Ne gondolja senki, hogy az Iszlám Állam már nem jelent fenyegetést Szíriában
Bár az Iszlám Államot Szíriában jelentősen meggyengítették, nem semmisítették meg teljesen.
A szélsőséges iszlamisták terrorizálni akarják a társadalmat, s az erőszakkal kívánják megosztani az embereket.
„A szélsőséges iszlamisták terrorizálni akarják a társadalmat, s az erőszakkal kívánják megosztani az embereket. Le lehet ugyan csapni a terrorhálózatokra, de gyökerestül kiirtani képtelenség őket. S nem csak Nyugat-Európában, Szíriában sem. Hiába sikerül talán hónapok, talán évek múltán megsemmisíteni az Iszlám Államot, a szélsőséges ideológiára aligha tudnak döntő csapást mérni.
Szíriában, Afganisztánban, Pakisztánban, Irakban, Szomáliában, valamint Líbiában olyan erősek az iszlám szélsőségesek, hogy nehezen megkerülhető politikai tényezővé is váltak. Azoknak, akik Nyugat-Európában többed-generációs bevándorlóként, egy más, fejlett kultúra megsemmisítésén fáradoznak, fogalmuk sincs saját vallásuk lényegéről, arról, hogy mi vezetett a közel-keleti arab társadalmak megosztottságához. Azzal azonban, hogy a halál kultúráját terjesztik, éppen azoknak ártanak leginkább, akik Európába menekültek az öldöklés elől. Megint sikerül elérniük azt, hogy sokan a közel-keleti menekülteket, a bevándorlókat a terrorizmussal azonosítják. Ezzel azok malmára hajtják a vizet, akik azt mondják, a határok lezárása, a humanizmus mindenfajta elutasítása a megoldás. Hiába derül ki az, hogy az öngyilkos merénylő Belgiumban, vagy valamely nyugati államban született, s már nagyapáik is az adott államban élték le életük nagy részét, ez nem jelent magyarázatot a bevándorlásellenes pártok számára. Ezek a merényletek nemcsak a félelmet gerjesztik, hanem a szélsőséges jobboldali pártok populizmusát is.
Sokszor leírtuk már, Európa nem a legszebb napjait éli. Lassan sehol sem érezheti magát teljes biztonságban az ember. Akad azonban olyanra is példa, amikor az adott kormány populizmusa is felelős az erőszak elharapózásáért. Törökországot lassan felemészti a terror, szinte hetente hajtanak végre merényleteket a turisták által is kedvelt metropoliszokban, ez azonban Recep Tayyip Erdogan kabinetjének felelőssége is. A török államfő éppen az erőszak gerjesztésével próbálta a saját oldalára állítani társadalmát.
Nehéz józannak maradni a keddihez hasonló támadások után. A szívfacsaró képeket látva az ember könnyen juthat arra a következtetésre: valaminek történnie kell. Ugyanakkor a higgadtság megőrzése még nem jelenti azt, hogy a hatóságok nem léphetnek fel kellő határozottsággal a szélsőségesekkel szemben. Józannak kell maradni, mert az erőszak mindenkit, mindannyiunkat maga alá temethet.”