A Momentum pillanatai

2017. január 30. 07:16

Amennyiben mégis eljönne az újak ideje, bárkik is lesznek ők, azt – be kell immár látnom – nem én fogom elsőként észrevenni. Hanem a gyerekeim és kortársaik. Én Orbán Viktort vettem észre annak idején. A szüleim nemzedéke helyett is.

2017. január 30. 07:16
Gazda Albert
Magyar Nemzet

Hatalmas lendülettel robbantak be az újabb ügyeletes megváltók a magyar politikába. Két hete sincs, hogy a Momentum Mozgalom meghirdette nolimpiás kezdeményezését, azóta szaporodnak az aláírások, gyűlnek a hírek, készülnek az interjúk, születnek a lejárató publikációk a habonyista sajtóban. Az azelőtt tökéletesen ismeretlen – nem hiszem, hogy az egyetlen szemlélő lennék ebben az országban, akinek eddig elkerülte a figyelmét, hogy létezik – szerveződés elkezdett tematizálni. Ott nem tartunk, hogy máris Fekete-Győr András vagy Donáth Anna lenne az új Pukli István – pláne Vona Gábor –, egyelőre kisebb kaliberű fegyverekkel lőnek rájuk, de elindultak és el is jutottak valameddig az úton.

Nyilván nem csupán az méri meg egy személy vagy szervezet súlyát-jelentőségét, hogy mekkora a Fidesz-gépezet reakciója. Sokat jelent, mindent azonban mégsem. Fontosabb, hogy mekkora lesz a saját közönsége, és mennyi idő alatt. Itt vissza is kanyarodnék a Pukli-párhuzamhoz. Közhelyszámba megy: mióta kiderült, hogy Orbán Viktornak ép-egészséges baloldali-liberális kihívója a rendelkezésre álló választékból nem lesz – kisebb táboruk sokaknak van, nem csak Ferencnek, kormányváltóvá ellenben egyik sem nőhet, ez faktum –, azóta szakadatlan az erjedés a szubkultúrában. Ebbe a jelenségsorozatba illeszkedett még 2014 előtt a Bajnai Gordon-projekt és a Szolidaritás, utána jöttek az internetadós viharok-tüntetések, később volt néhány izgalmas pillanata a Tanítanék mozgalomnak, majd a Ligetvédők ragadtak magukhoz némi kezdeményezést. A világot egyikük sem rengette meg. Az abszolút csúcspont a legnagyobbacska internetadós vonulás volt. A több tízezres tömeg csinosan mutatott akkor az Erzsébet hídon, csakhogy azóta a történet kifutását is ismerjük. Internetadó nincs, Orbán Viktor bölcs döntést hozott, idejében, viszont a megmozdulások szervezőinek nevére sem emlékszünk már google-ös segítség nélkül.

A Bajnaitól a Ligetvédőkig terjedő ív felrajzolhatósága ugyanakkor ügyesen illusztrálja, hogy a magyar társadalom bizonyos rétegeiben igenis lenne igény a másfajta politizálásra. Új erőkre. Új stílusra. Új mondandóra. Főképpen: új energiákra. Érthető, hogy ez az igény elsősorban bal felől mutatkozik meg. Azon a térfélen minden egész eltörött, és minden, ami szegről-végről érvényesnek tűnt – vagy legalábbis eredményesnek bizonyult jó darabig –, széthullott a semmibe. A jobboldalnak is megvannak a problémái – a Jobbik felbukkanása, megerősödése, útkeresése nemkülönben szimptomatikus –, ám Orbán Viktor még erős, mint a bivaly, a hasonló léptékű gondokra-kihívásokra várni kell ezen a környéken.

Van ennek a balos-liberális igénynek egy-két érdekessége. Mindegyik máshogy fontos. Az egyik: a jelenség értelmiségi-nagyvárosi karakterű, és ez szükségszerűen kényelmetlen korlátokkal is jár. A megváltásra várók és a reménybeli megváltók ugyanabból az akolból származnak, ugyanúgy gondolkodnak, ugyanúgy beszélnek, ugyanúgy gyűlölnek. Olyan eddig még egyetlenegy sem volt, aki észrevett volna bármi izgalmasat, ami a jól bevált körökön kívül található. Ez probléma: e nevezett körök ugyanis semennyire sem tágasak, miközben a belül lévő kevesek lelkéért-szavazatáért óriási a verseny.

Amikor kiderült a minap, hogy Nyugdíjasok Pártja alakul, szkeptikusan reagáltam. A nyugdíjasok külön bejáratú párt nélkül is aktívak, voksaik zöme egykor – főleg a nyelvüket készségszinten beszélő Horn Gyula idejében – a szocialistáké volt, majd szőröstül-bőröstül magáévá tette őket a Fidesz. Elhódítani tőle ezt a réteget lehetetlen. A fiatalokkal más a helyzet. Ők ott hevernek parlagon. A baloldal létező pártjainak rég nincs hozzájuk vonala, és utóbb a Fidesz is elvesztette velük a közvetlen kapcsolatot. Tisztában vagyok vele, hogy a tizen- és huszonévesek, valamint az ifjabb harmincasok nem homogén massza. Amiről beszélek, az, hogy bármit gondolnak a világról, az aktuális garnitúrának nem hisznek el semmit. Ha korosztályos pártot akarna csinálni valaki, náluk kellene próbálkoznia.

