Népszavazás a láthatáron

2016. május 17. 10:57

A kvótáról szóló népszavazási kérdésnek elsősorban európai politikai jelentősége van. A magyar referendum ugyanis politikai értelemben az idei év európai népszavazási láncolatába illeszkedik.

2016. május 17. 10:57
Orbán Balázs
Orbán Balázs
Magyar Idők

„Ennél a jogi vitánál sokkal fontosabb azonban, hogy a kvótáról szóló népszavazási kérdésnek elsősorban európai politikai jelentősége van. A magyar referendum ugyanis politikai értelemben az idei év európai népszavazási láncolatába illeszkedik. Áprilisban Hollandia szavazott az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási megállapodásról, júniusban pedig Nagy-Britannia dönt az uniós tagság fenntartásáról vagy elutasításáról. Ezeket a népszavazásokat követi ősszel a magyar kvótaügyi referendum.

Jól látható, hogy bár a szavazások témája eltérő (a holland egy külpolitikai tárgyú kérdés, a brit magáról a tagságról szól, a magyar pedig egy szakpolitikai ügyet ölel fel), de valójában mind ugyanazt hivatottak szimbolizálni, illetve ugyanazon politikai áramlatnak a kifejezői. Annak az áramlatnak, amelyik azt üzeni, hogy az Európa jövőjével kapcsolatos közös gondolkodásnak nem lehet többé az egyetlen és kizárólagos vezérfonala a nemzetek feletti, föderatív Európa mindenhatóságában hívő struktúra.

Az európai integráció története ugyanis éppen arról szól, hogy a tagállamok vezetői nem valamilyen utópia vagy ideológia, hanem a józan ész és a praktikum által vezérelve rendszeres időközönként (amelyet a szerződésmódosítások jeleznek) úgy döntöttek, hogy bizonyos területeken könnyebb együttműködve közös sikert elérni, mint külön-külön. Más területeken viszont ugyanilyen érvek mentén a nemzeti hatáskörök fenntartása, vagyis az együttműködés mellőzése és a nemzeti kompetenciák továbbvitele mellett döntöttek. Ez a patikamérlegen zajló gondos és komoly intellektuális munka, illetve józanságot és racionalitást igénylő tevékenység eddig mindig az európai projekt javára vált.

Ma úgy tűnik, hogy a helyzet megváltozott, a józan mérlegelés képessége elveszni látszik, s helyét átveszi az utópiákon és hamis ideákon alapuló irracionalitás. Olyan kérdésekben akar az unió együttműködést kikényszeríteni, amelyekben ez nem lehetséges, és olyan területeken tagadja a kooperáció fontosságát, amelyeken külön-külön az egyes európai nemzetek bizonyosan nem tudnak sikert elérni. Ez a végzetes és káros politizálás pedig csak egy ilyen népszavazás-sorozattal állítható meg. Csak így, a holland, a brit és a magyar recepttel lehet az európai gondolkodást újra lehozni a földre, majd a megfelelő irányba terelni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina9
2016. május 18. 09:25
valmue [Hozzászóló kiszűrése] 2016. május 17. 17:50 És? Mi ebben a nóvum, fideszlotyó?" Semmi, a látványlibsik mindig és mindenhol jellemtelenek.
catalina9
2016. május 17. 15:54
valmue [Hozzászóló kiszűrése] 2016. május 17. 14:56 Hogyne lenne jó! Átvágni, megmászni príma." hát igen Kakukk György a DK ásza, miután egy szír agysebésszel végigutazta a betolakodó strassét, látványosan átvágta a kerítést...
catalina9
2016. május 17. 14:36
Még élénken emlékszem, hogy bizonygatták a látványlibsik, hogy kerítés nem lesz jó semmire..
catalina9
2016. május 17. 14:34
Mark Bolt [Hozzászóló kiszűrése] 2016. május 17. 13:32 Komolytalan ez a referendum, többször leírtam, " Maga már annyi mindent leírt Mark Bolt. Mind marhaság.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!