Uniós apartheid

2016. szeptember 23. 15:59

Ha tehát Oroszország csatlakozna az Európai Unióhoz, Németországot ő váltaná fel a közösség legnagyobb, legbefolyásosabb tagjaként. Csak nem ezért tilos negyedszázada az orosz csatlakozást akár egy gondolattal is megpedzeni?

2016. szeptember 23. 15:59
Lovas István
Magyar Hírlap

„Ha tehát Oroszország csatlakozna az Európai Unióhoz, Németországot ő váltaná fel a közösség legnagyobb, legbefolyásosabb tagjaként. Csak nem ezért tilos negyedszázada az orosz csatlakozást akár egy gondolattal is megpedzeni?

De nem csak Oroszország uniós csatlakozása a tabutéma. Van egy aktuálisabb is. Ez pedig az úgynevezett »kétsebességes« Európa valódi oka.

A gondolat maga már valamivel több mint húszéves múltra tekint vissza. Mint a közösséget alapító országokból álló »mag-Európa« ütköztetése az integrációra kevésbé hajlamos egyéb tagállamokkal. De a fogalom igazán divatos a legutóbbi időkben lett, abban a kétségbeesésben, hogy az Európai Unió bármely pillanatban széteshet. És ez egyfajta mentőkötél lehet. Az érvelés szerint. 

A mag-Európa Németország, Franciaország, Olaszország, Belgium, Hollandia és Luxemburg.

De napvilágot láttak olyan elképzelések is, hogy nem csak a »mag-Európa« alkotná az első sebességes Európát, hanem az euróövezeti országok. Amivel kapcsolatban a legutóbbi időkben több, ezt ellenző hang is hallatszott, ugyanis így az első sebességes rész magában foglalná az euróövezeti Szlovákiát, a visegrádi négyek tagját. Márpedig ez többeknek nem tetszik, ugyanis a szlovákok is a lenézéssel kezelt »kelet-európaiakhoz« tartoznak.

És sokkal inkább itt keresendő az igazi gyökere annak a törekvésnek, hogy elválasszák egymástól az újkori történelmében és habitusában egymástól ma is mentálisan majdnem egy vasfüggönnyel kettévágott Európát.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 72 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hunyadi Mátyás
2016. szeptember 25. 14:28
Oroszország nem való az EU-ba. Minden tényleges kulturális és tudományos eredménye ellenére sem. Sőt, Románia és Bulgária stb. sem. A EU-ba csak a katolikus-protestáns hátterű országoknak volna szabad tartoznia. Amúgy pedig minden nem-magország csak ráfizet az EU-tagságra. Mi is.
krisztoforo48
2016. szeptember 24. 09:19
Az unió országainak legelemibb érdeke lenne,hogy normális gazdasági kapcsolatot tartson fenn az oroszokkal,kölcsönös előnyökkel.A szankciósdira csak ráfaraghatunk,csak kárt okozhat az uniónak.Ez kizárólag az USA érdeke,aki módszeresen tönkre akarja tenni az európai gazdaságot.Az EU vezetői felbérelt pribékek,akik a lakosság akarata ellenére cselekszenek és mindent elkövetnek azért,hogy ne legyen nyugalom,rend,ne tudjon a gazdaság magához térni.Így az USA-nak eggyel kevesebb ellenlábasa lesz a világban.Ezt szolgálja az állandó feszültség szítása az arab világban,európában és a TTIP-nek is ez a feladata.
krisztoforo48
2016. szeptember 24. 08:25
Az európai értékek jelenleg jobban meg vannak Oroszországban,mint a nyugati államokban.
Csigorin
2016. szeptember 24. 07:34
Kell is az oroszoknak ez a csodtomeg unio... Mi jarnank jobban nem ok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!