Történelmi életút hiányérzettel

2016. március 25. 20:27

Az biztos, hogy nem volt hiábavaló, értelmetlen a politikusi pályája. A többiről a nagypénteken elhunyt Pozsgay Imrének eddig a saját lelkiismeretének kellett, ezután valaki másnak kell számot adnia.

2016. március 25. 20:27
Szerető Szabolcs
Magyar Nemzet

Élete alkonyán Pozsgay Imre több megszólalásában, interjújában próbálta meghatározni viszonyát a pártállamhoz, tisztázni a rendszerváltás előtti évtizedekben játszott szerepét. Ha a hivatalos életrajzra tekintünk, a magát szocializmusnak hívó berendezkedés tipikus vidéki káderének egyenletesen felfelé ívelő karrierjét látjuk. Semmi kilengés, az 1950-ben kamaszként a pártba belépett Pozsgay Imre útja többek között a budapesti Lenin Intézeten és az MSZMP Bács-Kiskun megyei szervezetén keresztül a központi pártapparátusig vezetett. Hosszú ideig része, alakítója volt egy bűnös rendszernek. Évtizedekkel később maga is szégyenletesnek nevezte az 1956-os forradalmat gyalázó, a megtorlások idején született írását. Ekkor aligha volt még benne kétely; saját bevallása szerint valamikor a hetvenes évek elejétől tudta, hogy hazug, ember- és nemzetellenes az eszme, aminek nevében magas polcra jutott. Ahogy állította, ekkortól igyekezett a maga eszközeivel, belülről tágítani a rendszer kereteit.

1976 és 1982 között miniszterként a kultúráért, a művelődésért felelt, ám ezután következett pályájának legtermékenyebb szakasza. A Hazafias Népfront főtitkáraként – a szervezet lapja volt akkor a Magyar Nemzet, amely élen járt a kádári diktatúra határainak feszegetésében – a nyolcvanas évek derekán, a gorbacsovi reformok kezdetén már az állampárt reformszárnyának meghatározó alakja volt. Kiterjedt értelmiségi kapcsolatrendszere elérte az ellenzéki, félellenzéki köröket is. Az 1987. őszi lakiteleki találkozónak nemcsak a résztvevője, hanem a hírvivője is volt: a Magyar Nemzetnek adott interjújában ő tudatta a széles nyilvánossággal az MDF megszületését. Nem sokkal Kádár János leváltása után államminiszterként tért vissza a kormányba, majd 1989 januárjában történelmi tettre szánta el magát: a rádiónak nyilatkozva népfelkelésnek minősítette 1956-ot. A bejelentés bizonyosan felgyorsította az átalakulást. Pozsgay az új, demokratikus rendszer kereteit rögzítő kerekasztal-tárgyalásokon az MSZMP képviseletében inkább a motorja, mintsem a gátja volt a pártállam lebontásának. Népszerű, külföldön is jól ismert politikusként ekkor ért a csúcsra, ahonnan azonban nagyon hamar lefelé vezetett az út. 1989 novemberében a négyigenes népszavazás elgáncsolta köztársasági elnöki ambícióit. A liberálisokkal ádáz ellenfeleknek tekintették egymást, az Antall József által vezetett MDF-nek már nem volt szüksége rá. Az első szabadon választott parlamentben rövid ideig az MSZP frakcióvezetője volt. Az utódpártból való távozása után – azt hiszem, egykori elvtársai árulónak tartották 1989-es szerepvállalása miatt – politikai hajótörötté vált. Kezdeményezései kudarcba fulladtak, a népi baloldalt nem sikerült megszerveznie, és számos egykori párttársával ellentétben a privatizációnak sem lett a haszonélvezője. Egyetemi tanári hivatása sok mindenben kárpótolta.

Pozsgay Imre egyéni karrierje torzó maradt. A hála nem politikai kategória, idézik tőle gyakran. De talán ő is elvétette a döntő pillanatot: ha mondjuk 1989 tavaszán vállalja a szakítást, és kivezeti a reformereket az MSZMP-ből, más szerep juthatott volna neki és a baloldalnak is. Annak tudata viszont vigasztalhatta, hogy a nyolcvanas években a változások ösztönzőjeként nyomot hagyott a magyar történelemben. Tevékenységéről, döntéseinek mozgatórugóiról még sokáig fognak vitázni. Az biztos, hogy nem volt hiábavaló, értelmetlen a politikusi pályája. A többiről a nagypénteken elhunyt Pozsgay Imrének eddig a saját lelkiismeretének kellett, ezután valaki másnak kell számot adnia.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pollip
2016. március 27. 12:35
Szabolcs, az elvi torzó hogy tudná megítélni, ki a torzó, hiszen ő mint torzó, magát látja egésznek és az egészet torzónak.
pollip
2016. március 27. 12:29
Torzó-e az a munkavállaló, aki csiki-csukizik a felmondásával pillanatnyi egyéni érdekei szerint, az elvek nem számítanak elv alapján?
balint60
2016. március 26. 08:22
Szikáran tárgyilagos nekrológ, amely pontosan idézi fel PI politikusi pályaívét, elismeri vitathatatlan érdemeit a pártállam lebontásában és leírja '89 utáni sodródását. Egy meghatározó tulajdonságát hiányolom csupán, ami részben magyarázza is '89 utáni ellentmondásos szerepét: nemzeti politikus volt, hazája iránt szilárdan elkötelezett ember. Isten nyugosztalja békében!
szkeptikus
2016. március 26. 08:12
" ha mondjuk 1989 tavaszán vállalja a szakítást, és kivezeti a reformereket az MSZMP-ből, " Ez nem olyan egyszerű. Én akkoriban kezdtem odafigyelni a politikára és mélyen megmaradt az emlékezetemben egy interjú Rekvényi Lászlóval, ő akkor valamilyen rendőr-reformszervezet vezetője volt. A következő dilemma előtt álltak: a reformerek kilépjenek-e vagy nem. Ha a reformerek kilépnek, az akkor állampártként funkcionáló MSZMP -ben a fundamentalisták abszolút többségbe kerülnek, ők vannak hatalmon, ők hozzák meg a döntéseket és a békés átmenet is veszélybe kerülhet. Nekik az volt a fő céljuk, hogy a közelgő kongresszuson - ahol aztán kimondták az MSZMP megszünését és az MSZP megalakulását - a többség szavazza meg ezt az átalakulást. Ezt azon az áron megtették, hogy ezzel a saját "erkölcsi tisztaságuknak" támadási felületet adnak. Régen volt, pontosan nem tudom idézni, de számomra emlékezetes maradt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!