Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Szeretném látni, mik a bizonyítékok, mi a valóság, és ha Kovács Béla kém, akkor tudom, mi a dolgom; a Jobbikban nincs helye kémnek. Interjú.
„– Kovács Béla elszámoltatása éppen folyamatban van. EP-képviselőjüket, aki korábban az ön pártját anyagilag is támogatta, kémkedéssel gyanúsítják. Úgy tűnik, ráégett a »Kágébéla-ügy« a pártra.
– Ráégett a kormányhoz közel álló sajtónak köszönhetően, de régóta nincs új információ az eljárásról. Én azt mondtam a kezdetektől, hogy szeretném látni, mik a bizonyítékok, mi a valóság, és ha Kovács Béla kém, akkor tudom, mi a dolgom; a Jobbikban nincs helye kémnek.
– Mennyi pénzt kaptak tőle?
– Nyolcmillió forintot, még 2010 előtt, ami nem egy nagy összeg, és szerepelt is a hivatalos beszámolóinkban.
– Attól függ, hogy mihez viszonyítjuk. Egyébként pedig elég furcsa volt Kovács Béla felbukkanása a Jobbiknál, csakúgy, mint az általa befutott villámkarrier…
– Az összeg egy országos politikai kampányhoz képest nem sok, ezt a pénzt is erre költöttük 2010-ben, a költekezést pedig az Állami Számvevőszék is megvizsgálta. Egy magyarországi átlagfizetéshez mérten persze rengetegnek tűnik ez az összeg, de a kormány közpénzeket is felhasználó kampánykiadásaihoz képest eltörpül.
– Azóta óvatosabbak?
– Tételezzük fel, hogy ez valóban egy KGB-s beépítés. Egy ilyennel nagyon nehéz lenne nekünk óvatosnak lennünk, nincsenek meg azok az eszközeink, amelyekkel ezt szűrni tudnánk. Nyilván a politika és a titkosszolgálatok között mindig is voltak átjárások, arra figyelnie kell egy politikai pártnak, hogy igyekezzen elhárítani az ilyen jellegű beépüléseket, de tökéletes szűrő erre nincs. Ha valaki tud ilyet, hívjon fel. Kovács Béla megvádolása mellett azonban létezik egy valódi kémbotrány is: több kormányközeli személyt kémkedés miatt őrizetbe vettek a napokban. Több kérdés is felmerül: miként fordulhatott elő, hogy a nemzetbiztonsági kockázatuk megállapítását követően mintegy másfél milliárd forintnyi hazai és uniós közpénzhez juthattak az érintettek cégei, miközben a cégvezetők, akik az Orbán-kormányok alatt sikeres politikai és üzleti karriert futottak be, az Egyesült Államok, az IMF és a svájci alap számára kémkedtek? Milyen adatokat játszottak át idegen érdekeknek, és ezzel mekkora károkat okoztak Magyarországnak? A fideszes kémbotrány szálai a legmagasabb politikai szintig érhetnek.”