Válasz Stumpf Andrásnak

2016. július 07. 22:18

Stumpf András tegnapi cikkén tűnődöm és azon gondolkodom, hogy vajon a szerző komolyan gondolta-e, vagy csak viccnek szánta. Mert viccnek kicsit durva.

2016. július 07. 22:18
Lánczi Tamás
Mozgástér

„Stumpf András tegnapi cikkén tűnődöm és azon gondolkodom, hogy vajon a szerző komolyan gondolta-e, vagy csak viccnek szánta. Mert viccnek kicsit durva. A TGM hivatkozással megtűzdelt írás karikatúraszerű foglalatát adja a baloldal népszavazás-ellenes érveinek.

Kezdjük az elején: a népszavazás veszélyes. Stumpf azért tartja veszélyesnek a népszavazást, mert azzal kisodródhatunk az Európai Unióból. Ez abban az esetben lenne igaz, ha a kormány egyenlőségjelet tett volna az Unió és a kvóta-mechanizmus közé. De ezt Gyurcsányon – és újabban Stumpf Andráson – kívül senki sem állította. Feltételezem, hogy a kormány ismeri a vonatkozó számokat,amelyek azt mutatják, hogy a magyar emberek túlnyomó többsége nem akar kilépni. Az adatok tükrében – még ha lenne is rá szándék – nincs az a kampánystratégia, amelyik ezt az arányt meg tudná fordítani. Így viszont a kvótanépszavazás ügyének összekötése az uniós tagsággal épp az a politikai cinizmus, amit Stumpf kárhoztat.

Mire jó hát a népszavazás?

Mindenekelőtt preventív eszköz, amellyel elkerülhető, hogy az emberek úgy érezzék, hogy a fejük felett döntenek. Minél inkább az elitek játékának érzik az emberek a politikát, annál könnyebben jutnak arra a következtetésre, hogy ki kell lépni a klubból. Márpedig ezt Stumpf nem akarja. Ebben az esetben megint csak érdemes részt venni a népszavazáson.

Hogy ehhez elegendő lenne elküldeni néhány közvélemény-kutatás eredményét Merkelnek, ahogy Stumpf állítja? Őszintén hiszem, hogy ezt András sem gondolja komolyan. Minek akkor bármilyen választást tartani, elég lenne négyévenként megkérdezni pár közvélemény-kutató céget, hogy ki kormányozzon. Mennyi pénzt meg lehetne spórolni!

Nem véletlenül szoktak népszavazást tartani, hanem mert annak a legnagyobb a legitimáló ereje. Hogy nem kötelezi Brüsszelt? A politika nem formális procedúra, nem bírósági eljárás, hanem hitek, meggyőződések, a mozgósító-képesség és az elszántság párharca. Végül az győz, aki szilárdabban tudja maga mögött a sajátjainak támogatását. De fordítsuk meg a kérdést: fel tudná sorakoztatni Merkel maga mögött a választópolgárokat? Vagy Hollande? Vagy Juncker? Na, erről szól a népszavazás, de szerintem ezt András is tudja, csak valamiért nem akarja megérteni.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 263 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sulammit
2016. július 08. 17:25
"Na, erről szól a népszavazás, de szerintem ezt András is tudja, csak valamiért nem akarja megérteni.”" Lehet, hogy az "Erő" van vele?
bocskai76
2016. július 08. 14:21
Azt írja LÁnczi: "Mindenekelőtt preventív eszköz, amellyel elkerülhető, hogy az emberek úgy érezzék, hogy a fejük felett döntenek. " Akkor azok, akik őt fizeti, akikért érvel mindig, vajon miért tettek meg mindent, hogy az emberek ne szavazhassanak a vasárnapi boltzárról és még sok érdekes dologról. Amíg még az ő érdekükben volt (vízitdíj), addig azt harsogták, hogy kérdezzük meg a népet, most pedig: meg ne kérdezzük, ha ők hozzák a témát. Nos, pl. a Bp-.i olimpia még erősebb téma leesz / lenne. Sok százmilliárd, több ezer milliárd Ft-ot költenének el rá, baráti cégeket helyzetbe hozva, kistafírozva és az embereket nem akarják megkérdezni, noha az Olimpiával csak kevesek járnak jól, de sokak rosszul (ugyanis azt a pénz hasznosabbakra is lehetne fordítani). Kormány mellett szóló jobb ha kussol és behúzza fülét-farkát, amikor azt mondja, hogy kérdezzük meg a nép véleményét !
pedroamigo
2016. július 08. 12:09
En meg azon tunodom, h ha mar kitalaltatok a nemzeti konzultaciot akkor miert nem nemzetikonzultaljuk meg ezt is? Vagy miert nem nepszavaztunk a takolmanyrol, Paksrol, olimpiarol? Ritka tetu banda ez...
csombor
2016. július 08. 10:00
Azért egy valamiben kicsit tévedett Lánczi, hogy aszongya: "Minek akkor bármilyen választást tartani, elég lenne négyévenként megkérdezni pár közvélemény-kutató céget, hogy ki kormányozzon. Mennyi pénzt meg lehetne spórolni!" Nem, közvéleménykutatás is felesleges, mindenki tudja, hogy az idők végezetéig a FIDESZ, örök és megbonthatatlan szövetségben a KDNP-vel fogja (fognááá:) úgyis megnyerni a választásokat. Akkor meg minek ez a költséges felhajtás?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!