A magyar után itt a lengyel EU-elnökség: ezekre a témákra fog fókuszálni Varsó
A lengyelek szerint az Európai Unió számára a biztonság minden lehetséges dimenzióban kiemelt jelentőséget kap majd.
Egy olyan országban, amely alapvetően az exportból él és az exportjának 80%-át az EU-piac veszi fel, amely csekély növekedését szinte kizárólag az EU-transzfereknek köszönheti, és amelynek már több száz ezer állampolgára valamelyik EU-tagország munkavállalója, életveszélyes dolog a kilépésről ábrándozni.
„Nekem meggyőződésem, hogy minden bemutatott és nem érintett nehézség ellenére Magyarországnak szüksége van az Európai Unióra, még a jelenlegi formájában is. Emellett sokkal könnyebb érvelni, mint az EU biztató jövője mellett. Politikai, társadalmi, gazdasági , kulturális érvek sokasága szól Magyarország EU-tagsága mellett. Ráadásul a magyar közvélemény túlnyomó többsége – a kormány többéves EU-ellenes lejárató kampánya ellenére is – fontosnak tartja hazánk EU-tagságát. Egy olyan országban, amely alapvetően az exportból él és az exportjának 80%-át az EU-piac veszi fel, amely csekély növekedését szinte kizárólag az EU-transzfereknek köszönheti, és amelynek már több száz ezer állampolgára valamelyik EU-tagország munkavállalója, életveszélyes dolog a kilépésről ábrándozni. Még akkor is, ha az EU perspektívája ma sokkal kevésbé vonzó, mit volt a belépésünk idején.
Azt sem szabadna elfeledni, hogy nemcsak kilépni lehet, hanem kisodródni is. Ennek is lehet többféle forgatókönyve. Létrejöhet egy ténylegesen integrált mag-Európa a fejlett államok között, és egy marginalizálódó periféria, amely már nem nyújtja a felzárkózás perspektíváját a széleknek. A folyamatos szembenállással, obstrukcióval Magyarország önmagát is marginalizálhatja és elszigetelheti, ami jelentősen korlátozza az integrációban meglévő előnyöket. Magyarország az EU jövőjének alakítását illetően aszimmetrikus képeségekkel rendelkezik. Konstruktív, együttműködő magatartással a pozitív változások előmozdításához méretének, politikai és gazdasági súlyának megfelelő mértékben tud csak hozzájárulni. Ezt sem alábecsülni, sem túlbecsülni nem szabad: egy közepes méretű tagállam vagyunk, egy a jelenleg még 28 közül. Ellenben egy meglévő válság elmélyítését, egy belső konfliktus eszkalálását a méretét és súlyát jóval meghaladó mértékben tudja befolyásolni. Ez a képessége messze meghaladja a konstruktív képességeinek szintjét. Ez nem is magyar sajátosság, igaz ez más tagállamokra is. Gondoljunk Görögország szerepére a pénzügyi válság során. Nyilvánvaló, hogy Görögországnak nagyon korlátozott volt a képessége és hozzájárulása a 2008-as pénzügyi válság európai leküzdéséhez, de az eurózóna válságának elmélyítésében már sokkal jelentősebb szerepe volt, és kis hiján az eurózónát is bedöntötte.
Ha igaz az a feltevésem, hogy Magyarországnak még az ezer problémával küszködő EU tagsága is létérdeke, akkor abból az következik, hogy a felelős magyar kormányzati politikának konstruktív, együttműködő magatartást érdemes tanúsítania az EU jövőjét befolyásoló döntések során.”