépés utáni áremelést kijátssza, de persze még az sem úgy és akkor lett. S ha vissza tudunk emlékezni, a munkaerőpiac nem is rögtön nyílt meg teljesen a belépés után. Sokáig még cikkeztek is arról, milyen nehezen indulunk meg.

Így gyanítom, hogy nem egészen állja meg a helyét a Magyar Idők sommás diagnózisa, mely szerint  „2000–2005 között viszont jelentős a növekedés, akkor 13,7 százalék hagyta el az országot munkavállalás és bármi egyéb okán, ez a megugrás nyilván összefügg azzal, hogy 2004-ben beléptünk az EU-ba, vagyis akkortól vált számunkra elérhetővé a munkaerőpiac”, majd a következő időszak magas kiáramlását már szimplán a ballib kormánnyal indokolja. Világunk színes és bonyolult – hiba lenne ennyire egyszerűnek hinni.

*

Mindez persze részemről is puszta spekuláció, ezért is akartam a számok mögé nézni. Megnéztem hát, hogyan alakult a többi 2004-2007 között csatlakozott EU-tag dinamikája. Az eredmény a táblázatban látható:

kiroppenok_tabla-1.png

Magyarország sorában a hivatkozott cikk grafikonjának számai. A többi sor a többi ország hasonló számai, majd alul négyféleképpen az átlaguk. Értelmezésük az, hogy adott időszakban hány százalékkal nőtt a kint lévők száma, az előző időszak végi kinnlevők százalékában nézve.

A Málta és Ciprus nélküli átlagokat azért tettem be, mert számok nélkül is úgy sejteném, hogy nem annyira összevethetőek az egykori keleti blokk belépőivel; meg számaikon is látszik, hogy eléggé más tényezők mozgathatták őket. Aminek persze szintén utána kéne járni, ha következtetést akarnánk levonni, de minket most nem ők érdekelnek.

Ami durván szembeötlik, hogy igen, a többség a magyarországihoz hasonlóan viselkedett: a csatlakozást a végén magába foglaló s az azt követő ötéves blokkban sokan mennek ki, majd 2010 után náluk is erős a visszaesés.

Annyiban eltérünk az átlagtól, hogy nálunk nagyobb késéssel indul a kiáramlás – ez összefügghet fentiekkel, hogy nemigen ismertük még a mozgékonyság életmódjának praktikáit, és nem éltünk akkora szegénységben, ami bármi áron kihajtott volna. De ez is csak spekuláció, ám nem is akkora itt a számszerű eltérés, hogy feltétlenül magyarázatra szorulna.

*

Ami viszont szemet szúr, az a 2010 utáni visszaesés. Nálunk ugyanis felére esik, ám a többieknél sokkal durvábbat zuhan – az átlag úgy felére-harmadára-hatodára, függőn, hogy melyiket nézzük.

S ha bombasztikusat szeretnénk mondani – a legalsó sárga sor a magyar kiáramlást a többiek lélekszámmal súlyozott átlagához viszonyítva mutatja. S eszerint a csatlakozásig harmadakkora a kiáramlásunk, mint nekik, a csatlakozás után a felére kúszik fel, majd 2010 után harmadával föléjük ugrik.

Vagyis ugyanazon statisztika számaiból egy teljesen mást sugalló grafikon is készíthető.

Nem szeretem a grafikonokat, mert kivagyian hivalkodók, de ezt most muszáj ismét ide tennem – a hatásnak vadászata kedvéért:

 kiroppenok-1.png

 S hogy mit akar ez jelenteni?

Semmit.

Hisz' már a felirat is nyakatekert, mi értelmeset jelenthetne hát?

Pedig van értelmes jelentése – az eredeti grafikon van úgy korrigálva, hogy leválasztja a hasonló országok közös mozgását, és megmutatja a mozgás Magyarország-specifikus részét.

Így nézve fordul a kép, s pont ellenkezőjét sugallja az eredeti cikk grafikonjának.

