Változatok a meghátrálásra

2016. szeptember 20. 18:11

A tavalyi Charlie Hebdo-merénylet óta áll a „bevándorlás”, a muszlim arabok Európába érkezése mint veszély az orbáni politika középpontjában. Alkalmas volt ez a Fidesz 2014. végi népszerűségvesztésének megfordítására.

2016. szeptember 20. 18:11
Bauer Tamás
Népszabadság

Csakhogy az orbáni politikával nemcsak azért állnak szemben a demokraták, mert nacionalista, kirekesztő, az Európai Unió lényegét tagadó politika, hanem azért is, mert ezt nem a demokratikus jogállam keretei között, hanem azokat felszámolva érvényesítik. Bármiféle érvényes részvétel a népszavazáson az orbáni alaptörvényre épülő jogrend és intézmények elismerését, tevőleges elfogadását jelentené. A Liberálisok szerint ők fordultak a választási bizottsághoz, a Kúriához, az alkotmánybírósághoz, de mivel ott elutasításra találtak, részvételre és igenlő szavazatra szólítanak fel. Azért tehát, mert legitimnek tekintik az Orbán-rendszer intézményeinek elutasító döntéseit. Ádám és Horn a népszavazás kiírásának jogsértő voltával nem foglalkozik. Ez pedig nem helyénvaló. Az Orbán-rendszer intézményeinek elfogadása maga is meghátrálás, akárcsak az MSZP felsorakozása a kvóta elutasítása mögé.

Az Orbán-rendszerrel mint rendszerrel való szembehelyezkedés a népszavazás bojkottját kívánja meg, amelynek egyaránt lehetséges formája a távolmaradás, illetve a szándékosan érvénytelen szavazat leadása. Az Orbán-kormány kirekesztő politikájával való szembehelyezkedés pedig megköveteli, hogy a bojkott hívei érvelésükben ne kerüljék meg a határozott állásfoglalást a háború és terror elől menekülők befogadása és a kvóta elfogadása mellett, merthogy az is egyfajta meghátrálás volna. Orbánék leggyakoribb érve – a kék brosúrából idézve – a következő: »Jogunk van eldönteni, kikkel akarunk együtt élni«. Ez elfogadhatatlan érv. Ahogy az 1939-es, 1944-es magyar államnak nem volt joga úgy dönteni, hogy a magyarok nem kívánnak együtt élni a Galíciából idejöttekkel, a mai magyar államnak sincs joga úgy dönteni, hogy a Szíriából, Irakból, Afganisztánból vagy Eritreából érkezetteket nem hajlandó Magyarországon megtűrni. Az ebben való egyértelmű állásfoglalást kívánja a magyar demokratáktól a szolidaritás menekülő embertársainkkal és a szolidaritás az unió többi tagállamával. Nem tehetik meg, hogy nem foglalnak állást abban a vitában, melyet Angela Merkel és Jean-Claude Juncker folytat Orbán Viktorral.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 121 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Onurisz
2016. szeptember 21. 10:14
Bauer úr egész korrekt módon leírta, hogy miről szól a népszavazás és mire mondok nemet. Bauer úr úgy gondolja, hogy ha például a Jemenben az utóbbi hónapokban az amerikaiak kedves szaúdi barátai által kibombázott három millió ember bejelenti az igényét arra, hogy ők Magyarországra szeretnének "menekülni", akkor nekünk nincs "jogunk" azt mondani, hogy nem jöhetnek. (A menekültek általa használt igen széles fogalmába - mindenki menekült, aki magát annak tartja - pár száz millióan beleférnek még.) Miért "nincs jogunk" megtagadni, hogy megosszuk a földünket és javainkat a világ szerencsétlenjeivel? Azért mert eleinknek 1939-ben és 1944-ben "nem volt joguk" úgy dönteni, hogy a Galíciából származókkal nem akarnak együtt élni. Azt eddig is észleltük már, hogy néhány zsidó kötődésű honfitársunk olyan mint a viccbéli Móricka, mindig mindenről ugyanaz jut az eszébe, mindent ugyanahhoz a kályhához vezet vissza. Egyébként igaza van, jogilag és morálisan is elfogadhatatlan, hogy egy állam az állampolgárai között származási alapon tegyen különbséget. Morálisan az is elfogadhatatlan volt a háború idején, hogy a lengyel menekülteket a magyar állam befogadta, a zsidó menekülteket pedig nem. Ezek az emberek a megszálló németek és oroszok, illetve a az ukrajnai pogromok elől csak hozzánk tudtak menekülni, mert mi voltunk számukra a biztonságos szomszédok. A szíriaiak és a jemeniek, vagy az afrikaiak számára azonban nem mi vagyunk. Semmi közünk hozzájuk. Miért ne lenne jogunk eldönteni, hogy együtt akarunk-e élni velük? A dolog ott kezd érdekessé válni, ha Bauer úr felfogását kiterjesztjük más államokra is. Például az USA államának és lakóinak ezek szerint "nincs joga" gátat (és falat) vetni a spanyol ajkú délebbi amerikaiak északra menekülésének. Izrael államának és népének "nincs joga" megakadályozni a palesztin (és egyéb arab)"menekültek" beköltözését. És hát a gazdag és kívánatos országok népeinek "nincs joga" a világ gátak nélkül szaporodó és emiatt éhínséggel és polgárháborúkkal sújtott területeiről "menekülő" népesség beözönlését. Miután nekünk ezt elmondta, szegény hülye Bauer Tamás vajon közli ebbéli nézeteit a nálunk valamivel kívánatosabb és érintettebb államok népeivel és képviselőivel is? Elmondta már vajon az amerikai és az izraeli nagykövetnek is, hogy szerinte mihez "nincs joguk"? Olyan kíváncsi lennék mit mondtak neki.
fiandre
2016. szeptember 21. 10:13
A Rumbach Sebestyén utca lázadása...
catalina9
2016. szeptember 21. 10:08
zolizolizoltan [Hozzászóló kiszűrése] 2016. szeptember 21. 08:38 A kvóta nem az a téma, amit bizalmi kérdéssé kell tenni Orbánnal szemben, hiszen a magyarok háromnegyede kvótaellenes. A népszavazás bojkottja miatt a liberálisok már most elveszítették a 2018-as választást. Micsoda nagy marhák ezek az emberek!" Hazaárulók!
malakka
2016. szeptember 21. 09:08
"az orbáni alaptörvényre épülő jogrend és intézmények elismerését, tevőleges elfogadását jelentené" Ezt a mondatot aranyba kellene vésni. Egy olyan diktatúrában, amitől ezek a patkányok feszt rettegnek 7/24-ben, másnap már kínos kérdéseket tennének fel neki. Mellesleg le lehet ám mondani az állampolgárságról és eltakarodni az óhazába, az ottani alaptörvény meghitt melegséget sugárzó óvó karjai közé.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!