Hazug '56-os párhuzam

2016. szeptember 14. 13:27

Ha a klímaváltozások felgyorsulásával, a tengerszint emelkedésével Belgium nem győzi majd a holland menekülteket befogadni, bízvást számíthatnak a sokat leckéztetett magyarokra.

2016. szeptember 14. 13:27
Csontos János
Magyar Idők

„Képzeljük el azt a hatezer magyar forradalmár menekültet, amint úgy viselkednek, mint a mai »háborús« üldözöttek! Már a kezdetek kezdetén hibádzik az összevetés, hiszen nem illegálisan törtettek át az európai határokon, hanem szépen és türelmesen megvárták a traiskircheni táborban, hogy alaposan és bölcsen megfontolva kiválaszthassa őket Belgium.

Nem kezdtek el csoportosan belga nőket erőszakolni, határzárat bontani, köveket hajigálni, gumiabroncsot gyújtogatni, kórusban üvöltözni, kamionsofőröket megállásra kényszeríteni és szabadon fosztogatni, saját bandatörvénykezést bevezetni, hanem igyekeztek beilleszkedni, mai szóval: integrálódni. Nem halmoztak fel fegyvereket, nem folytatták Brüsszelben a budapesti harcokat, és főképp nem öltek ártatlan belgákat, és nem robbantgatták fel a metrót sem. Az épp ünnepelt magyar forradalom arculcsapása tehát, ha a hatvan évvel korábbi és a mai menekültkérdést akár egy filmhétmegnyitó erejéig is egy lapon említik!

Nem ártana pedig törődni picit a magyar érzékenységgel, mert sehol nincs lefektetve, hogy a potenciális menekültáradat mindig csak kelet–nyugati irányú lehet.

Ha a klímaváltozások felgyorsulásával, a tengerszint emelkedésével Belgium nem győzi majd a holland menekülteket befogadni, bízvást számíthatnak a sokat leckéztetett magyarokra.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Berecskereki
2016. szeptember 14. 14:51
Semmi sem olyan, mint amilyennek látszik. "Haslinger és más kutatók műveiből tudjuk, hogy az osztrák kormány - a mai hivatalos ábrázolás ellenében - mennyire óvatosan reagált az eseményekre, és a lakossággal ellentétben mennyire tartózkodó volt a menekültek befogadását illetően is. A médiakutatók és történészek segítségével nagyon pontosan megtudhatjuk azt is, hogy a kezdetben szinte eufórikus tudósítások a magyar forradalomról egy-két hónap lefolytával - legalábbis a menekültekkel szemben - már majdnem nyílt ellenségeskedésbe, gyűlölködésbe fordultak. Brigitte Zierer meggyőzően rekonstruálta ezt a folyamatot a médiában (Zierer 1995). Szerinte az osztrák sajtóban már 1956 november vége táján kimutathatók bizonyos fenntartások a magyar menekültek iránt: egyre inkább szóba kerülnek a menekültek ellátásának magas költségei, a továbbutazási lehetőségekkel kapcsolatos problémák, egyre inkább válnak a magyar menekültek anyagi tehertétellé (bár ez a folyamat Zierer szerint nagyon lassú). 1957 januárjában nyilatkozatot tett közzé Oskar Helmer szociáldemokrata belügyminiszter, melyben kinyilvánította, hogy "a menekültnek igenis vannak kötelezettségei is." "A politikus tekintélye úgy látszik lehetővé tette, hogy ezzel a kijelentéssel az addig csak lappangó előítéletek teljesen felszabadulhattak. Ettől az időponttól nyíltan lehetett támadni a magyar menekülteket, akik most már [a sajtó ábrázolásában] valóságos problémává nőtték ki magukat" (Zierer 1995, 487). A diskurzus az osztrák médiában ezen a ponton - állítja Zierer - véglegesen megtört. Egyre inkább jelentek meg olyan írások, amelyek arra hívták fel a figyelmet, hogy Ausztria humanitárius kötelezettségeinek már a háború utáni menekültek ellátásával eleget tett: a segítőkészségnek vannak határai. Egyre inkább emigránsokról" és nem menekültekről beszéltek. Ennek alátámasztásául az osztrák sajtó már "túlzottan igényesnek" és "hálátlannak" ábrázolja a magyar menekülteket. "A vezércikkek szerzői felkaptak bizonyos lakossági hangulatokat, és először csak burkoltan, aztán egyre inkább nyíltan is megfogalmazták előítéleteiket a magyar menekültekkel szemben (...). Így váltak a "magyar hősök" az osztrák jóléti állam "parazitáivá"." (Zierer 1989, 502)"
HattoryHanzo
2016. szeptember 14. 14:36
Milyen hatezer emberről makog Csontos? 176 ezer ember hagyta el az országot a forradalom után, és ennek jelentős része semmit nem csinált a forradalom alatt, csak tele volt a hócipője a vörösökkel, meg a nyomorral.
atila68
2016. szeptember 14. 14:27
A klímaváltozással kiöntött hollandok, majd szépen beülnek az autójukba, és átköltöznek a Balaton felvidéki, és az észak Mátrai falvakba amiket az elmúlt húsz évben felvásároltak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!