A török Phaeton

2016. augusztus 08. 07:16

A rövid távú politikai elemzések többnyire a politika technikai felszínen mozgó szereplőit tekintik meghatározó jelentőségű aktoroknak.

2016. augusztus 08. 07:16
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

Törökország Európa és Ázsia találkozásának legérzékenyebb pontján fekszik, ráadásul úgy, hogy Afrikától is csak néhány száz kilométer választja el. Oroszország és a Egyesült Államok tengeri hadászati ereje főként török felségvizeken keresztül »érintkezik« egymással. A több mint egymilliós török hadseregnél csak az Amerikai Egyesült Államok haderejének létszáma nagyobb a NATO-tagok között. Ám a legsúlyosabb feszültséget azok a globális hatalmi súrlódások adják, amelyeknek mélyszerkezete többnyire rejtve marad előttünk. Az elmúlt hatvan év legveszélyesebb konfliktusgóca a Közel-Kelet, és itt az Egyesült Államok, Oroszország, Iz­rael és Szaúd-Arábia után nyilvánvalóan Törökország a legfontosabb stratégiai szereplő.

A török Phaetonnak tehát, akárcsak a Jupiter és a Mars között valaha létezett bolygóóriásnak, iszonyatos intenzitású erőtérben kellene valahogy egyensúlyban maradnia, úgy, hogy az őt érő hatások egyike se kerülhessen veszélyes túlsúlyba. Mindez egyre nyilvánvalóbb módon szinte lehetetlen feladatnak látszik. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy az egyensúlyt nemcsak kifelé, hanem befelé is sikeresen kellene »üzemeltetni«. Törökország népessége az elmúlt negyven évben megkétszereződött, vagy­is mintegy negyvenmillióval nőtt. (Összehasonlításul Magyarország népessége nagyjából ez alatt a negyven év alatt, pontosabban 1980 és 2020 között csaknem egymillió fővel csökken majd.) Igen súlyos etnikai konfliktusok (legfőképpen a tizenhárommilliós kurd kisebbséggel), alig féken tartható feszültségei teszik még nehezebbé az egyensúly megőrzését.

Az iraki és szíriai permanens polgárháború menekültek millióival nehezíti a külső és belső egyensúly fenntartását. A hanyatló Amerikai Birodalom a programozott káosz egyre sikeresebb üzemeltetésével láthatóan nem a rend és az egyensúly fenntartásában érdekelt, hanem pont ellenkezőleg, abban, hogy az éppen általa szított anarchia és káosz meggyengítse minden potenciális riválisát, és a világ újra az Egyesült Államokban lássa a hőn áhított rend helyreállítóját.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mich
2016. augusztus 08. 13:28
Erdogan nagyon dühös az amerikaiakra, valószínűleg őket tekinti fő ellenségének...(!) - az USA támogatja a kurdokat - háborút indított Szíriában, de azt nem tudja megnyerni - ...és ezzel Törökországot is behúzta a csőbe... - nem állt Erdogan mögé, amikor az háborút akart indítani Oroszország ellen - nem engedi el Izrael kezét... Egy dologban szövetséges igazán az USA (illetve az OCS Maffia): az Európába való BEVÁNDOROLTATÁSBAN...
csender
2016. augusztus 08. 08:49
Az eredeti MH-cikkből: ==Aki, mint én magam is, joggal és okkal kritizálja Recep Tayyip Erdogan elnök politikai stratégiáját, amelynek egyik legújabb tragikus következményekkel járó megnyilvánulása lehet ez a talán valamilyen módon valóban általa kiprovokált katonai puccs, illetve a kegyetlen megtorlás, annak azt is végig kell gondolnia, hogy vajon létezik-e akár csak elméletileg egy olyan stratégia, amely az egyensúly és a rend sokkal megbízhatóbb szintjét tudná biztosítani, mint a jelenlegi török elnöké.== Nem létezik.
matykox
2016. augusztus 08. 07:52
Jogos fölvetések és gondolatok - a káoszból majd akkor lesz rend, ha Jean be tudja engedni majd azt a négy fokot is - a régi viccre tessék gondolni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!