Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Az olimpia Budapest ügye, az olimpiát városok rendezik, nem kormány, nem parlament. Interjú.
„– Úgy látszik, hogy új politikai jelentkező is van a baloldalon, a Momentum, amely a 2024-es budapesti olimpia megrendezése ellen kampányolva gyűjtött aláírásokat a népszavazás kiírásáért. A Fidesz az utóbbi hetekben feltűnően csendben van olimpiaügyben. Miért?
– Az olimpia Budapest ügye, az olimpiát városok rendezik, nem kormány, nem parlament. A főváros írhatja ki a helyi népszavazást is. Várjuk meg, lesz-e helyi népszavazás Budapesten. A Momentum feltűnése azonban nem nekünk, hanem az amúgy is széttöredezett baloldalnak jelent kihívást. Nem is keresek értelmet abban, hogy az MSZP – saját magát szembeköpve – most miért állt be az olimpiaellenes kórusba, hiszen tavaly még a rendezés mellett voltak.
– Nem inkább elkezdtek számolni, és rájöttek, hogy drága lenne az országnak a rendezés?
– Nem tudom, hogy honnan vették a tízezermilliárdos adataikat, de azoknak semmi közük sincs a valósághoz. Ezek az olimpiarendezési számok merő ostobaságok, hiszen épp arról van szó, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság sem engedi elszállni a költségeket, az új elnök elképzelései szerint sokkal takarékosabb, kifejezetten olcsó olimpiák következnek majd a korábbiaknál. Ezért nincs értelme összevetni a számokat a pekingi vagy épp a Szocsiban megrendezett olimpia költségeivel. Ezért is van esélye egy olyan, a világvárosok között kicsinek számító fővárosnak is a rendezésre, mint Budapest. Emellett egy sor olyan infrastrukturális beruházás valósulna meg, amelyek olimpia nélkül is szükségesek, a megrendezés esetén pedig feszes határidőre, 2024 nyarára el kellene készülniük.
– Ahhoz mit szól, hogy a Momentumot egyesek már-már az új Fideszként emlegetik?
– Annyi bennünk a hasonlóság, hogy mi is voltunk fiatalok. De ebben az értelemben mindnyájan egyformák vagyunk… Komolyra fordítva, a Momentum nem rendszerellenes szerveződés, míg a Fidesz – és a többi, rendszerváltás idején szerveződött párt, kivéve az MSZP-t – az volt. A Momentum ellenzéki párt, de nem rendszerellenes, hiszen egyebek mellett elfogadják a szólás-, a gyülekezési, a sajtószabadság alapvető intézményeit, amelyek nálunk és minden demokráciában működnek. A Momentumnak és a többi ellenzéki pártnak nem kell szembenéznie azzal, amivel nekünk kellett a rendszerváltás előtt, hogy egy-egy rendezvényünket szétveri a hatóság, és bevisznek minket a rendőrségre. Emellett ők is minden médiumban megjelennek, elmondják a véleményüket, tüntethetnek, demonstrálhatnak.”