Atlanti eltökéltség

2017. január 15. 15:57

Amerikának nyilvánvalóan nem érdeke egy Oroszországgal folytatott háború, de a feszültség fenntartása, amelyben az Egyesült Államok egyértelműen vezető hatalom lehet Európában, az igen.

2017. január 15. 15:57
Lóránt Károly
Magyar Hírlap

Az elmúlt néhány napban mintegy kétezer-nyolcszáz harcjármű és négyezer gyalogos érkezett Amerikából a német Bremerhaven város kikötőjébe, hogy ott mintegy kilencszáz vagonra felhelyezve megkezdje útját Lengyelország keleti felébe. Ezeket negyven tank közúton követi, nyilván azért, hogy az állampolgárokat megfelelően tájékoztassák a helyzet komolyságáról. És, hogy el ne felejtsék, ezt minden évben megismétlik, mert nem másról van szó, mint az Atlanti eltökéltség (Atlantic Resolve) nevű hadgyakorlatról, amelyet 2014 óta minden évben megrendeznek mégpedig az Oroszországtól leginkább félő NATO-tagállamokban, így a balti államokban, Lengyelországban, Romániában, Bulgáriában és Ukrajnában, de Németországban és Franciaországban is. Ezeknek a hadgyakorlatoknak igen szép, és országonként eltérő nevet adtak, így például Észtországban Tavaszi vihar, Litvániában Lángoló kard, Lettországban Nyári pajzs, Romániában Platina sas, Bulgáriában Őrző szablya, Ukrajnában Gyors szigony az elnevezés. Lehet az utóbbi esetben, ha az oroszok vissza nem veszik a Krímet, a hadgyakorlatokat már Szevasztopolban rendeznék, mondjuk Bátor delfin néven (Szevasztopol a fekete-tengeri orosz flotta támaszpontja).

Mint az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának hivatalos honlapjáról megtudható, e hadgyakorlatok célja, hogy demonstrálják Amerika folyamatos elkötelezettségét a NATO-partnerek kollektív biztonsága mellett. Az Atlanti eltökéltség az Egyesült Államok válasza az oroszok ukrajnai beavatkozására, finanszírozása a 2014-ben létrehozott »Európa Biztonságérzetének Megújítása Kezdeményezés« keretében történik, amelyre az amerikai kongresszus 3,4 milliárd dollárt hagyott jóvá. Bár a NATO és az Orosz Föderáció között 1997-ben létrejött Párizsi egyezmény szerint a felek tartózkodnak bármely potenciálisan fenyegető konvencionális haderő felállításától Közép- és Kelet-Európában, és a NATO megerősítette, hogy nem hoz létre újabb állandó katonai jelenlétet e térségekben, Amerika az Atlanti eltökéltség keretében ideszállított hadfelszerelést nem tekinti az egyezmény megsértésének, ugyanis a katonákat kilenc hónaponként lecseréli, tehát nem tartózkodnak állandóan a térségben – legalábbis ugyanazok a személyek.

De nem az Atlanti eltökéltség a legnagyobb hadgyakorlat az orosz határok mentén, a tavalyi lengyelországi Anakonda elnevezésű hadgyakorlatban harmincegyezer katona vett részt, akiket huszonnégy országból verbuváltak, közöttük brit ejtőernyősök, akik Kalinyingrád közelében értek földet, hogy a képzeletbeli orosz betörést megakadályozzák. A névválasztás nem véletlen a NATO-erők lényegében körbevették a kalinyingrádi beszögelésben lévő, a II. világháború óta Oroszországhoz tartozó területet. A júniusban megrendezett gyakorlat és a hetekkel korábban Deveseluban, Romániában felállított rakétapajzs csak mintegy előjáték volt a július elején Varsóban megrendezett NATO-csúcsértekezlethez, ahol döntöttek arról, hogy az említett rotációt betartva négy zászlóaljat (mintegy négyezer katona) és egy páncélos hadosztályt (háromezer-ötszáz katona kétezer-nyolcszáz harckocsi) telepítenek Lengyelországba, illetve lengyelországi bázissal a többi háborús hisztériában részt vevő országba. Ezek telepítése folyik most.

A telepítést eredetileg áprilisra tervezték, hogy januárra előrehozták az – a harmincöt orosz diplomata és családja kiutasításával együtt – Obama üzenete volt Trumpnak, hogy az oroszokkal való megbékélés nem lesz egy könnyű manőver. Hogy ezt Trump még jobban megértse befolyásos demokrata és republikánus szenátorok levelet írtak a leendő elnöknek kifejezve kívánságukat, hogy az Egyesült Államok az oroszokkal szemben elrettentő erőként Kelet-Európában maradjon. Mindezt Frederick Ben Hodges, az amerikai hadsereg európai parancsnoka közölte a Spiegellel, hozzátéve, hogy biztos abban, hogy itt (Európában) maradnak, és hogy továbbra is a NATO vezető ereje lesznek.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lynx
2017. január 15. 18:04
Nekem az az érzésem, hogy az amerikai erőfitogtatás a németeknek meg nekünk szól, beleértve az oroszokkal határos államokat is. Ha kellettek volna az oroszoknak ezek az államok, 90-ben nem vonja ki a csapatait. Fékek és ellensúlyok - ólomból.
OberEnnsinnen
2017. január 15. 17:33
https://hu.wikipedia.org/wiki/Az_Amerikai_Egyes%C3%BClt_%C3%81llamok_nagypecs%C3%A9tje Ez sok mindent világossá tesz.
mo ching
2017. január 15. 16:58
Éppen elvágják Európát az oroszoktól és Ázsiától. A kínai vasútvonal megépülését is meg fogják akadályozni mindenáron.
madarasi.abel
2017. január 15. 16:37
"kalinyingrádi beszögelésben lévő, a II. világháború óta Oroszországhoz tartozó területet" nono. Kalinyingrád ősi orosz föld, régebbi, mint amióta a dákok élnek Erdélyben, s még annál is, hogy a magyar Attila elfoglalta volna Rómát.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!