Bill Clinton amerikai ex-elnöknek rossz politikai döntések hosszú sora után most a magyar polgárokról sikerült egy fölényeskedő, kultúrrasszista, haladónak semmiképp nem nevezhető kijelentést tennie.
„Milyen az már, hogy egy magát haladónak nevező ember úgy beszél egész társadalmakról, mintha azok valamiféle elmaradott barbárok lennének, akik testületileg képtelenek a demokráciára, és vágyják az erős, macsó vezetőt, aki majd jól eligazgatja őket. Szegény birka nép! Ez a fajta minősítgetés érthető, ha egy rasszista csinálja, vagy épp a DK színpadáról hangzik el, de nem egy olyan ember szájából, aki a beszéde következő mondatában épp az ilyen típusú rasszista kijelentéseket tevő, a mexikóiakat testületileg erőszakolóknak és gyilkosoknak nevező Donald Trumpot kritizálja.
A birodalmi fölényeskedéstől, miszerint Magyarország népe az amerikaiaknak köszönheti a szabadságát, külön sikítófrászt lehet kapni. Mert hogy nem, a szabadság és a demokrácia nem valami amerikai könyöradomány, a régió népei saját vérükkel harcoltak a szabadságért. Magyarok, lengyelek, csehek, kelet-németek, románok a kommunista diktatúra évtizedei alatt rendszeresen (1953, 1956, 1968, 1970, 1976, 1981, 1989) küzdöttek meg a szabadságukért, hogy a történelem korábbi küzdelmeit már ne is emlegessük. Ha ezekben a harcokban az USA bármilyen közreműködése felfedezhető, akkor az csak saját birodalmi érdekeinek szolgálata volt, népek szabadságának kárára. Washington nem csak ’56-ot áldozta fel a geopolitika oltárán, de a világ számtalan társadalmában tett így, sőt nem ritkán elnyomó diktatúrákat segített hatalomra és tartott fent, ha kell vallatótiszteket képzett, ha kell kormányokat puccsolt meg (Chilétől kezdve Iránon át Ghánáig).
Persze Magyarország ma nem egy szabad és demokratikus ország, ebben igaza van Clintonnak. Bár a szabadságra, demokráciára és igazságosságra való igény a magyarokban is ugyanúgy él, mint mindenki másban, abban, hogy a rendszerváltás után úgy alakultak a dolgok, ahogy, nagy szerepe van a rendszerváltás sajátosságainak. Annak, hogy ez nem egy alulról építkező, a polgárok valódi mozgosításával elért politikai változás volt, hanem egy elitpaktum, amely kiüresítette a demokrácia fogalmát, a politikai egyenlőséget nem párosította gazdasági igazságossággal, és így lehetetlenné tette milliók számára a demokratikus jogok gyakorlását. Ez a helyzet ágyazott meg Orbán Viktor felemelkedésének, és ebben az USÁ-nak is volt szerepe.”