*

Ami persze szintén közepesen volt értelmes, mert például a százalékszámítás rejtelmei miatt akkor is csökkenő értéket mutatott volna, ha a kivándorlás nagysága végig állandó. (Mert az egyre gyarapodó kinnlévőkre vetítve mutat.)

*

Amire ki akartam lyukadni, nem is arról szól, hogy sokan vagy kevesen vagyunk szétspriccelve e világban. Ahogy arról se, hogy ennek ki s mi az oka.

Hanem hogy még az objektivitás ékkövének tartott számok is elemzést kívánnak, mert pusztán magukban mutatva bizony csalóka következtetésekre vihetnek. Mert minden számnál van még több másik szám, melyek akár ellenkező okot tűnnek bizonyítani.

*

S hogy mennyire félrevihet, ha nem nézzük a számok mögött a tartalmat, pikáns példája, hogy a Magyar Idők cikke bár még a beidézett Spíler blogos számok sorrendjét is megtartja, kicsit a mondatok átfogalmazásával fűszerez, így pechére pont a „Románia (17,5%)"-nál vált országról népre, azaz „​​románok 17,5 százaléka él és dolgozik külföldön”.

S mivel a számok mögé nézve Románia esetében a negyedik legtöbbet fogadó célország mi magunk vagyunk (a fenti 17.5%-ból 1.05%), s fennállhat gyanúnk, hogy a hozzánk érkezők nagy része magyar, így esélyes, hogy a Magyar Idők ezzel közvetve és véletlenül lerománoz kétszázezer Erdélyből érkezett magyart.

Nos, ilyesmivel járhat, ha csak a számot nézzük, és mögötte semmit.

*

A Magyar Idők cikkének írója a fentiek után kedvességből ad még egy listát Kiss Tibornak, hogy mennyiféle alakban tud megjelenni a Sátán e Földön – hogy innen kezdve Tibor majd könnyebben fel tudja ismerni. Nos, egy alakot kihagyott: gyakran bújik meg a számokban is.

Összesen 179 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bakszakáll
2017. március 29. 11:34
Azt Benderik sem cáfolja, hogy a 2010-et megelőző évekhez képest csökkent a kivándorlás. De, emeli fel mutatóujját, a velünk együtt csatlakozók átlagához képest nálunk kisebb a csökkenés. Édes Istenem, micsoda érvelés, amikor az ellenzék támadása éppen arra irányult, hogy Orbánék alatt brutálisan nőtt (tehát nem csökkent, mint az adatok mutatják) a kiáramlás. Most meg azzal jönnek, igaz, hogy csökkent, de nem eléggé! Bruhaha!
bakszakáll
2017. március 29. 11:34
Azt Benderik sem cáfolja, hogy a 2010-et megelőző évekhez képest csökkent a kivándorlás. De, emeli fel mutatóujját, a velünk együtt csatlakozók átlagához képest nálunk kisebb a csökkenés. Édes Istenem, micsoda érvelés, amikor az ellenzék támadása éppen arra irányult, hogy Orbánék alatt brutálisan nőtt (tehát nem csökkent, mint az adatok mutatják) a kiáramlás. Most meg azzal jönnek, igaz, hogy csökkent, de nem eléggé! Bruhaha!
Apanna
2017. március 28. 22:35
Van ismerősöm Berlinben 2 milliós fizetéssel, az interjúra repjegyet küldtek neki, van Angliában aki tescoban robotol 1000 fontért, diplomás ápoló aki hazajott mert 90 ezer forintot tudott felretenni havonta, nem érte meg neki, ápolók akik az ottani bérek alját keresik. Szóval most gáz ha kint dolgozik, nyithatunk cukraszdat Bécsben, vagy csak gazdasági migránsok vagyunk ahogy ellenzéki körökben hívnak minket? Szerintem az EU tagság a szabad munkaerő vándorlást és magát a szabad letelepedest jelenti, semmiképpen nem azt amit itt egyesek sugallnak. Különben semmi értelme nem lenne az EU tagsagunknak.
zolka50.50
2017. március 28. 22:26
Ki ez a sunyi jobbikos? Sok beszédnek sok az alja. Bazi hosszan értekezik a nagy semmiről.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!