A Brexit megoldása Kelet-Európában rejlik

2016. július 05. 12:19

Általánosan elfogadott nézet, hogy akárhány indoka is volt a brit szavazóknak az Európai Unió elhagyására, a bevándorlás miatti harag mindenképp a lista élén állt.

2016. július 05. 12:19
Pogátsa Zoltán
Pogátsa Zoltán
Kettős Mérce

A kelet-európaiak ma jelentősen kevesebbet keresnek, mint amennyit a termelékenységük lehetővé tenne. Ennek fő okai: a béralku hiánya, a gyenge önszerveződési lehetőségek és az alacsony szakszervezeti tagság. Az egy főre eső GDP néhány régióbeli országban megelőzhette a dél-európai válsággazdaságokét, de ez nem tükröződik az életszínvonalban. A jövedelem hiánya kereslethiányt jelent a vállalkozásoknak, ami a nyugatinál kevesebb munkalehetőségeket is jelent. A szociálpolitika, az egészségügy és az oktatás vészesen alulfinanszírozott.

Amikor a nyugat-európaiak a tömeges bevándorlásra panaszkodnak, ritkán tárgyalják, hogy mi is történik ezekben a távoli országokban, amelyekről igen keveset tudnak. Céljuk, hogy csökkentsék a vonzási tényezőt, vagy megakadályozzák a munkaerő szabad áramlását, de nem a másik irányú mozgást, a tőke áramlását nyugatról keletre.

Pedig a valódi válasz nem a vonzási, hanem a keleten található taszítótényezőkben rejlik. Az emberek nem döntenek a kivándorlás mellett egyszerűen csak a más országokban megkereshető magasabb bérek miatt. Legfőképp a hazai gazdasági helyzet kilátástalansága motiválja őket. Kelet-Európa nyilvánvalóan nem fogja rövid időn belül elérni a nyugati béreket és jóléti szolgáltatásokat. De már most eléggé fejlett ahhoz, hogy a jelenleginél magasabb fizetéseket és jobb közszolgáltatásokat engedjen meg magának. A minimálbért, a szakszervezeti jogokat, a munkavállalói kollektív érdekérvényesítést és a közszolgáltatásokat illető közös uniós előírások gazdasági és szociális kilátásokat biztosítanának a keletieknek saját hazájukban, és megteremtenék a valódi felzárkózást lehetővé tévő gazdasági modellt. És egyúttal hatásosan csökkentenék a Nyugat-Európára nehezedő nyomást. A Brexitre tehát keleten találhatjuk meg a fenntartható megoldást.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tango47
2016. július 06. 18:38
Akkor emelni a jövedelmeken, amikor már az összes versenyképes szakmával rendelkező elmegy külföldre dolgozni, már késő lesz. Ez már néhány szakmában már ma is komoly gondokat okoz. Hiába ajánlanának már többet a munkaadók, már nincs kinek.
TonyKann
2016. július 06. 11:55
Kedves Barátom élvezem a diskurzust, csak most hoztak egy erősen vérző afgán nőt, akit férfi kísérői nem engednek megvizsgálni, pedig készül exitálni. Az ultrahangos koléganő szerint méhen kívüli terhesség, irány a műtő. Legye szép napod
TonyKann
2016. július 05. 21:28
Hallgatóim szerint az okok ennél bonyolultabbak, de lehet, hogy csak megkíméltek. A 350000 bevándorló sok, célzott integrációval, work permittel a probléma kezelhető az EU-n kívül. EU saját maga gátolja a reformokat, a lehetetlen szabályozásokat nem lehet követni(?). Végül az EU kinyírja a szuverenitást. Szóval attól félek, nem rajtunk fog múlni az angol gazdaság sikere/balsikere. Azzal, hogy Mo-on a vállalkozások számát bővíteni kell egyetértek. A társadalmi elégedettséget nem csupán GDP, fizetések, hanem az oktatás szintje, egészségügy színvonala befolyásolja alapvetően.
Szúnyog
2016. július 05. 17:25
A "kelet" saját ipara elpusztult, elpusztították. A nyugat azért termeltet itt, mert sokkal kevesebbet fizet. Ha többet kéne fizetnie, akkor nem termeltetne itt. És a kör bezárult.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!