De lehet-e ilyen a Momentum Mozgalom? Amely azt mondja, hogy nem érdeklik az ideológiák – jobb–bal, ugyan, a XXI. században élünk –, meg azt is, hogy Magyarország nem csupán Budapestből, vidékből is áll, sőt azt is, hogy ki kell dobni az eddig használt kliséket-képleteket. A Momentum által legfontosabbnak tartott öt ügy országos, állítják közben: az egészségügy, az oktatás, a megélhetés, a lakhatás, a vidéki infrastruktúra.

Felmerül, mindez mennyire hiteles. Én például megakadok. Ha az öt ügyet nézem: semmi sem új közöttük, egyik sem különleges. Ha a nemzettudatot a baloldalnak, szolidaritást a jobbnak szlogent értelmezném, akkor sem látom a hidakat, amelyek akár csak a középig elvezethetnének. A nagy ügyet szemügyre véve sem látok ilyeneket. Az olimpiarendezésnek semmi köze a gazdasági megfontolásokhoz és a rációhoz. Az olimpiánál átpolitizáltabb sztori nincs. Ha szereted Orbán Viktort, akkor akarod 2024-et. Ha nem, akkor utálod.

Igen ám, de semmi jelentősége annak, hogy én itt megtorpanok. Egyrészt: nem én vagyok a célcsoport. Másrészt: lehet, hogy a tartalom a proteszt árnyékában másodlagos.

A célcsoport ugyanis az utánam következő generáció, és ami számít, az a forma. A Momentum kedvelőinek száma viharosan növekszik a szociális hálóban, a róluk szóló cikkeket, információkat ezrek-tízezrek kedvelik, kommentálják, osztják meg. Hogy engem nem tudnak meggyőzni, mert gyámoltalanoknak és nyüzügéknek vélem őket, úgyszólván mellékes. Híveik száma nem a sokat látott kiábrándultaknak hála gyarapodhat.

Ehhez a gyarapodáshoz az kell, hogy valóban beköszöntsön a korszak- és a nemzedékváltás. Fogalmam sincs, hol tart ezen a téren az idő. Lehet, hogy még sehol sem. Lehet, hogy fél év múlva ezekre a fiúkra-lányokra sem fogunk emlékezni. Ha tippelnem kéne, erre tippelnék. De amennyiben mégis eljönne az újak ideje, bárkik is lesznek ők, azt – be kell immár látnom – nem én fogom elsőként észrevenni. Hanem a gyerekeim és kortársaik. Én Orbán Viktort vettem észre annak idején. A szüleim nemzedéke helyett is.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 116 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
atila68
2017. január 30. 19:37
Albert! Nem nézek televíziós csatornákat, híradót, nem olvasok napilapokat, közéleti magazimokat, portálokat, csak a mandinert. A momentum mozgalom nem jut el hozzám, ahogy az állítólagos kormánypropaganda sem. A folyószámlaegyenlegemnek, a gyerekeimnek hiszek. Neked nem.
Cinkenyom
2017. január 30. 15:41
A Momentum és egyéb pillanat-alakulatok szavatossági ideje azért ilyen rövid, mert küldött emberek, kreált mű-témával. Össze sem lehet hasonlítani a Fidesszel, ahol volt EGY arc, aki az életét tette a politikára, mert CÉLJA volt. Túlélte az ínséges politikai időket, és sikeresen átlavírozta a pártját a néppárt kategóriába, mert kitartott, figyelt, tanult. Ja, a TEHETSÉG-et ki ne hagyjam. Vagyis az összes balos próbálkozásból hiányzik: az arc, a cél, a kitartás, a tehetség... de főként a hitelesség. Idővel minden kis politikai kalandor visszatér a civil életbe.
Onurisz
2017. január 30. 15:19
Így igaz. A baloldalon tartós politikai anarchia van. Előbb-utóbb jönni fog egy új alakulat, amely átrendezi az erőviszonyokat. Csakhogy azért van anarchia, mert arról a térfélről képtelenség érvényes és átütő üzeneteket megfogalmazni. A kormány minden témán "rajta van". Nem véletlen, hogy a korrupciót, az oktatást és egészségügyet emlegeti mindenki. Ezek soha sincsenek rendben, évtizedek óta velük házal az ellenzék. Az olimpiaellenesség régóta adja magát, de ezzel nem lehet középre húzni, támogatást bővíteni, csupán feltűnést kelteni. Nem véletlen, hogy a létező pártok nem csaptak le rá. Egy új csapatnak a beinduláshoz elég lehet, a színen maradáshoz kevés. Ebben a helyzetben egy új balos alakulat csak a személyes tehetség, a politikai karizma megvillantásával kerülhet előnybe, csak ezzel keltheti fel a figyelmet. A Fidesz sem szerzett sok támogatót az első években, de a tehetségük vitathatatlan volt számunkra. Tíz év múltán kormányra is kerültek. Momentuméknál azonban eredeti tehetségből egyelőre semmit nem lehet érzékelni. Nyelvújító barátunk nem villantott meg semmit, középszerű figura. Nem kizárt, hogy vannak már ott jobbak, vagy hamarosan csatlakoznak hozzájuk tehetségesebbek. Ha nincsenek, akkor el fognak tűnni. Azért várjuk ki az aláírásgyűjtés végét. Ha nem sikerül, senki nem lesz rájuk kíváncsi. Ha összegyűjtik, akkor esélyt kapnak arra, hogy tehetségesebbekkel álljanak elő.
Mich
2017. január 30. 13:39
Hogy ez a G.Albi milyen aljas...!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!