A frissen német-ellenes Schiffer azért téved, mert ha sokan Németországba is akarnak jönni a menedékkérők közül, akkor is közös, európai felelősség a menekültek fogadása, elosztása. Ez a kötelességünk szolidaritásból és egyébként gazdasági érdekből is. Az Együtt ezért is támogatja kezdetektől, a tavaly nyári Juncker-javaslat óta a kvótamegoldást, amely nem csodafegyver, csak számos más dolog mellett része a megoldásnak, amely emberséges és fenntartható biztonságot teremt.
Nem az a baj, hogy Schiffer a kapitalizmust kritizálja - szíve joga, akár a menekültválság mögött is kizárólagos okként azonosítani. Szerintem ugyan téved, de az igaz, hogy az uralkodó termelési módnak van köze a bajhoz. De csak egyetlen ok száz másik mellett a közel-keleti demográfiai robbanás, az éghajlatváltozás, Asszad borzalmas terrorja, Putyin Európát destabilizálni akaró hibrid háborúja és a radikális iszlám terror terjedése mellett.
És nem is az a baj, hogy Schiffer Németországot kritizálja, hiszen nincsenek szent tehenek, nincsenek tabuk, csak a gyengék szeretik magukat a politikailag korrekt beszéd áldozatának hazudni, így nincs is mivel szemben bátornak lenni, amikor valaki a német kapitalistákat látja a szír szenvedés mögött. Hiszen exportálnak a németek fegyvert is a régióba, hazai munkaerőpiacukon pedig lesz baj az elkövetkező években a súlyos munkaerőhiányból - igen, ezek is igaz állítások, de nem úgy és nem azért, ahogyan azt demagóg módon Schiffer láttatni akarja.
Ha két egymás mellett létező bajt összeköt a politikus, intellektuális igényesség és politikusi tisztesség kérdése, hogy alátámasztja-e állításait. A német tőkeérdek miatt van a szír válság? Ugyan már. A szír válságnak van ezer oka, de nem a Siemens, a Bosch és más, német nagyvállalatok titkos tanácskozásai üldöztek el milliószám embereket a közel-keletről. A Trilaterális Bizottság pedig amúgy is a chemtrailt szóró repülőgépek útját szervezi épp... Nem ők indították útnak azokat a milliókat, akik sokan Asszad vagy Putyin vagy az ISIS rombolása elől érkeztek Európába, netán megerőszakolás vagy vallási, politikai üldözés elől rohanva. Nem, ők hazájuk, remélt otthonuk szétesése miatt indultak el. Ebben felelős épp az a hezitáló amerikai politika is, amely nem lépett erővel fel az Obama által meghúzott határvonalak nyílt átlépése után, de ettől még nem »Obama okozta« a szír válságot. Nem oldott meg mindent, ez igaz. Ahogy az arab tavasz mögött is idővel megláthatott valamit az amerikai diplomácia és titkosszolgálati világ, de hogy mindenütt minden az ő forgatókönyvük szerint történt volna - rossz és demagóg összeesküvés-elmélet, amely a tényeket nem tiszteli.