A Brexit „gazdasága”

2016. július 04. 07:26

Ne áltassuk magunkat azzal, hogy a Brexitnek nem lesz különösebb hatása a gazdasági folyamatokra! Sajnos lesz, nem is akármilyen.

2016. július 04. 07:26
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

Jogos a felvetés: hogyan hat ránk a Brexit? Többféleképpen is. Egyfelől nem tudni, mi lesz a közösségi költségvetés sorsa, márpedig Magyarország az egyik legnagyobb haszonélvezője a büdzsének. Ezen a téren sajnos két szinten is veszíthetünk. Közvetlen értelemben az unió egyik legnagyobb befizetőjének távozása eleve kisebb közösségi büdzsét eredményez. S értelemszerűen a legnagyobb nettó haszonélvezők, mint hazánk érzik majd meg a kieső bevételt. Azt pedig nem remélhetjük, hogy a »maradó« nettó befizető tagállamok – a skandinávok, a hollandok, a németek vagy éppen az osztrákok – többet pengetnének ki a szegényebb uniós tagállamok költekezésére. Sőt valóságos csoda, hogy egyáltalán még sikerült a jelen pénzügyi időszakra – a mostani hétéves ciklusra – fenntartani a kifizetéseket.

S persze ide tartozik, amiről Orbán Viktor beszélt a múlt heti EU-csúcs után, miszerint veszteség az is, hogy szövetségestől búcsúzunk el. Márpedig Nagy-Britannia nálunk nagyobb erővel képviselte a magyar állásponthoz hasonló nézeteket az EU politikái és reformja ügyében, amelyek természetesen megoldatlanok maradtak.

De akadnak még »magyar szálak«: kérdéses, mi lesz a Nagy-Britanniában dolgozó honfitársainkkal, vagy éppen az is téma, hogyan alakulnak a jövőben a magyar–brit kereskedelmi kapcsolatok.

Tehát a Brexit »gazdasága« pont összetettsége miatt okozhat a közeli és a távolabbi jövőben még problémákat.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mich
2016. július 04. 14:02
Van benne valami, de korlátolt okoskodóként kezeli a kérdéseket... (Pl. kifelejti a brit "norvég pénzeket" és egyes brit vállalatok beköltözését...)
heep
2016. július 04. 13:23
"Tehát a Brexit »gazdasága« pont összetettsége miatt okozhat a közeli és a távolabbi jövőben még problémákat." Meg a nyári viharok is okozhatnak a közeli és a távolabbi jövőben még problémákat. Miért gondolja minden jajgató "gazdasági" újságíró, hogy mind a Brit politika, gazdaság, mind a brüsszeli idióták nem abban érdekeltek, hogy ez a szakítás (már ha egyáltalán megtörténik) fájdalommentes legyen mindkét fél részére. Norvégia, Svájc sem tagja az uniónak de ettől még teljes jogú tagjai az EU gazdaságának, befizetők a vám és egyéb kedvezményekért cserébe. Sőt még a munkaerő áramlás elé sem emelnek különösebb akadályokat.
KannibálTatárÚr
2016. július 04. 10:18
..."Magyarország az egyik legnagyobb haszonélvezője a büdzsének." Megint egy károgó, aki nem látja a fáktól az erdőt. Az uniós pénzek olyan helyekre mennek, amiknek nincs nagy jelentőségük. Nagyon nagy részét visszaáramoltatják nyugati cégeken keresztül nyugatra. A minap egy egészen újszerű felvetést olvastam: az uniós pénzek lényegében kenőpénzek a hatalmon levőknek. Lopjatok belőle amennyit tudtok, minket nem érdekel, csak ne legyen túl szembetünő. Ha nem kapnánk a "támogatást", néhány személyen kívül nem nagyon éreznénk hiányát. Ha pedig saját kezünkbe vennénk sorsunkat, sokkal többet nyernénk a "támogatástól".
Fahrenheit 451
2016. július 04. 09:50
Orbániának most kéne rámozdulni a britekre és felajánlani a befektetési letelepedést az EU-ban szabad üzleteléshez..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!