Érkezhet az ifjabb Sarkozy a francia politikába, és nem akárki a példaképe
A volt elnök fia az elmúlt 15 év nagy részét az Egyesült Államokban töltötte, s innen visszatérve jelent meg a francia nyilvánosságban.
Az európai baloldal feladata most az, hogy visszahelyezze jogaiba a demokratikus Európa gondolatát, mint teljes értékű lehetőséget, jövőképet.
„Az európai baloldal feladata most az, hogy visszahelyezze jogaiba a demokratikus Európa gondolatát, mint teljes értékű lehetőséget, jövőképet. Ehhez már nem elég, ha »radikálisan konfrontálódik« akár a brüsszeli bürokráciával, akár az európai szélsőjobbal. A Brexit szavazásig e három oldal mind ábrándok és álomképek nevében harcolt. Ezek közül az egyik rémisztő hirtelenséggel vált valósággá. A szélsőjobboldal küzdelme egy szuverén, etnikailag tiszta, győzelmes nemzetállamért már nem csak egy ideáért való küzdelem. A baloldal feladata, hogy ugyanígy valósággá tegye saját küzdelme tárgyát.
A demokrácia győzelmeire van szükség szerte Európában, ehhez pedig olyan nemzetközi hálózatokra, mint a DiEM, és a demokratikus mozgalmak sikereire Spanyolországtól Franciaországon át Lengyelországig. Meg kell mutatnunk, hogy nem csak a félelem, a sovinizmus és a gyűlölet válhat gondolatból tetté, tettből valósággá, hanem a demokrácia és a szolidaritás is. Akadályul áll előttünk a növekvő külső és belső agresszió veszélye, és – lássuk be – az egyre fájdalmasabb reményvesztettség. De hát ezek a demokráciáért és az igazságért való küzdelem szokásos feltételei évszázadok óta.
A Brexit után sötét napok és sötét évek következnek és a győzelem reménye távolinak tűnik. De emlékezzünk rá, hogy bár a szavazás az Egyesült Királyságban kétségtelenül történelmi jelentőségű, nem egy ilyen történelmi katasztrófa zárult végül az igazságosság és a szolidaritás tökéletlen, de mégis jelentős győzelmével. Ahogy mindig: a munka most is nagy, az idő szorít, ideje tehát cselekedni.”