Tényleg indulhat-e Varju az időközi választáson és hogyan taktikázhatnak a pártok? – megkérdeztük az elemzőket
Szikra Levente szerint Gyurcsány Ferenc és pártja végtelenül lenézi a választókat.
Magyarországon a kormányzó koalíció látványosan ura a migrációs válság okozta helyzetnek; miért is fordulnának a választók más pártok felé?
„Európa jelenlegi politikai térképe azt mutatja, hogy a radikális pártok lettek a realisták, amelyek képesek követni, megérteni és felvállalni az állampolgárok akaratát és szándékait a gazdasági bajoktól kezdve egészen az Európára zúduló migránsáradatig, míg a hosszú évtizedekig a politikát alakító centrumpártok elvesztették realitásérzéküket, és irracionális, ideologikus, sőt ha úgy tetszik, szélsőséges nézeteket próbálnak ráerőltetni a társadalmakra. Reális radikalizmus és irracionális »mérsékeltség« került egymással szembe Európában.
S hogy miért kell mégis néppártosodni a Jobbiknak? Egyszerű a válasz: Európa közepén, Magyarországon, de Szlovákiában, Csehországban és Lengyelországban is a kormányzó néppártok vállalták fel az égető problémák – különösen a migránsválság – radikális kezelését. Szakítottak a neoliberális főáramlattal, az EU által is diktált irreális politically correct beszédmóddal, és a választók felé fordultak. Vona joggal érzi azt: az Orbán-kormány reális alapokon álló radikalizmusát nem lehet még nagyobb radikalizmussal ellensúlyozni, mert arrafelé valóban csak a szélsőségesség van, amit viszont elutasít a választók döntő része. Vona képlete a következő: most a kormányzóképesség felmutatására van szükség, ami néppártosodást is jelent, közben meg kell őrizni a radikalizmust is és rámutatni arra, hogy az Orbán-kormány nem mindenben következetes, a jó irány rossz megoldásokkal és kompromisszumokkal terhelt, viszont a kormányképessé váló Jobbik kormányon ezt mind kijavítaná, azaz »tökéletesítené« a Fidesz politikáját.
Mindebből már látszik: a Jobbik dolga sokkal nehezebb és komplikáltabb, mint egyes testvérpártjaiké a már korábban említett nyugat- és észak-európai országokban. Az ottani választók az uralkodó centrumpártok impotenciáját, irracionalitását látva szinte automatikusan fordulnak a radikális pártok felé, Magyarországon viszont a kormányzó koalíció látványosan ura a migrációs válság okozta helyzetnek; miért is fordulnának a választók más pártok felé?”