De ezzel a projekttel fel is emeli a civil szervezeteket a kormány. Egy évvel a választások előtt újra a civileket teszi meg ellenzéknek.
„Persze a politikával sokat foglalkozó, és a túl sok információ miatt buborékba kerülő olvasó tudja, hogy már Orbán Viktor is a civilek kisöpréséről beszélt a 888.hu-nak adott novemberi interjújában.
De a társadalom többsége nincs ezzel tisztában. Így számukra csak annyi marad meg, hogy a kormány visszakozik a durva állítástól, de fenntartja a mindenki számára szimpatikus átláthatóság kérdését, és idegen érdekek beavatkozásától védi az országot.
Ez pedig egy több szintű retorikai és tematizációs csapda, amibe a civilek szépen belesétálnak.
Egyrészt az átláthatóság visszapasszolásával, a vagyonnyilatkozat kérdésével a kormány lepattintja magáról a korrupció kérdését, és a civilek elé dobja a labdát. Mit dumálnak ezek lopásról, ha még arra sem hajlandóak, hogy egy vagyonnyilatkozatot kitöltsenek? Másrészt pedig saját korrupciójával keni be a civileket, ha azok beszállnak a játékba, és a vagyonnyilatkozat ellen tiltakoznak, hiszen akkor ők is ugyanolyanok lesznek, mint a politikusok, akik nem hajlandóak tisztává tenni pénzügyeiket.
De ezzel a projekttel fel is emeli a civil szervezeteket a kormány. Egy évvel a választások előtt újra a civileket teszi meg ellenzéknek. Velük folytat küzdelmet, őket mutatja fel potens és cselekvő ellenzéknek az ellenzéki választók számára. Miközben az ellenzéki pártok megszólalásai a beszűkült médiatérben már el se jutnak a választókhoz. Csak sajnos civilekre nem lehet szavazni a választáson. Ellenben kiválóan lehet őket úgy használni, mintha létező ellenségei lennének a Fidesznek a hatalom megtartásáért folytatott küzdelemben. A Fidesz ezzel egy olyan, a hatalom megtartásért folytatott küzdelmet hoz létre, amelyben ő az idegen beavatkozástól védi a hatalmát, miközben az ellenfele nem is képes hatalmat szerezni.”