A jobboldal felelősségéről

2017. február 08. 14:46

Végig kellene gondolniuk, hogy ha azt akarják, hogy a magyar konzervativizmusból megmaradjon valami, és Orbán Viktor békében távozzon a hatalomból, akkor most cselekedniük kellene. Interjú.

2017. február 08. 14:46
Tamás Gáspár Miklós
Magyar Nemzet

Az írásában a jobboldali értelmiséghez fordult, amelynek köreiből sorra hallani kormánykritikus hangokat. Mit kéne tenniük, hogy a kormány figyeljen rájuk?

Egyrészt még mindig sokan vannak, akik hallgatnak. Másrészt nem nekem kellene megmondanom szerintem, hogy mit tegyenek, ők gondolják meg, hogy mit csinálnak. Végig kellene gondolniuk, hogy ha azt akarják, hogy a magyar konzervativizmusból megmaradjon valami, és Orbán Viktor békében távozzon a hatalomból, akkor most cselekedniük kellene. Mert már a magyar állam intézményei is rohadnak szét – erre nagyon jó példa azon intézetek sora, amiket tavaly év végén megszüntettek. Ezekben az intézményekben javarészt konzervatív emberek dolgoztak. Ezeket tömegesen elbocsátották. Ők talán meggondolhatnák, hogy mit tehetnek a magyar állam vagy legalább a saját bőrük megmentése érdekében.

Önre legalább egyszer bizonyíthatóan hallgatott már a miniszterelnök (2013-ban, amikor elment Bara József sírjához), ön szerint kire hallgat ma Orbán Viktor?

Én nem tudom, már rég nem ismerem. Azt tudom, hogy mindenféléket elolvas. De tudom, hogy minden akciója az ellenkező irányba mutat, a hatalmának megszilárdítására, sőt kiterjesztésére. Ráadásul hamis biztonságba ringatja magát, amiért a világban valóban neki kedvező folyamatok zajlanak, egy kicsit mindenki orbánista lett. De ez az orbánizmus másutt nélkülözi a királyi adományok rendszerét. Donald Trump nem európai uniós vagyonelemekből hozta létre a vagyonát. Orbánnal az a baja az embereknek, hogy megtestesíti azt a társadalmi igazságtalanságot, ami a magyar társadalmat jellemzi. És ez olyan mértékű, ami másutt azért nincsen.

A magyar társadalom politikailag aktív része jövőre minden jel szerint visszaigazolja a jelenlegi politikát.

Ha eljutunk a választásokig. Ha szerencséjük van, akkor persze mehet minden tovább a régi módon 2018-ban, de a társadalom szétzüllése és a magyar állam intézményrendszerének leépülése folytatódni fog. És ez már a normát jelenti a mai magyar kormányzat fiataljai számára. Rogán Antal csak azután veszi észre, milyen elképesztő hübrisz szerint él, miután kiderül róla és botrány lesz belőle. Mert neki ez a természetes viselkedése. Tapasztalatlan, semmihez nem értő fiatalemberek halmoznak fel óriási vagyonokat a semmiből, és ezt mindenki látja.

Úgy ismeri Orbán Viktort, mint aki lemond önként a hatalomról?

Rákényszerülhet ő is, mint mindenki.

És lát olyan helyzetet, ami erre a lépésre kényszerítheti?

Nem tudom, ezért mondom, hogy ezt a jobboldalon kell előállítani. Ha Orbán Viktor, aki nem egy buta ember, azt látja, hogy a saját táborában a bizalom megingott iránta, nyilván mérlegelni fogja, hogy mit tegyen. De nem akarom, hogy odáig fajuljon a dolog, hogy azt kelljen esetleg mérlegelnünk: lövet vagy nem lövet. Miközben vannak olyan elemei a kormány politikájának, amiket én is helyeslek. (...)

Ha Orbán Viktor lemond, ki lenne az új vezető a jobboldalon?

Többen is lehetnek erre alkalmasak, még ha most nem is tartoznak a politika élvonalához. De persze figyelni kellene arra is, hogy ne egy Orbán Viktornál rosszabb vezető jöjjön. Mert Orbán Viktor nem a legrosszabb a mai vezetőgarnitúrában.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 126 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dr Angyalföldy
2017. február 09. 13:38
Hamis a párhuzam, 89-ben nem azért léptek a magyar reformkommunisták, mert féltek az elégedetlenség kirobbanásától, hanem mert tudták, a Szovjet megszállók kimennek, okafogyottá válik a rendszer. Ráadásul a gazdasági modell is tarthatatlan volt. Most nincs ehhez hasonló helyzet, sőt, a nemzetközi politikai környezet változása inkább Orbánnak kedvez. Az ellenzéknek nincsenek érvei, már csak a jobboldal megosztásában, vagy valami nagy kataklizmában reménykednek.
Hunyadi Mátyás
2017. február 09. 13:13
Elég furcsa, hogy TGM nem érti: akik 2004. december dec. 5-én kötelességüknek tartották elmenni és IGEN-nel szavazni, azok soha a büdös életben nem fognak összefogni azokkal akik NEM-mel szavaztak, a NEM-re buzdítottak, avagy csak lapítottak, mint micsoda a fűben. Egészen addig várunk, amíg azok a pártok, azok a személyek, ilyen-olyan politikai erők (pl. média orgánumok) végleg el nem tűnnek a társadalmi színpadról. Akkor inkább maradjon az ami van. Hogy írta a fiatal költő? "Nem. Nem. Soha."
Pinter68
2017. február 09. 11:44
Gazsi bátyánk valószínűleg rosszul méri fel az országban uralkodó elégedetlenség mértékét. Vagy ő téved, vagy a közvélemény kutatók mérnek nagyon, de nagyon mellé. A párt erőviszonyok ugyanis elég bebetonozottnak látszanak és nem igazán fejeznek ki olyan robbanásveszélyes elégedetlenséget, amiről TGM beszél. Persze, van egy elég nagy kisebbség, akiről nem tudjuk milyen indulatok vannak bennük vagy hogy vannak-e egyáltalán. Szóval, ha csak nem jön egy nagy gazdasági krízis, ami lerántja a leplet az Orbáni modell működésképtelenségéről, én inkább egy lassú, elhúzódó, amolyan kádári agóniára számítok. Még jó pár évnek kell eltelnie, amíg leesik a többségnek, hogy nem hogy nyugathoz nem tudunk felzárkózni, de már a volt szoci országok többségétől is lemaradtunk.
tango47
2017. február 09. 11:21
" Orbánnal az a baja az embereknek, hogy megtestesíti azt a társadalmi igazságtalanságot, ami a magyar társadalmat jellemzi." Érdekelne TGM véleménye arról, hogy MELY KORMÁNY VOLT AZ, AKI TETT IS VALAMIT A TÁRSADALMI IGAZSÁGTALANSÁG ELLEN? Bármily furcsa, én Orbánt tudom csak megnevezni. Medgyessy valóban osztott pénzt ész nélkül, a baj csak az volt, hogy az Orbán kormány által megspórolt pénzt osztotta szét.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!