Osztódva fogyatkozni

2016. szeptember 03. 11:03

A baloldal oly mértékben megrettent a nagyarányú vereségtől, hogy az addig bevált hatalommegragadási alapelvet sutba vágva a folyamatos széthúzás útjára lépett.

2016. szeptember 03. 11:03
Ugró Miklós
Magyar Nemzet

„A baloldal húsz évig szigorúan tartotta magát ehhez az elvhez, s a hatalom gyakorlása közben a különböző klikkek, lobbik, irányzatok és áramlatok huzakodását a demokrácia működéseként kommunikálta. A Fidesz 2010 után változtatott ezen a sémán, a hatalom birtokosai még a látszatát sem tűrték meg a belső civódásoknak, ezért tartják antidemokratikusnak őket, ettől gondolja demokratikus ellenzéknek magát a bolsevik gyökerekből táplálkozó baloldal.

De visszakanyarodva a turáni átokhoz, a Fidesz kétharmados győzelme után a baloldal oly mértékben megrettent a nagyarányú vereségtől, hogy az addig bevált hatalommegragadási alapelvet sutba vágva a folyamatos széthúzás útjára lépett. Úgy vélték, ha felaprózzák az addig egységes baloldalt, a sok kis egység hirtelen összefogásának látványos demonstrálásával egykettőre hazavághatják a Fideszt.

Csak ott vétették el a dolgot, hogy hiába morzsolódtak le a kétségkívül sikertelen MSZP-ről, a baloldali értéknek tartható elveket nem sikerült magukkal vinniük, csak a súlyos vereséget okozó bizalomvesztésen és hiteltelenségen osztozhattak. 2010 után hirtelen oly mennyiségben alakultak baloldali pártok, szervezetek, egyesületek, hogy a húsz évvel korábbi kisgazdapárti szaporaságot is lepipálták – hozzátéve, az új baloldali tömörülések nemcsak az MSZP-től vontak el tagságot és erőt, de a baloldal egészének létszámát is csökkentették.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2016. szeptember 04. 16:43
"Úgy vélték, ha felaprózzák az addig egységes baloldalt, a sok kis egység hirtelen összefogásának látványos demonstrálásával egykettőre hazavághatják a Fideszt." Mint írtam nem így vélték. Ez nem tudatos döntés, hanem személyi ellentétek és hatalomvágy következménye csupán. Azaz nem valami nagy stratéga írta meg ezt a forgatókönyvet, hanem így alakult a vörösök belső ellentétei miatt.
Akitlosz
2016. szeptember 04. 16:41
"az addig bevált hatalommegragadási alapelvet sutba vágva a folyamatos széthúzás útjára lépett." Mert ezt nem elvből csinálják. Ez nem tudatos stratégia. Hanem csak egyszerűen nem tudják elviselni egymást egy pártban, személyi ellentétek és hatalomvágy következményei ez a sok vörös párt. Gyurcsány Ferenc, Bajnai Gordon, Schmuck Andor, Szily Katalin, Bokros Lajos stb. inkább elnökök egy jelentéktelen pártban minthogy mezei tagok legyenek egy jelentős MSZP-ben. Jó, Gyurcsány és pártja nem jelentéktelen, de alkalmatlan arra, hogy egyesítse a vörösöket, akiknek az MSZP nem jó erre a feladatra, nekik a DK pláne nem jó ugyanerre.
kjkj945
2016. szeptember 03. 19:19
Noha még borzasztó messze vannak a választások, az utóbbi időben egyre többet hallani-olvasni arról, hogy a bal(liberális) oldal pártjai és szavazói 2018-ban nagyon szívesen látnának egy női miniszterelnök-jelöltet Orbán Viktor jelenlegi kormányfő kihívójaként. És bár Magyarországnak a történelme során még soha nem volt olyan első számú vezetője, aki a „gyengébbik nemhez” tartozik, az ötlet egyáltalán nem ördögtől való, ugyanis világszerte nem egy és nem két politikus hölgy akadt és akad – gondoljunk csak a néhai Margaret Thatcherre és Indira Gandhira, netán Angela Merkelre vagy éppen Theresa Mayre –, aki bizonyította, hogy egy nagyhatalmat is képes megfelelően irányítani. Más kérdés, hogy amilyen nehéz a férfiak között egy ilyen pozíció betöltésére megfelelő illetőt találni, legalább annyira bajos a nők táborából a minden tekintetben ideális személyt kiválasztani. Egyebek mellett ezért is volt számomra olyan meglepő, hogy amikor az érintett ellenzéki pártokat kérdezték a dologról, csak úgy röpködtek a lehetséges kormányfőjelöltek nevei; akadtak, akik szerint Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök felesége, Dobrev Klára lenne a legoptimálisabb (amely ötlet egyébként hosszú évek óta tartja magát), mások az LMP-s Szél Bernadettet vagy a Párbeszéd Magyarországért társelnökét, Szabó Tímeát emlegették, megint mások Vadai Ágnesre, a Demokratikus Koalíció alelnökére, illetve a szocialista párti Kunhalmi Ágnesre gondoltak. Nos, ne találgassuk most, hogy a felsorolt hölgyek közül van-e bármelyiknek is komoly esélye a miniszterelnök-jelöltségre... Annál is inkább, mert e poszt szempontjából az illetők nemét sokadlagos szempontnak tartom.
kjkj945
2016. szeptember 03. 17:56
Csak a dinka böszme hisz az összefogásban. A führernek szabad!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!