BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
Ne áltassuk magunkat azzal, hogy a Brexitnek nem lesz különösebb hatása a gazdasági folyamatokra! Sajnos lesz, nem is akármilyen.
„Jogos a felvetés: hogyan hat ránk a Brexit? Többféleképpen is. Egyfelől nem tudni, mi lesz a közösségi költségvetés sorsa, márpedig Magyarország az egyik legnagyobb haszonélvezője a büdzsének. Ezen a téren sajnos két szinten is veszíthetünk. Közvetlen értelemben az unió egyik legnagyobb befizetőjének távozása eleve kisebb közösségi büdzsét eredményez. S értelemszerűen a legnagyobb nettó haszonélvezők, mint hazánk érzik majd meg a kieső bevételt. Azt pedig nem remélhetjük, hogy a »maradó« nettó befizető tagállamok – a skandinávok, a hollandok, a németek vagy éppen az osztrákok – többet pengetnének ki a szegényebb uniós tagállamok költekezésére. Sőt valóságos csoda, hogy egyáltalán még sikerült a jelen pénzügyi időszakra – a mostani hétéves ciklusra – fenntartani a kifizetéseket.
S persze ide tartozik, amiről Orbán Viktor beszélt a múlt heti EU-csúcs után, miszerint veszteség az is, hogy szövetségestől búcsúzunk el. Márpedig Nagy-Britannia nálunk nagyobb erővel képviselte a magyar állásponthoz hasonló nézeteket az EU politikái és reformja ügyében, amelyek természetesen megoldatlanok maradtak.
De akadnak még »magyar szálak«: kérdéses, mi lesz a Nagy-Britanniában dolgozó honfitársainkkal, vagy éppen az is téma, hogyan alakulnak a jövőben a magyar–brit kereskedelmi kapcsolatok.
Tehát a Brexit »gazdasága« pont összetettsége miatt okozhat a közeli és a távolabbi jövőben még problémákat.”